MB520 Aşırı yüksek sıcaklıklar

Onur Semi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Cooler Master MB520 kasa kullanıyorum. 3 adet önde 1 adet arkada fanı var. Boşta işlemci 45 derece anakart 50 derece, ekran kartı 60 derece. Bu değerler gerçekten boşta olan bir sistem için yüksek. Demin OCCT testi yaptığımda işlemci 90 dereceye çıktı ve testi iptal ettim. Sorun nerede olabilir?

AMD cool'n quiet nedir? Ve dediğiniz şeyleri yapınca ne olmuş oluyor bilmiyorum. GHz'yi 4'e mi sabitlemiş oluyoruz.

Undervolt değil, Core performans Boost'u kapatıyorsunuz.

Nasıl verdiğinize de bagli kapatılması gerek ayarlar var. 1.100'de Boot etmeyebilir. Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.0 GHz için 40 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost OverDrive'i disabled yap. CPU Core voltageyi Auto'dan override voltage yap. Altta çıkan Auto yazan yere tıkla ve mesela 1.250V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD cool'n'quiet yazan yeri disabled yap. F10'de kayıt et ve dene. OCCT ya da Prime95 small ffts testi yap. Tercihim Prime95.

Işlemci için hala uğraşıyorum ama ekran kartı fanı açmayınca boşta 60 derece fan açınca boşta 45 derece fazla değil mi?

Boşta 45 derece fazla ama önemli olan yükte kaç olduğu. Bende de boşta 40 ama yükte 65 maksimum.

Şu an OCCT testindeyim sadece CPB kapalı sizin dediğiniz gibi. 80 dereceleri görecek gibi duruyor.
Diğer arkadaşın dediğini yaparken de 3.8 MHz'e sabitledim ve 1.1v verdiğimde OCCT başlatır başlatmaz gitmişti. Başka ayarlarla tekrar deneyeceğim.
Evet testi bitirdim CPB kapalı Max 80 derece oluyor.

Güzel sonuç, cevaplardan birini en iyi mesaj seçerseniz çözüldü olarak işaretlenir konu.

Hocam 80 90'dan iyidir tabii ki ama ben hala Twin Frozr 7 kullanan soğutması çok iyi olan ekran kartının boşta 40 derecelere yüzde 40 fan hızında çıkması normal gelmiyor.

Hocam 2700X kullanıcısıyım ve aynı kasadayız. Ancak bendeki problem biraz daha tuhaf. Wraith prism kullanıyorum ve 1.275V ile 4.1GHz sabit kullanıyorum. Yaptığım OCCT prime95 ve aida 64 testlerinde işlemci ilk 18 dakika max 79 derece iken 18. Dakika geçer geçmez 94-95 civarına çıkıyor. Normalde sağlam bir soğutma alacaktım ancak bir anda fiyatlar arttı yetișemedim. Sebebini bilen birisi aydınlatırsa sevinirim. Bildiğim kadarıyla ısı borularının max sıcaklık süresi 1-6 dakika arası oluyor.

Geri
Yukarı