Sonsuz nimetler içinde sonsuz hayat

Ahirete gidip bakmadım elbette. Ben sadece cennet ve cehennem hakkında bilgi edinebildiğimiz tek kaynak olan Kuran'dan bu bilgileri alıntı yaparak size aktarıyorum. Bu bilgilerin, söylemlerin mantıklı olup olmaması özneldir, kişiden kişiye değişir. Fikirlerinize ve görüşlerinize saygı duyarım.
Evet, benim de onlarla sınırlı ve bir elmadan 3-4 elma varmış gibi bahsetmiyorum. Çünkü, genellikle bunu inananlar yapıyor. Yani, bir ayette "Bu ikidir." diyorsa, inananlar abartma eğiliminde olup, "İki diyor ama şöyle ikidir diyor." , "İki diyor ama yanında +1'de var." gibi, abartıp ya da bahsettiği anlamda değil gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bu da sizin dediğiniz gibi dini öznel yapıyor. Öznel bir durumun doğrusu olamaz.

Cennette insana elem, üzüntü verebilecek hiçbir şey olmadığından dolayı sıkılmak olmayacak. Cennetin zevkleri, lezzetleri dünya hayatıyla mukayese edilemeyecek kadar mükemmel derecede olduğu için sıkılmak, bıkmak gibi şeyler olmayacak.
Sonsuzluktan bahsediyoruz, farkındasınız değil mi? Sonsuz zevk ve lezzete karşılık, sonsuz yaşam var. Sınırlı bir yaşam olsa ortada, bu dediğinize katılırım.

Sonsuzluktan bahsediyoruz, farkındasınız değil mi? Sonsuz zevk ve lezzete karşılık, sonsuz yaşam var. Sınırlı bir yaşam olsa ortada, bu dediğinize katılırım.

Sonsuzluğun nasıl bir şey olduğunu, daha doğrusu sonsuz mutluluğun, lezzetin nasıl var olabileceğini (belirli bir zamanın içerisinde olduğumuzdan dolayı) anlayamadığımız, bilemediğimiz için, anlamakta zorlandığımız için saçma geliyor bize. Şu sınırlı düşüncelere sahip beynimiz ile bazı şeyleri gereğinden fazla düşünmeyip kabullenmek lazım aslında. Çünkü böyle kavramları görmeyip yaşamadığımız için hiçbir zaman anlayamayacağız.

İslamiyet zaten bir inanç dinidir. Eğer Kuran'da belirtilen ayetler kişiye mantıklı geliyorsa kabullenmesi, inanması gerekir. Bilimsel şekilde kanıtlanabilir bir kitap değildir zaten. Bilimi savunan çoğu insanın inançsız olmasıda buna delil.

Hayal dunyasi, rasyonel olmak zorunda da degilsiniz.
Her gun ayni seyi yapacagin ama hic sikilmayacagin seklinde minik bir update gecersin bu problem de ortadan kalkar.

Hiç var olmamış gibi; ölüm ve yok olma korkusu insana gerçekten kaçınmak için hayaller kurduruyor, masallar uydurtuyor, insanı inanç sahibi yapıyor.

Geri
Yukarı