Merhametli bir yaratıcının vadettiği sonsuz ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kısaca burada kim ne derse boş bence burada sonlandıralım herkes araştırsın vicdanına uyanı kabul etsin Hak katında herkes kendinden sorumlu zaten.

İster inanın ister inanmayın ben peygamberimizi gerçek hayatta gördüm yengemde gördüğü için önce ona sordum ve tarif ettiği surat benimkiyle aynı çıktı.
Neden yalnız olduğun anlaşıldı.

Peygamberin sayısı Hadislerde belli edilmiştir kuranda her kabileye geldiği belli edilmiştir.
Ve insanların bulundukları ortama göre de sorguya çekileceklerini belirttim.
Açık bir şekilde Kuranda yazıyor dedin öncelikle. Son olarak bunları yazması gerçek olduğu manasına gelmiyor.

Kafirliğin çeşitleri vardır 3 büyük dine mensup olmak başka budizm vs ye inanmak başka Allah sana bir akıl vermiş ve senin bu akılla puta tapman yanlıştır.
Öte yandan dinini iyi yaşayıp zorda kalan insanlara yardım edip müslüman kalıbına uyan kimi hak din mensupları da cennete kabul edilecektir.

Peygamberin sayısı Hadislerde belli edilmiştir kuranda her kabileye geldiği belli edilmiştir.
Ve insanların bulundukları ortama göre de sorguya çekileceklerini belirttim.
''Ve insanların bulundukları ortama göre de sorguya çekileceklerini belirttim.''
Bu hükmü hangi ayet veya hadisten çıkarttınız onu da yazarsanız sevinirim.

Kur'an'daki her sözün çok derin ve farklı anlamları vardır, ama bunu herkes anlayamıyor maalesef.
Araplar kendi dillerinde yazılan kitabı anlamıyor sizin gibi dili Türkçe olanlar mı anlıyor. Kuran'da ne diyor herkesin anlaması için bu kitabın dilini sade tuttuk, anlaşılır kıldık yazıyor.

Ben dikkatli burada Kuran kitabında 250 bin peygamber geldiğini söyleyen sensin ben değil, ben Kuran'da böyle bir şey yazmadığını söylüyorum.

Tüm kıtalara gidildiğini söyleyen sen değil misin? Keşfedilmemiş kıtaya nasıl gidiyor? Hele bir de üste çıkmaya çalışıyorsun insan dediklerini az soruşturur.

Yine diyorum bilmiyorsun işte. Sen çıkıp o keşfedilmemiş kıtalara yardımcıların gittiğini söylüyorsan bu senin bilmediğini gösterir. Hem bilmiyorsan hem bilmediğini kabul etmiyorsun en büyük sorunun bu.

Tanrı ne kadar düşünceli değil mi? Her şeyi o kadar güzel ayarlamış ki, nerede doğarsan doğ, oranın yerel dini hep gerçek olan din çıkıyor.(RD)

Anlayana bu alıntı çok şey anlatır, körü körüne bilgisizce inanç sahibi olanları sorgulamaktan dolayı endişeye düşürür.

Benim merak ettiğim, inanmayanlar ( artık neye inanacağımızı bilemez olduk ) cehennemde yanacak anlıyorum. Peki inanmayanların, inanmamasına sebep olanlar, dinleri sömürenler ne olacak ? Bana kalırsa bu evrende herkesin bir rolü var. Aile, sosyal çevre, iş, özel hayat çevresinde değişim içerisinde, sabit kalması imkansız bir şekilde. Altından mikrofonu olanlar müslümansa ben değilim, para karşılığı cennette arsa satanlar için durum aynı şekilde. Bırakın bu konuları, dini sömürenler düşünsün. İnsanlara karşı iyi niyetli, işinde gücünde adamsan takıl kafana göre.

