Merhametli bir yaratıcının vadettiği sonsuz ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sen 124 bin peygamber geldiğini iddaa ediyorsan diğer bölgelere niye uğramadığını sorduklarında çakılır kalırsın.

Orta doğu dışındaki yöresel dinlerin hiçbirinin semavi dinlerle alakası yoktur ve de buralara peygamber geldiğine dair en ufak bir emare yok. Sizin bir kere ilk peygamber diye bahsettiğiniz kişiler bile Sümerlerden kopyalanmadır. Göktürk inancının senin inancınla ne alakası var, her kıtada din olduğunu baştan beri diyorum, senin bahsettiğin semavi dinlerle bu dinlerin alakaları yok. Senin dinin 1400 yıllık sadece.
Çakılıp kalan sensin. Ben her beygamberi dinini yaymak için yardıcıları vardır diyorum. Sen hala o böylelere niye peygamber gönderilmemiş diyorsun. Yazdığımı anlamaka bu kadar zor mu? Her şeyin önüne Sürmerleri sürmeyi bırak. Farkındaysa konu Tanrı ve inanç çerçevesinde sorulmuş. Tanrı var mıdır yok mudur, dinlen uydurmadır değil midir diye sorulmamış. Senin bu konuya zaten cevap vereceğini biliyorduk. Çünkü konu ne zaman semai dinlere gelse sen hırsına yenik düşüyorsun. Daha hırsını yemeyi bile başaramıyorsun.

Bu oran da çocukların ve gençlerin, aileleri tarafından dini baskılayıcı tavırlarından kabul ettiğini doğruluyor. Yoksa hangi insan bilgisi olmadığı ve kitabını okumadığı dine inanır ki?
Bu dediğin ülke insanın en büyük sorunu zaten okumadan, bilmeden dini savunmaya çalışıyor. Bu insanlara göre tüm Arap ülkeleri dinleri bilmiyor, kendi dillerinde yazılan kitabı yanlış anlıyor sözde, resmi dili Türkçe olan bir toplululuk Arapların kitaplarını bilmediklerini iddaa ediyor akla mantığa sığmıyor.

@Old User Belli oluyor çakılan kimin olduğunu. Sümerleri bilmeden bu konularda bana ahkam kesme. Yardımcıları vardı demek ve bu yardımcılar o kıtalara gittiler. İsmi telekinezi olan birinden böyle bir iddaada bulunmana şaşırmamak gerekiyor ne de olsa. Amerika kıtası 15. yüzyılda, Avustralya kıtası 1600'lü yıllarda keşfedildi. Daha bu kıtalardan haberi olmayan kişilerin gelip diğer kıtalara gittiğini söylüyorsun. O dönemde yaşayan hiçbir medeniyette Amerika'ya gemi ile gidemezdi, böyle bir kıta olduğundan haberleri yok, o dönemlerdeki deniz ulaşımını da ilkeldi. Avustralya ve Amerika kıtasına bu teknolojiyle gitmek imkansızken üstelik bu kıtaların daha keşfedilmediği dönemlerde çıkıp diyorsun oralara yardımcıları gitti. Şimdi kim çakılıyor görüyoruz.

500-600'lü yıllardaki koskoca Mısır medeniyetinin ve de 8. ve 11. yüzyıllar arasında yaşayan denizci denince akla ilk gelen Vikinglerin bile böyle gemileri yoktu. Ellerinde böyle deniz ulaşımı olmayan kişilerin gidip keşfedilmemiş yerlere gittiğini söylemek fazlasıyla gülünç.

Aha! Aklıma geldi!
Şimdi şunu düşünün;
Hadi biz Elhamdülillah Müslüman olarak doğduk büyüdük de Başka dinden olarak Dünyaya gelen çocukların ne günahı var?
Her ikisini de Allah Yaratıyor ama neden böyle yapıyor?
Misal neden birini Müslüman yaratırken diğeri Hristiyan olarak dünyaya geliyor ve onların ilkeleri ile büyüyor.
Neden Allah Böyle bir şey yapıyor Merak etmiyorum değil doğrusu...

Ekstra:Yaw şuan çok garip bir his hissediyorum sanki Haşa Allah'a olan güvenimi kaybediyorum gibi..
Ve bunu hissederken de yanı sıra korku hissediyorum.
Nedensiz bir şekilde olsa bile...

