Makarnadan aldığım protein sayılır mı?

ACExACE

Hectopat
30 50 gram arası makarnadan protein alıyorum.
14 gram da yulafdan bunlar sayılıyor mu?
Et ve süt ürünü değil diye soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
30 50 gram arası makarnadan protein alıyorum.
14 gram da yulafdan bunlar sayılıyor mu?
Et ve süt ürünü değil diye soruyorum.
Bu konuda ince detaylara sahip değilim ancak bir klişenin yanlış olduğuna eminim. O klişe de şu "kardeşim o protein protein değil, protein hayvansal gıdadan alınır" Hayır arkadaşım bir insan günde 1 kilo et yemek zorunda değil. Konu hayvansal gıdaların tamamının kullanılabilmesi, bitkisellerin öyle olmayışı ancak bu demek değil ki diğeri gereksiz. Vücudun diğer proteini sentezleyebilmesi için bile diğerine ihtiyacı oluyor zart zurt. Bunun ideal formülü günlük protein ihtiyacının %40 dan fazlasını bitkisel ile tamamlamamak denilebilir.

Hayvansal proteinler dışında gelen proteinler pek bir işe yaramaz.

Dostum mevzu proteinde bulunan aminoasitlerin çeşitli olması ve bitkisellerin her farklı çeşidinde bazılarının bulunup bazılarında bulunmaması ancak bir besinde sadece bunlar olmuyor. Misal kırmızı etten dolayı oluşabilecek gut hastalığı, kalp damar hastalıklarına sebep olan şeyler de bitkilerde yok. Kuruyemişte bulunan sağlıklı yağlar, yüksek seviyede bu kardiyovasküler hastalıkları azaltması vs bunları göz önüne almıyorsunuz. Onca uzman neden dengeli beslenme diyor? Evet fasulyeden alamadığın 3-4 amino asidi sallıyorum kabaktan al. Bunlar sallama örnekler ancak %100'ünü etten almaya çalışınca eline belki kas kütlesi geçer ama sağlığından olursun.

Dostum mevzu proteinde bulunan aminoasitlerin çeşitli olması ve bitkisellerin her farklı çeşidinde bazılarının bulunup bazılarında bulunmaması ancak bir besinde sadece bunlar olmuyor.
Dostum hayvansal proteinden aldığın BCAA değerini bitkisellerden alamazsın aslında en büyük sebep bu.
Misal kırmızı etten dolayı oluşabilecek gut hastalığı, kalp damar hastalıklarına sebep olan şeyler de bitkilerde yok.
Bu kadar protein alan sporcu var gut olanı gördün mü hiç? Göremezsin ben nedenini söyleyeyim, vücutda sürekli bir yıkım ve yapım olduğu için bu protein fazlasıyla kullanılıyor, Türkiye şartlarında gut olacak kadar protein alabilen bir vatandaş olduğunuda sanmıyorum.
Kuruyemişte bulunan sağlıklı yağlar, yüksek seviyede bu kardiyovasküler hastalıkları azaltması vs bunları göz önüne almıyorsunuz.
Sağlıklı yağlar, çiğ kuruyemişlerden alınmalı zaten bu doğru olan, haşlanmış tavuk pilav yiyen bir insan, yağ almaz zaten pilav doğru şekilde yapıldığı zaman.
Onca uzman neden dengeli beslenme diyor?
Fitness insan doğasına, yapımına aykırı birşeydir, normal insan ile karşılaştıramazsın, eğer bu sporu yapıyorsan gereken proteini alman lazım.
Evet fasulyeden alamadığın 3-4 amino asidi sallıyorum kabaktan al. Bunlar sallama örnekler ancak %100'ünü etten almaya çalışınca eline belki kas kütlesi geçer ama sağlığından olursun.
Fasulyeden protein alamazın, alabilceğin en iyi kaynak hayvansallardır zaten diğerleri ile gereken protein ihtiyacını karşılaman çok zor, sağlığından olursun kısmına çok güldüm kardeşim Allah senide güldürsün, insanlar yavaş yavaş Sarmsları, peptitleri dozajında kullanıldığı sürece riskin oldukça düştüğünü gösterirken senin protein ile insanları sağlığından olacağını düşünmen komik geldi baya.

Dostum hayvansal proteinden aldığın BCAA değerini bitkisellerden alamazsın aslında en büyük sebep bu.

Bu kadar protein alan sporcu var gut olanı gördün mü hiç? Göremezsin ben nedenini söyleyeyim, vücutda sürekli bir yıkım ve yapım olduğu için bu protein fazlasıyla kullanılıyor, Türkiye şartlarında gut olacak kadar protein alabilen bir vatandaş olduğunuda sanmıyorum.

Sağlıklı yağlar, çiğ kuruyemişlerden alınmalı zaten bu doğru olan, haşlanmış tavuk pilav yiyen bir insan, yağ almaz zaten pilav doğru şekilde yapıldığı zaman.

Fitness insan doğasına, yapımına aykırı birşeydir, normal insan ile karşılaştıramazsın, eğer bu sporu yapıyorsan gereken proteini alman lazım.

Fasulyeden protein alamazın, alabilceğin en iyi kaynak hayvansallardır zaten diğerleri ile gereken protein ihtiyacını karşılaman çok zor, sağlığından olursun kısmına çok güldüm kardeşim Allah senide güldürsün, insanlar yavaş yavaş Sarmsları, peptitleri dozajında kullanıldığı sürece riskin oldukça düştüğünü gösterirken senin protein ile insanları sağlığından olacağını düşünmen komik geldi baya.
Ben ne doktorum ne diyetisyen, istatistikleri inceleyip sonucu yorumluyorum ki matematiğe güveniyorum. Herkes inandığı şeye göre plan yapabilir. Damar sağlığının sigara gibi bir toksik madde ile bile 20-30 yıl sonra ortaya çıkan hastalıklarla bozulduğunu görüyoruz. max 7-8 yıllık sporcularda sonuç göremiyorum diye tek yönlü beslenmenin zararlı olmadığına inanacak kadar dar görüşlü değilim.

Gereken proteini alma diyen olmadı zaten %60-70 ini hayvansal gıdalardan aldıktan sonra gerisini bitkisellerle almanın gelişimi yavaşlatacak bir şey olmadığını söylüyorum. Sen 4 aminoasit kısmında zayıf bitkisel bir besinle %10 luk bir beslenme eksikliği yaşa, diğer bir tür bitkiselle tersi olan şeylerle beslen yine tamamlanmış olacak. Hadi olmadı diyelim benim düz mantığım ters işlemiş olsun. Sen bu %10 luk eksik beslenmeyi kafaya takacak kadar kusursuz yıkım, yapım süreci yaratıyormusun da beslenmedeki %10 luk kesim için sağlığını riske atacaksın? Sağlığının riske girmediğini savunman bana da aşırı komik geldi cidden.

Yeni konular

Geri
Yukarı