Ali İmran 85: Kim islam’dan başka bir din arama çabası içine girerse, bilsin ki bu kendisinden asla kabul edilmeyecek ve o ahirette ziyan edenlerden olacaktır.
(Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları işler, dünyada da, ahirette de boşa gider, Cehennemde devamlı kalırlar.) [Bekara 217]
(Kâfirlerin cami yapmaları ve diğer bütün [iyi] işleri, boşa gidecek, Cehennemde sonsuz kalacaklar.) [Tevbe 17]
(Kâfirlerin dünyada yaptıkları iyi işler, çölde görünen seraba benzer.) [Nur 39]
Bu ayetleri ne yapacağız peki?
Hocam oradaki İslam düz din ismi olarak değil, orada kastedilen esaslar. Kafir denenler de kimliğinde İslam yazmayanlar değil aynı şekilde.
Hocam zaten 5 Vakit namazımı kılan bir insanım sadece merak'ımdan soruyu soruyorum.
Şüphe'ye felan düştüğümden değil yani.
Hocam şüpheye düşsen de sorun yok. Benim ailem dinini sonuna kadar yaşayan bir aile ve ben 5 sene boyunca bu soruların cevabını aradım, bunun yüzünden bir ara okulu bile bıraktım. Ha tabii bu bir marifet değil, ama Allah'a şükür benim içim rahatladı, gerçeği kavradım ve en sonunda kalp ile tasdik ettim. Şu an din sınavına girsem 100 alamam, yaptığım her şeyin hesabı sorulsa hepsinin hesabını veremem, bu konudaki her soruya da cevap veremem. Ama ben kendim tatmin oldum ve inanıyorum. Bu konuda da anahtarın kişi olduğunu anladım. Mesela bi forumda cevap ararsan bulamazsın. Bir cübbelinin sohbetine gidersen de bulamazsın. Bu konuda gerçekten donanımlı ve anlatmasını bilen biri lazım. Karşındaki ohoo sen yandın dedikten sonra bir şey alamıyorsun ondan zaten. Ben bu konuda şanslıyım, benim amcam bu konularda çok uzun süre araştırmış biriydi ve 10000 kitaplık bir kütüphaneye sahipti. Ben iki sene boyunca orada yatıp kalktım, her gün saatlerce konuştum ve cevaplarımı da orada buldum.

Bu konuda acilan butun basliklar gibi bu da kilitlenecek sonunda. Tanri ne kadar beceriksiz ki bir turlu ayari tutturamiyor. 128.000 peygamber gondermis ama bir sonuca ulasamamis. Bir de kitaplardaki bilimle celisen absurt ifadeler var. Gunesin batida camura batmasi, insanin camurdan yaratilmasi, yildizlarin kiyamet gunu yere dokulmesi, cinler, kadin erkegin esit olmamasi, kuranda birbirini iptal eden ayetlerin olmasi. ezeli - ebedi tanri kendisi icin an bile olmayan uc bes yilda emrini iptal edip farklisini gonderiyor. Akil alir gibi degil. Su insanlarin tanrinin kitabini anlamamasi olayi da cok sacma. madem insanlar kit zekali o kadar binlerce satir yaziya ne ihtiyac var. gerizekali amerikalilarin bile anlayacagi bir sayfa metin yazarsin, herkes anlar. kendine yapilmsini istemedigini baskasina yapma, calma, her insan esittir, kolelik yasaktir, oldurme falan filan. toplasan bir sayfa tutmaz. boylece araci kurumlara gerek kalmaz. Ille de birinin yorumuna gerek olmaz. O da supheli cunku kuran apaciktir deniyor ayette. Ikisinden biri yalan soyluyor ama hangisi?
Burada şunu anlamalısınız, Allah kendini bildirmek için peygamberleri göndererek imtihan perdesi dahilinde bir fiil yapmıştır. İsterse insan oğlunu melekler gibi iradesiz yaratabilirdi.
Aslında bunun hikmetine değinecek olursak, hiç mümkün müdür ki Allah; insanı yaratsın, her şeyi onun hizmetine versin, onu bu kadar duygu ve cihazatlarla donatsın ve onlardan ne arzu ettiğini peygamberlerle bildirmesin. Bu mümkün değildir. Kur'an'da bir ayet-i kerimede şöyle geçer:
İnsanoğlu kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır? (Kıyâme Suresi 36. Ayet)

Bir diğer mesele ise bilim ile çelişiyor meselesidir. Emin ol bu iddiadan daha saçma bir iddia yoktur. Temel sebebi sadece mealciliktir ben bir tanesine değineyim.
Kur'an'da "Kehf suresi, 86.ayet" de geçen bu ayetten "...O da bir yol tuttu. Sonunda güneşin battığı yere ulaşınca onu, kara balçıklı bir suda batıyor gördü. Orada bir millete rastladı. 'Zulkarneyn! Onlara azap da edebilirsin, iyi muamelede de bulunabilirsin.' dedik."
Burada aklınızı ve mantığınızı kullanın lütfen burada "...suda batıyor gördü"
kısmını nasıl anlıyorsunuz? Burada Zulkarneyn'in bakış açısıyla anlatıldığı açık ve nettir.

Aynen bu şekilde aklınıza takılan her ayeti "sorularla islamiyet" gibi siteler tefsirini ve izahını yapmaktadır. "sorgulayan" ve "araştıran" kişiler olduğunu beyan bireyler neden bu konularda araştırmaya başvurmazlar ki?

Ayrıca bilimle çelişmediğini tam tersi bilimin Kur'an'ı ispatladığını şu birkaç videoda dahi göreceksiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Oynatma listesi halinde bu linkte de Kur'an konusunda bir çok akli, mantıki ve bilimsel delilleri göreceksiniz.

Ayrıca kim olursa olsun bazı ayetleri anlamakta aciz kalabiliyoruz. Ama biz anlamadığımız ayetten dolayı binlerce delili bulunan bu hakikati bırakmıyoruz videoyu izlediğinizde anlayacaksınız.

Son düzenleme:
@luci666 İnanıp inanmaması beni bağlamıyor ben bir şey demiyorum kendi öznel kararıdır. Bu benim alıntıladığım kişi diğer kıtalara da peygamberlerin yardımcıların gittiğini söyleyen biri. Ben de dedim ona Amerika kıtası 15. yüzyılda, Avustralya kıtası 17. yüzyılda keşfedildi, bahsettiğin din 600'lü yıllarda gelen bir din. Keşfedilmemiş kıtalara nasıl gidiyorsun ben onu soruyorum adama, o dönemlerdeki gemilerinde böyle bir teknolojisi yok. Ben böyle dediğim için yanlışlarını kabul etmiyor bir türlü üste çıkmaya çalışıyor.

Araplar kendi dillerinde yazılan kitabı anlamıyor sizin gibi dili Türkçe olanlar mı anlıyor. Kuran'da ne diyor herkesin anlaması için bu kitabın dilini sade tuttuk, anlaşılır kıldık yazıyor.
Bakın ben anlıyorum demedim, bunun dil bilmekle alakası yok, ben ana dilim kadar neredeyse Arapça biliyorum, ama ben de anlamıyorum. Kur'an'ın dili evet sade, ama içerdiği anlam derinliği dilden fazlasını istiyor. Herkes nasıl okursa öyle anlar. Dili bilenler cümlede anlam yapıp anlıyorlar, ondan fazlasını yapabilenler zaten ilmin bir üst seviyesinde olanlar.

@Remy114 Kuran'da bahsedilen bilimsel gerçekler - Technopat Sosyal

Sözler Köşkü gibi boş kanalları buraya atıp bilimsel gerçekler olarak sunmayın. En son olarak Evrim Ağacı onlara iyi ders vermişti. Bilimsel bir gerçekten bahsedecekseniz bilimsel makale sunun, Youtube üzerinden attığınız videolar bilimsel bir gerçekleri çürütemez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı