Matematikten Nefret Ediyorum

Sınıfını belirtmemişsin ama zamanında bende sevmiyordum ama mecburiyetten öğrendim. Bugün mühendislik dersin de yayın üstüne 18 KG koyarak ne kadar içine çökeceğini hesapladık. Zamanında bana bu x bulmak filen saçma ve zor geliyordu şimdi gözüm kapalı yapıyorum. Öğrenmek istemediğinden sana zor ve sıkıcı geliyor. Öğrenip bir iki soru çözümcü bağımlısı oluyorsun.

Matematiğin hiçbir şeye etkisi olmayacağını düşünüyorsan çok yanlışsın. Matematik sana birçok yönden katkı sağlar. Matematikle uğraşırsan seversin. Ondan nefret edersen, korkarsan, oynamak istemezsen çile çekersin. Bunca yıllık eğitim hayatımda matematikle uğraşmayıp, ondan çekinen adamlardan 1 tanesinin hayatında bir yere geldiğini görmedim. Doktor mühendis olup ayda 10.000 lira kazanmasından bahsetmiyorum. Burada çok netim. Hayatını, ideallerini yönlendirmeden bahsediyorum. Matematik geniş düşünme becerisi kazandırır. Olaylara farklı açıdan bakmanı, sorunları çözümlemeni sağlar. Ayrıca mühendislik dallarının neredeyse tamamında gün geliyor matematik kullanılıyor. Bazılarında her gün kullanılıyor. Mimarlık da buna dahil. Yani anlatmak istediğim şey, matematik zor bir şey değil. Sadece onunla biraz uğraşmanı istiyor ve inan ki sana çok katkı sağlar.

Sınıfını belirtmemişsin ama zamanında bende sevmiyordum ama mecburiyetten öğrendim. Bugün mühendislik dersin de yayın üstüne 18 KG koyarak ne kadar içine çökeceğini hesapladık. Zamanında bana bu x bulmak filen saçma ve zor geliyordu şimdi gözüm kapalı yapıyorum. Öğrenmek istemediğinden sana zor ve sıkıcı geliyor. Öğrenip bir iki soru çözümcü bağımlısı oluyorsun.
Universite bence liseye gore daha iyi cunku sadece alanin ile ilgili seyler goruyorsun. Ben sayisalciyim fakat ileride bir yarisma programina katilmazsam eger hic bir ise yaramayacak seyler goruyorum/ezberlemek zorunda kaliyorum.

Universite bence liseye gore daha iyi cunku sadece alanin ile ilgili seyler goruyorsun. Ben sayisalciyim fakat ileride bir yarisma programina katilmazsam eger hic bir ise yaramayacak seyler goruyorum/ezberlemek zorunda kaliyorum.
Doğru, bu da eğitim sisteminin sorunu. Öğrenci yarıştıracak başka bir yol yordam akıl edemiyorlar. Koyalım formülleri teorileri müfredata, kimya, matematik, fizik ve biyolojiden hepsinden çok iyi olmaya çalışsınlar ve daha çok çalışan iyi bir üniversiteye gitsin mantığı. Öğrencilerin 4 senelerinde onları ilgilendikleri alanlara yöneltme seçeneği varken, öyle bir sistem var ki şöyle bir grubu en iyi üniversitelere, bir diğer grubu orta seviye olanlara ve gerisini de sağa sola dağıtmak için uğraştırıyorlar.

Doğru, bu da eğitim sisteminin sorunu. Öğrenci yarıştıracak başka bir yol yordam akıl edemiyorlar. Koyalım formülleri teorileri müfredata, kimya, matematik, fizik ve biyolojiden hepsinden çok iyi olmaya çalışsınlar ve daha çok çalışan iyi bir üniversiteye gitsin mantığı. Öğrencilerin 4 senelerinde onları ilgilendikleri alanlara
yöneltme seçeneği varken, öyle bir sistem var ki şöyle bir grubu en iyi üniversitelere, bir diğer grubu orta seviye olanlara ve gerisini de sağa sola dağıtmak için uğraştırıyorlar.
Aynen oyle. Egitim sistemi bizi yaristirmak uzerine kurulu. Yani en fazla ezberleyen kazanir. Ezber dedim cunku:
9. Siniftaki Mantik ve Kumeler konusundan bir soru versem cozebilir misiniz?

Aynen oyle. Egitim sistemi bizi yaristirmak uzerine kurulu. Yani en fazla ezberleyen kazanir. Ezber dedim cunku:
9. Siniftaki Mantik ve Kumeler konusundan bir soru versem cozebilir misiniz?
Yolla gelsin. Şu anki sınav müfredatından mantık kaldırıldı. Ama seneye geri gelir büyük ihtimalle.

Yeni konular

Geri
Yukarı