Sonsuz nimetler içinde sonsuz hayat

Sıkılmak insana "dünya" hayatında özgü bir durum. Ahiret hayatını dünya hayatıyla bir tutmamalısın. Cennet hayatını yorumlarken dünya hayatını ve insanın dünyadaki olumsuz düşüncelerini, hareketlerini ve davranışlarını bu yorumlamaya katmamak lazım.
Senin bu dediğine göre zevk almak, eğlenmek, mutlu olmak vs vs.. bunların hepsini o zaman öbür dünyaya almıyorum. Eğer acı çekme gibi bir durumum olmayacaksa ve Müslümansam, çatır çatır günah işlerim. Sonuçta Allah'a inandığım için bir süre yatar çıkarım. Sonra cennet.. Oh miss.. Bu nasıl mantık? O olmayacak, şu olacak, bu olmayacak ama şu olacak. Salla babam, salla.

Eğer bu dünyadaki eylemlerimiz öbür tarafa da taşınmayacaksa bir anlamı yoktur. Sıkılmak, insanı hayvandan ayırır, hatta düşünmekten önce gelir insanı insan yapmada.

Kutsal kitapların söylemleri, nefsini sahip çık, kötülük yapma, acıya dayan gibi söylemlerdir. Bunların karşılığında sana sonsuzluğu vaat eder. Bana sonsuzluğu yine ben olarak (duygularım, hislerim, bilincim) vermeyecekse ne anlamı kaldı? Mantığı nerede?

Son düzenleme:
Sanmıyorum böyle bir şey olacağını ama büyük konuşmak istemiyorum yani ALLAH burda yasak etmişse orda da aynı olacaktır bence. Ama olursa sarhoş etmeyecek rahatlacak bir şarap olur bence.
Hocam Kur'an'dan alıntı yaptım direkt, ne demek öyle olacağını sanmıyorum :D Oradaki şarapların sarhoş etmediğini falan duymuştum da sadece bir duyum yani, bu argüman için kaynağım yok.

Cenneti dünya gibi düşünmek olmaz. Sıkılma, sinirlenme duygularının yerine zevk, mutluluk duyguları daha ön plana çıkar. Cennette sıkılma diye bir şey yoktur, olsa zaten huzursuz olursunuz ve bu "sonsuz huzur" sözüne ters düşer.

Senin bu dediğine göre zevk almak, eğlenmek, mutlu olmak vs... Bunların hepsini o zaman öbür dünyaya almıyorum. Eğer acı çekme gibi bir durumum olmayacaksa ve müslümansam, çatır çatır günah işlerim. Sonuçta Allah'a inandığım için bir süre yatar çıkarım. Sonra cennet. Oh miss. Bu nasıl mantık? O olmayacak, şu olacak, bu olmayacak ama şu olacak. Salla babam, salla.

Cümleleriniz hatalı. Ahiret hayatı bildiğiniz üzere ikiye ayrılıyor: Cennet ve cehennem. Biz cennet hakkında yorumda bulunduğumuzdan dolayı insanın dünyadaki olumsuz düşüncelerini ve davranışlarını bu yorumlamaya katmamak lazım dedim çünkü Kuran'da belirtildiği üzere cennet hayatında olsumsuz, kötü hiçbir şey olmayacak. Cehennem için evet acı çekmek, ağlamak gibi duygular olacak. Sizin tabirle çatır çatır günah işlerseniz elbette acı çekersiniz, cezalandırılırsınız ki Kuran'da da böyle yazıyor.

Eğer bu dünyadaki eylemlerimiz öbür tarafa da taşınmayacaksa bir anlamı yoktur. Sıkılmak, insanı hayvandan ayırır, hatta düşünmekten önce gelir insanı insan yapmada.

Cennette sadece insanlar olacağı için, hayvanlar olmayacağı için orada böyle akıl ayrımı gibi şeylerin olması saçmalık. İnsan olumlu şeyler ile mi mutlu olur olumsuz şeyler ile mi? Ben size küfretsem büyük ihtimalle bana sinirlenip küfürle geri dönüş yaparsınız. Cennette küfür gibi kötü söylemler ve birine vurmak, zarar vermek gibi davranışlar, hareketler olmayacağı için sıkılmak gibi insanın canını sıkan şeylerde olmayacak ki olsaydı mantıksız olurdu.

Kutsal kitapların söylemleri, nefsini sahip çık, kötülük yapma, acıya dayan gibi söylemlerdir. Bunların karşılığında sana sonsuzluğu vaat eder. Bana sonsuzluğu yine ben olarak (duygularım, hislerim, bilincim) vermeyecekse ne anlamı kaldı? Mantığı nerede?

Cennette duygularının olmayacağını nereden çıkardın. Mutlu olmak, sevmek, sevgi bir duygu, his değil midir? Ayrıca orada insanın zekası, bilinci çok çok üst seviyede olacak. Kendi kararlarını kendin vereceksin. Yine sen, sen olacaksın.

@452252 şahsen ben böyle bir yerin olduğunu düşünmüyorum ama cennetin tasviri sonsuz mutlu olacağın simülasyon gibi aynı şeyleri yapmak da eger insan olarak orda kalacaksa sıkması gerekiyor bir süre sonra.

Bunun dışında buna tamamen inanan insan sayısı da çok kısıtlı inansa zaten başını seccadeden kaldirmaz sürekli namaz kılar oruç tutar. Böyle kaç tane insan var?

Ne kuzumu, düzgün davran bu benim düşüncem orda bence yazıyor görmedin herhalde olsa bile rahatlatacak sarhoş etmeyecek bir şarap olur.
O zaman niye şarap tadı güzel de değil ki insan elinden yazıldığı şüphesini arttiyor bu eğer böyle bir şey varsa.

Son düzenleme:
Cümleleriniz hatalı. Ahiret hayatı bildiğiniz üzere ikiye ayrılıyor: Cennet ve cehennem. Biz cennet hakkında yorumda bulunduğumuzdan dolayı insanın dünyadaki olumsuz düşüncelerini ve davranışlarını bu yorumlamaya katmamak lazım dedim çünkü Kuran'da belirtildiği üzere cennet hayatında olsumsuz, kötü hiçbir şey olmayacak. Cehennem için evet acı çekmek, ağlamak gibi duygular olacak. Sizin tabirle çatır çatır günah işlerseniz elbette acı çekersiniz, cezalandırılırsınız ki Kuran'da da böyle yazıyor.

Cennette sadece insanlar olacağı için, hayvanlar olmayacağı için orada böyle akıl ayrımı gibi şeylerin olması saçmalık. İnsan olumlu şeyler ile mi mutlu olur olumsuz şeyler ile mi? Ben size küfretsem büyük ihtimalle bana sinirlenip küfürle geri dönüş yaparsınız. Cennette küfür gibi kötü söylemler ve birine vurmak, zarar vermek gibi davranışlar, hareketler olmayacağı için sıkılmak gibi insanın canını sıkan şeylerde olmayacak ki olsaydı mantıksız olurdu.

Bakın, şuraya kahkaha emojisi koysam ya da random kahkaha atsam ben kötü oluyorum. Cümlelerimizin hatalı olması için önce ortada bir doğru olması gerekir. Ben kendi fikirlerimin doğru olduğunu savunmuyorum. Siz de savunamazsınız. Çünkü ahiret dediğimiz yerle bilgimiz sadece kutsal kitaplar ile sınırlıdır. Sizin de öyledir büyük ihtimalle, ahirete bakıp gelmediyseniz eğer.

Sıkılma eyleminin olumsuz bir durum olduğunu nereden çıkardınız mesela? "Değişiklik iyidir." diye bir kalıp var kullanılan dünya üzerinde. Bu sıkılma eyleminin devamıdır. Olumsuz örnek vereceksek eğer, kutsal kitaplarda yapma denilenin yapılmasıdır olumsuz örnek. Ağlamaktan bahsetmişsiniz. Sanki ağlamak kötü bir şeymiş gibi.

Cennette duygularının olmayacağını nereden çıkardın. Mutlu olmak, sevmek, sevgi bir duygu, his değil midir? Ayrıca orada insanın zekası, bilinci çok çok üst seviyede olacak. Kendi kararlarını kendin vereceksin. Yine sen, sen olacaksın.

Bir yerden çıkardığım yok. Sizin söylemlerinizin ne kadar mantıksız(bakın hatalı demiyorum, mantıksız.) olduğunu belirtmek için bunları söyledim. İsterseniz bir daha okuyup, öyle cevap verin.

Son düzenleme:
Çünkü ahiret dediğimiz yerle sadece bilgimiz kutsal kitaplar ile sınırlıdır. Sizin de öyledir büyük ihtimalle, ahirete bakıp gelmediyseniz eğer.

Ahirete gidip bakmadım elbette. Ben sadece cennet ve cehennem hakkında bilgi edinebildiğimiz tek kaynak olan Kuran'dan bu bilgileri alıntı yaparak size aktarıyorum. Bu bilgilerin, söylemlerin mantıklı olup olmaması özneldir, kişiden kişiye değişir. Fikirlerinize ve görüşlerinize saygı duyarım.

Sıkılma eyleminin olumsuz bir durum olduğunu nereden çıkardınız mesela? "Değişiklik iyidir." diye bir kalıp var kullanılan dünya üzerinde. Bu sıkılma eyleminin devamıdır. Olumsuz örnek vereceksek eğer, kutsal kitaplarda yapma denilenin yapılmasıdır olumsuz örnek. Ağlamaktan bahsetmişsiniz. Sanki ağlamak kötü bir şeymiş gibi.

Cennette insana elem, üzüntü verebilecek hiçbir şey olmadığından dolayı sıkılmak olmayacak. Cennetin zevkleri, lezzetleri dünya hayatıyla mukayese edilemeyecek kadar mükemmel derecede olduğu için sıkılmak, bıkmak gibi şeyler olmayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı