Özgür irade diye bir şey aslında yok

Onun kotuyu secmesi bile bir ozgur iradenin sonucudur. Bir de boyle dusun :) Eger herkes iyiyi secip iyi olsaydi, ortada ozgur irade olmazdi; kotu olmazsa iyi de olmaz.

Suc isleyenler uce ayrilir.
  • Zevkine suc isleyenler
  • Caresizlikten suc isleyenler
Caresizlikten suc islemek nedir?
  • Evi barki kimsesi yoktur, sokakta kaliyordur; bu tur insanlar olmemek ugruna adam da oldurur, adam da soyar, hirsizlik da yapar, yapar da yapar. Veya bir iftiraya kurban gittigi icin yuz kizartici suctan iceri girip hapis yatmistir ve sicilinden oturu ise alinmiyordur, pecete dahi alacak imkani yoktur. Bu tur insanlar yaptiklari seyin gayet farkindadirlar ama yapacak bir seyleri yoktur, cunku en nihayetinde insan her zaman once kendini dusunen bir varliktir. Bu tur insanlar ozgur iradesini kullanamazlar cunku yasamak icin mecburiyet neyi gerektiriyorsa onu yapmak zorundadir. Dolayisiyla bu tur insanlari caresizlik kotuye mecbur birakir, bu da ozgur iradeye buyuk bir engeldir.
Zevkine suc islemek nedir?
  • Zevkine suc isleyenler ise ozgur iradesini iliklerine kadar kotuye kullanabilecek iradeye sahiptirler. Dogruyu da yanlisi da bilir ama nasil biz dogruyu seciyorsak ve mutlu oluyorsak o da yanlisi secip mutlu olur.

Dedigim gibi, bilincli bir sekilde hayatini mahvetmesi bile bir ozgur irade sebebidir.
Evrenin ve insanların bütün eylemleri neden-sonuç ilişkisi içinde ilerler; dolayısıyla özgür irade yoktur. Suç işleyenin doğru veya yanlış yaptığına dair teşhis koyamazsın.

Ben ölümden dolayı kişisel gelişimi de boş görüyorum. Yeterli gelir elde edecek mesleği alayım kafi, gerisini Celal Şengör gibi manyaklar yapsın. O yüzden bir ara çok merak saldığım derin konulara artık bakmak içimden gelmiyor.

Belli bir yere kadar dediğinize katılıyorum özellikle fiziksel özelliklerimiz, buluduğumuz coğrafya, aile yapısı, ailenin sahip olduğu maddiyat gücü başta olmak üzere vs içimizde biriken duygulara, yapacaklarımıza, yapmak istediklerimize, yapmaktan pişman olduklarımıza büyük bir şekilde yön veriyor, insan belli bir yere kadar, bu sınırlandırılmış hayatta özgür iradesiz yaşıyor kontrol edemiyor gerçekten, etraftaki haberlerle, arkadaşların konuştuklarıyla, işte yaşananlarla vs vs öylece hayat kontrolsüzce akıp gidiyor ancak eğer düşünmeye başlarsa kendi halinin farkına varmaya, zamanın, geçmişin izlerini mantık çerçevesinde iyice irdeleyip durumu algılamaya başlarsa ondan sonrası için özgür iradesi başlıyor. Tabii özgür iradenin günümüzde büyük bölümünü paraya sahip olma derecesi oluşturuyor oda ayrı

Dediğime örnek verirsek belli bir yaşta düşünüp bir şeyleri algılamış birey olarak varsayıyorum geçmişte bize 5 yıl boyunca psikolojik kötülük uygulamış bir insana artık nasıl yaklaşacağımıza özgür irademiz karar verebiliyor intikam mı almak isteyeceğiz, kendi haline mi bırakacaz bu da yapabileceklerimizin ölçüsünce eylemlere yansıyor buradan sonra da ihtimaller ortaya çıkıyor yani özgür irade bu tür ihtimalleri oluşturmuş oluyor ve hangisini seçeceğimize karar veriyor.

Bence de yok. Aslında bizi, bir bütün olarak beynimiz kontrol ediyor. Çünkü bu bir hayatta kalma iç güdüsü. Kontrol bizde değil yani. Biz beynimizin, hayatta kalmak için vücud şartlarına ve çevre şartlarına göre bizi oluşturduğu en iyi bireyiz.

Yani şu anki karakterini özgür iraden ile seçmedin. Biyolojik yapın, ailenin seni büyütürken davranışları ve çevre sen farkında olmadan sana kişiliğini yükledi bile
Bir insan karakterini hayatının her aşamasında değiştirebilir.
Bana hiç boşuna akıl sahibi olduktan sonra yani çocukluktan yetişkinliğe geçtiğimiz zaman doğruyu yanlışı ayırabilecek bir irademiz var o yüzden de özgür irade vardır gibi çok basit bir düşünceyi savunmayın
diyorsun ama,
E eylemlerimiz de kişiliğimize göre yapılıyorsa özgür irade diye bir şey yoktur.
gibi basit bir düşünceyle gelmişsin.

Her insan farklıdır ve bu farklılığın sebebi özgür irade kesinlikle değil. Çevrenizde hiç kitap okumamış hayatı bomboş şeylerden ibaret olan ve basit insan olarak gördüğünüz o insanlar özgür iradesi ile o yaşamı seçmedi ya da sen özgür iraden ile entelektüel bir yaşam seçmedin. Sen farkında olmadan çevrenin sana getirdikleri ve genetiğin sayesinde öyle oldun.
Entelektüellik bazı fikirleri okuyup, benimsemiş gibi yapmak demek değildir kökeni intellectus kelimesinden gelir ve anlamak, anlayış demektir. Bu paragrafında kullandığın hiç kitap okumamış hayatı bomboş şeylerden ibaret dediğin adamların aslında ne kadar da olgun, işlevsel, toplum için gerekli hatta bilge olabildiklerini anlayabildiğiniz gün entelektüellikten bahsedin lütfen.

Bir insan karakterini hayatının her aşamasında değiştirebilir.

Diyorsun ama,

Gibi basit bir düşünceyle gelmişsin.

Entelektüellik bazı fikirleri okuyup, benimsemiş gibi yapmak demek değildir kökeni intellectus kelimesinden gelir ve anlamak, anlayış demektir. Bu paragrafında kullandığın hiç kitap okumamış hayatı bomboş şeylerden ibaret dediğin adamların aslında ne kadar da olgun, işlevsel, toplum için gerekli hatta bilge olabildiklerini anlayabildiğiniz gün entelektüellikten bahsedin lütfen.

Örnek vermek için dedim her kelimenin kökenine ve gerçek anlamına inersek burada yazılan çoğu şeyi baştan yazmak gerekir. Kiminin yüzlerce kitap okuma ile ulaşacağı düşünce seviyesine bazıları hiç okumadan da ulaşır. Bununla alakalı değil anlatmaya çalıştığım şey. Bilgi satmak için yer arayışına girmeye gerek yok.

Örnek vermek için dedim her kelimenin kökenine ve gerçek anlamına inersek burada yazılan çoğu şeyi baştan yazmak gerekir. Kiminin yüzlerce kitap okuma ile ulaşacağı düşünce seviyesine bazıları hiç okumadan da ulaşır. Bununla alakalı değil anlatmaya çalıştığım şey. Bilgi satmak için yer arayışına girmeye gerek yok.

Sana konuştuğunun ne olduğunu öğrettim bana bilgi satmak için yer arayışına girmeye gerek yok diyorsun! Elle tutulur konuştuğun 1 konu görmedim daha, seni çok gördüm 1-2 konu daha böyle saçmalarsan susturur geçerim muhtemelen.

Bununla alakalı değil anlatmaya çalıştığım şey.
Verdiğin cevapların yarısında şu vardır eminim. Ne anlattığını ya bilmiyorsun ya da anlatamıyorsun, bunu bir çöz derim.

Sana konuştuğunun ne olduğunu öğrettim bana bilgi satmak için yer arayışına girmeye gerek yok diyorsun! Elle tutulur konuştuğun 1 konu görmedim daha, seni çok gördüm 1-2 konu daha böyle saçmalarsan susturur geçerim muhtemelen.

Verdiğin cevapların yarısında şu vardır eminim. Ne anlattığını ya bilmiyorsun ya da anlatamıyorsun, bunu bir çöz derim.

Ya uza hadi iki bilgi öğrenmiş satıyor burada anlattığım şey ile alakası olmayan bir durum tamamen örnek vermek için dedim.

Elle tutulur konuştuğun 1 konu görmedim daha, seni çok gördüm 1-2 konu daha böyle saçmalarsan susturur

Senin görmek istediğin tanrıcılık konularını görmediysen ağlaman normal böyle. Kafanı kumdan çıkarıp düşünmeye çalışırsan anlarsın belki beni.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı