Matematik sınavına çok çalışıp 30 almak

Boş bir konu olduğunu düşünüyorum,hayatta çok çalışırsanız kesin bir verim veya sonuç alırsınız tarzı bir durum söz konusu değildir. Söz konusu almıs olduğunuz bot karşısında şahsen "Ağlamak" oladak adlandırdığım bu başkalarıyla sohbete girme, veya dert yanma eylemini yapmak yerine kendinize neden düşük aldığınızı sorgulamak ile başlayabilirsiniz.

Başlığı görüyorsunuz.
Çok çalıştım.
Eve gelip akşam 11'lere kadar falan Full çalıştım.
Ve sınavda stres yaptım ve sonuş 30.
Hoca notumu gösterince ağlayamadım bile üzüntüden.
Bizim sınıfta tuhaf bir arkadaşım var.
Kendisi hocaya saygısızlık yapar çok küfür eder falan.
Adam 50 aldı ya var mı böyle bir saçmalık.
Bir de utanmadan kopya çektim diyor.
Ben şimdi ne yapayım?
Müsaitseniz konuşalım biraz sohbet edelim.
Biliyorum çok çalışmak değil düzenli çalışmak lazım.
Hocam az önce 1 aldığımı öğrendim 30 gayet iyi 11 sınıfım.

Başlığı görüyorsunuz.
Çok çalıştım.
Ben şimdi ne yapayım?

Malesef matematik son gün çalışılıp halledilebilecek bir ders değil 1 hafta önceden başlaman lazım . Konular hakkında çok soru çözüp ustalaşman lazım.diğer sınava kadar çalışmaya tatilde başla.

Matematik ve matematik çalışma konusunda bu yollardan geçmiş birisi olarak bazı tecrübelerimi anlatmak istedim, ilkokul ve lisede hiçbir şekilde 90nın altına notum düşmedi hatta hiç unutmam 8. Sınıfta 3 sınavdan da 100 alıp ortalamamı100 düşürdüğümü de hatırlıyorum keza üni sınavında 2017 de 80 de 56 yaptım eşit ağırlıkçı olarak. Buradan şunu çıkarmanız gerekiyor arkadaşlar bir şeyde başarılı olmak için gece gündüz çalışma bir hafta çalışma şu bu yeterli olan bir şey değil yılların verdiği emek gerekiyor yıllarca çalışmak gerekiyor bu hangi işi yaparsanız yapın böyle. Öbür türlü ezbere giriyor yine bu da her ders için geçerli bir şey. ezber ise, geçici olarak belki sınavdan tatmin edecek puan almanızı sağlayabilir ama kalıcı olarak ben matematik yapabiliyorum demek istiyorsanız dediğim gibi yıllarca çalışma yapmanın yanı sıra bir yol daha var. Bakın arkadaşlar geçmiş yıllarınızda ilkokulda veya ortaokulda sizin boş geçtiğiniz yıllar var yani bu boş geçmekten kasıt o yıl matematiğe ağırlık vermediğiniz en az 1 yılınız var ve matematik dediğimiz ders ise zincir halinde ilerlediği için her ne kadar matematiği yapabiliyorum galiba dediğiniz anlar yaşasanız da bir yerde olmuyor yapamıyorum demenize neden olan şey de o kopuk olan yer oluyor. aslında çözümü tabi bu eğitim kalitesi iyi olan ülkelerde geçerli (yıllarca emek vermek). bizim ülkemizde eğitim olmadığı için her yıl verilen eğitim sandığınız kadar verimli, önemli değil bu yüzden bizim ülkemiz özelinde matematik yapamıyorum diyen insanların ulaşacağı kesin çözüm: gurur yapmadan gideceksiniz 3.sınıftan itibaren 8.sınıfa kadar her yıldan iki kitap olacak şekilde matematik soru bankası çıkartacaksınız ve çözeceksiniz. "ya ben bebe miyim filan" diyorsanız eğer o kitaplarda yanlış yapmayın görelim en kısa sürede bitirinde görelim bebe misiniz değil misiniz ben çok iyi hatırlıyorum bu önerimi yapmış olan arkadaşımın 6. Sınıf kitabında 8 soruda 4 yanlış yaptığını. Ayrıca kolay kitaplar olacağı için her kitabı bitirmek taş çatlasın 1-2 gün olacağı için altı üstü hayatınızda feda edeceğiniz 10-12 gün olacak. Bir şeyleri başarmak için sabredeceksiniz ve yapamıyorum diye ağlamayı bırakacaksınız cidden zor bir ders olduğunu matematiği yapan birisi olark kabul ediyorum ama sorumlu olduğunuz alan cidden zor diyeceğiniz bir alan değil. Son olarak extra küçük bir önerim ise matematik ve geometri bulmaca gibidir sigara içerken boş vakitlerinizde çözebilirsiniz. Çok laf kalabalığı yaptım farkındayım hakkınızı helal edin😄

Hocam canın sağolsun sınavı boşver.
Başlığı görüyorsunuz.
Çok çalıştım.
Ben şimdi ne yapayım?

Başlığı görüyorsunuz.
Çok çalıştım.
Ben şimdi ne yapayım?
Öncelikle geçmiş olsun. Bende lisedeyken oluyordu öyle şansızlık ama sonraki sınavlarda 80 alıyordum kopya çekmiyorum. Yani yaparsın çalışırsan düzenli.

Biliyorum.
O yüzden artık daha adamakıllı çalışmam lazım.
Hiç ders çalışmıyorum hep son 1 hafta kalaya falan bırakıyorum.
Ama en yüksek notum bu dönem 89 gelince evet biraz ciddileşmem gerek.
Yıl sonu geldiğinde paylaşırım arasındaki farkları :)
Tecrübelerime dayanarak bir iki laf edeyim:
Başarılı olmak için çok çalışman değil çalışkan bir insana dönüşmen lazım. Kendini ve alışkanlıklarını değiştirmen lazım. Çalışkan insanlarla vakit geçirmen lazım. Kitap okuyan bir insansan sana bu konuda "Atomik Alışkanlıklar" kitabını öneriyorum. Kendini değiştirmende çok yardımcı olabilir. Nasıl 1 hafta boyunca günde 10 saat çalışarak csgo'da pro olunmuyorsa matematikte de pro olunmuyor. Önemli olan derste anlamak, anlamadıysan eve gidip anlamak. Matematik üst üste koyarak giden bir ders. Yeni konuya geçtiğinde geride anlamadığın konu kalmasın. Şimdiden çok eksiğim var diyorsan onları baştan sona doğru tamamlayacaksın. Şuan işlediğin veya bir sonraki işleyeceğin konu eskiden anlamadığın bir konuyu temel alıyorsa çabucak konu ilerlemeden temel eksiğini kapatman lazım ki bir konu eksiğin iki olmasın. Tabi bu dediklerimi 12.sınıfa gelince ancak anlayacaksın, şuan muhtemelen değişmemek için mırın kırın edersin yada zaten değişmek istemiyorsundur ama sonuçta varacağın nokta bu. Merak etme, buna alışıyorsun. Hatta ben üni ingilizce hazırlık öğrencisi olarak şuan çok rahat olmama rağmen 12.sınıf dönemimi özlemle anıyorum. Evet zordu ama çok tatmin ediciydi. Dürüstçe "bu gün de iyi çalıştım/elimden geleni yaptım" diyebilmenin tatminini yaşayanlar bilir. Ama var ya hedefin çok yüksek değilse 12.sınıftan önce çok da kasma. Benim bir sürü konu eksiğim vardı ve çok tembel biriydim ama son sene kastım ve diş hekimliği kazanabildim. Konu eksiğin olmasın yeter. Gelecekteki sen geriye bakıp senin cibiliyetine sövmesin diye çalışmalısın şuan.

Geri
Yukarı