MB520 Aşırı yüksek sıcaklıklar

Onur Semi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Cooler Master MB520 kasa kullanıyorum. 3 adet önde 1 adet arkada fanı var. Boşta işlemci 45 derece anakart 50 derece, ekran kartı 60 derece. Bu değerler gerçekten boşta olan bir sistem için yüksek. Demin OCCT testi yaptığımda işlemci 90 dereceye çıktı ve testi iptal ettim. Sorun nerede olabilir?

Kablolamayı iyi yaptığımı düşünüyorum. Zaten yeni bir kasa olduğu için anakartın arka ve alt kısımlarında kablo yerleri vardı. Yani görünen kısımda önde ekran kartı güç kablosu hariç hiçbir kablo yok. En kısa sürede atmaya çalışacağım fotoyu.

B450M Bazooka V2
Gördüğümüz anakart değil, VRM ısısı. 95 dereceye kadar sorun olmaz. Stok soğutucu kullanıyorsanız ve Core Performance Boost acik ise işlemci ısınması normal, BIOS üzerinden kapatabilirsin fakat performans düşer.

@Lemi Galip Hocam haklı, CPB işlemciye fazla voltaj veriyor. Yine de düşmezse Technopat'ın İşlemci Sıcaklığı 18° Düşürdük Rehberi'nden faydalanabilirsiniz. CPB kapatınca oyunlardaki performans farkını hissedemeyeceksiniz zaten.
MSI için BIOS'a girin, advanced moda geçin. Orada soldan 2., OC ayarlarına girin. Advanced CPU configuration altındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Oradan Core Performans Boost'u disable yapın. Başka bir ayarı ellemeyin. Kaydedip çıkarken sadece onu kapattığınızdan emin olun.

@Lemi Galip hocam haklı, CPB işlemciye fazla voltaj veriyor. Yine de düşmezse Technopat'ın işlemci sıcaklığı 18° düşürdük Rehberi'nden faydalanabilirsiniz. CPB kapatınca oyunlardaki performans farkını hissedemeyeceksiniz zaten.
MSI için BIOS'a girin, Advanced moda geçin. Orada soldan 2., OC ayarlarına girin. Advanced CPU Configuration altındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Oradan Core performans Boost'u disable yapın. Başka bir ayarı ellemeyin. Kaydedip çıkarken sadece onu kapattığınızdan emin olun.

Gördüğümüz anakart değil, VRM ısısı. 95 dereceye kadar sorun olmaz. Stok soğutucu kullanıyorsanız ve Core performance Boost acik ise işlemci ısınması normal, BIOS üzerinden kapatabilirsin fakat performans düşer.

Undervolt konusunda da sıkıntım var. İşlemciyi undervolt yaptığım anda rebootlarken CPU Debug LED yanıyor ve PC açılmıyor.

Nasıl verdiğinize de bagli kapatılması gerek ayarlar var. 1.100 de boot etmeyebilir. Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.0 GHz için 40 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve mesela 1.250V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et ve dene. OCCT ya da Prime95 Small FFTs testi yap. Tercihim Prime95.

Yeni konular

Geri
Yukarı