Öncelikle size verilen bu canın Allah tarafından verildiğini nereden biliyorsunuz? Yani Allah tarafından olduğu ne malum? Neden diğer onlarca tanrı değil de Allah? Ganj nehri kenarında doğan adam da kendi canının Şiva tarafından verildiğini söylüyor.

Diğer bir konuda bu dinlerden ortadoğu haricinde kimsenin haberi olmaması. Yani Allah herkesi kendisine inanmasını istiyor ve bunu için dünyaya peygamber gönderiyor. Ama ne hikmetse hepsi ortadoğu'ya göndermiş. İslam 600 'de geldi ve Amerika Kıtası 1500 'lerde keşfedildi. Şimdi adaletli Allah 900 sene burada yaşayan milyonlarca insana neden ulaşamadı? Yıllarca dinsiz imansız yaşadılar. Şimdi bu adamların ne suçu günahı var?

Hocam 900 sene buradaki insanlar dinsiz mi yaşadı Allah onlara neden ulaşamadı gibi bir soru sormuşsunuz ancak Allah'ın onlara ulaşıp ulaşmadığı sadece onların bir din mensubu olup olmaması yönüyle açıklanmayacağını düşünüyorum. Misal şu an halen dünyadan bi haber yaşayan kabileler var belki de o kabilede yaşayan bir insan bir an durup düşünse, bu evrenin tek bir yaratıcısı olmalı bu düzenin tek bir kurucusu olmalı diye düşünse belki de kendi için sorumlu olduğu iman gereklerini yerine getirmiş olacaktır diye düşünüyorum.

Bir soru daha geldi aklıma:
Amerika kıtası 1500'lerde keşfedildi 600'lü yıllar Peygamber Efendimiz S.A.V Geldi.

Ama neden hepsi ortadoğu ve çevresine geliyor?
Neden Amerika Kıtasına gelen Peygamber Yok?
Oradaki insanların suçu neydi de onca sene imansız yaşadılar?

Bunların hepsine cevap bulmak mümkündür elbet fakat ben Mantıklı bir şekilde tatmin edici bir cevap veremiyorum...

Semavi dinlere baktığımız zaman ortak bir özellik göze çarpıyor. İnanmadığın zaman sonsuza kadar cehennemde yanmak. Sizce bu merhametli bir yaratıcı fikriyle çatışmıyor mu? Bir cezanın sonsuza kadar devam etmesi düşüncesi ile şahsen ben baş edemiyorum. Bir insanın baya baya ateşe atılması, işlediği suç ne olursa olsun o kişiye çığlık çığlığa acı çektirilmesi ve en önemlisi de bu eylemin sonsuza kadar devam etmesi. Bakınız sonsuza kadar diyorum. Bir milyon yıl boyunca cayır cayır yanması yetmiyor yani.

Benim bunu aklım almıyor. Merhametli bir yaratıcının böyle bir cezayı, kendi yarattığı bir insana reva görebilmesini mantıklı bulmuyorum. Ve tanrıya inanmanız da yeterli değil. Onun mucizelerine, cinlerine, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inanmanız gerekiyor. 1 tanesini bile reddetseniz yandınız.
Bu olay tam olarak öyle değil, ben senin İslamı tam olarak bildiğini zannetmiyorum.Öğrenmek istersen önce Tarihçe-i Hayat kitabını oku anlarsan Risal-i Nursi ye başla.

İslam mantık dinidir Kuran da da belirtildiği üzre kimi Kafirler vardır cennete kimi müminler vardır cehenneme gidecektir buyurulmuştur.
Şu ann Hristiyan olup dinini mükemmel yaşayıp zararlı olduğu için alkol ve domuz eti yemeyen bir sürü insan var.
Meseleye gelince Cehennemde sonssuza kadar yanacaklar Zulüm, işkence etmiş hak yemiş Din düşmanlığı yapmış insanlardır mesela mısır firavunlarının pek çoğu binlerce insanı öldürdüler orta çağ da bazı hükümdarlar mesela Drakula diye adlandırdığımız adam.
Günümüze yakın ise Hitler 6 milyonu yahudi olmak üzere 18 milyon insanı katletmiş adam.
Elbette bununla birlikte intihar edenler dini inkar edenler dahildir senin islamı hangi şartlarda inkar ettiğine göre de değişir bu sorunun cevabı Risal-i Nursi ve Tarihçe-i Hayatta bu soruların cevapları var.
Şu da var günümüzde İslam çok yanlış anlatılıyor emin olun şuraya yazanların neredeyse içbiri islamı tanımlayamaz.
Namaz ve oruçlardan ibaret değil.
Tarihçe-i hayatı okuyun anlarsanız Risal-i nursiye başlayın Tarihçe-i Hayatın ilk 50 sayfasını okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız zaten.
Ve şunu da eklemek isterim kim nederse desin ben islamdan işkence çeksem dahi görmem çünkü H.Z Muhammed S.a.v yi gerçek hayatta gördüm görmek için 1000 yasin okumak ve iyi bir kul olmak yeterli.
Aynısını yengemde gördü ve ben onun önceden gördüğünü bildiğim için suratını sordum ve aynı şeyleri söyledi tek bunlarda değil ama bu devirde islam çok yanlış anlatılıyor.
Siyasal islamcıların eline oyuncak oluyor.
İslamı savunanlar sürgün vs vs......

Son düzenleme:
Bu dediğin ülke insanın en büyük sorunu zaten okumadan, bilmeden dini savunmaya çalışıyor. Bu insanlara göre tüm Arap ülkeleri dinleri bilmiyor, kendi dillerinde yazılan kitabı yanlış anlıyor sözde, resmi dili Türkçe olan bir toplululuk Arapların kitaplarını bilmediklerini iddaa ediyor akla mantığa sığmıyor.

@Old User Belli oluyor çakılan kimin olduğunu. Sümerleri bilmeden bu konularda bana ahkam kesme. Yardımcıları vardı demek ve bu yardımcılar o kıtalara gittiler. İsmi telekinezi olan birinden böyle bir iddaada bulunmana şaşırmamak gerekiyor ne de olsa. Amerika kıtası 15. yüzyılda, Avustralya kıtası 1600'lü yıllarda keşfedildi. Daha bu kıtalardan haberi olmayan kişilerin gelip diğer kıtalara gittiğini söylüyorsun. O dönemde yaşayan hiçbir medeniyette Amerika'ya gemi ile gidemezdi, böyle bir kıta olduğundan haberleri yok, o dönemlerdeki deniz ulaşımını da ilkeldi. Avustralya ve Amerika kıtasına bu teknolojiyle gitmek imkansızken üstelik bu kıtaların daha keşfedilmediği dönemlerde çıkıp diyorsun oralara yardımcıları gitti. Şimdi kim çakılıyor görüyoruz.

500-600'lü yıllardaki koskoca Mısır medeniyetinin ve de 8. ve 11. yüzyıllar arasında yaşayan denizci denince akla ilk gelen Vikinglerin bile böyle gemileri yoktu. Ellerinde böyle deniz ulaşımı olmayan kişilerin gidip keşfedilmemiş yerlere gittiğini söylemek fazlasıyla gülünç.
Çakıldığım felan yok gayet rahatım. Ama senin söylemlerin sürekli aynı. Sen sürekli bu konularda insanlara sen bilmiyorsuni sen okumamışsın, yok felanı araştırmamışsın, filanı duymamışsın. Sen benim Sümerlileri bilmediğimi nerden çıkarıyorsun. Konu Sümerliler değil. Haklarında bir şey yazmak zorunda değilim. İnsanları bilmiyorlar diye yaftalamayı bırak. Bak ilim uçsuz bucaksız bir denizdir. Sen bir kaç damla içmeyi dinizi yutmak sanıyorsun. Einstein'nın bile içtiği bir kaç yudumdur. Konu ney sen neyi anlatıyorsun. Konu din olunca dönüp dolaşıp sümerlilere bağlıyorsun. Senin macın konuyu cevaplamak değilki. Senin amacın dinler uydurmadır demeye getirmek. Ben dinim hakkında sabaha kadar konuşurum. Sümerlilerden banane. Sana islamda namaz sorulsa, konuyu yine aynı yere gitirirsin. Konu bir haram olsa yine konuyu aynı yere getirirsin. İnanmayanları ingilendirmezki o niye haram bu niye helal. Sen hırsına yenik düşmüşsün. Özellikle İslam diniyle bir mücadele girişmişsin. Nasılki ateislik beni ilgilendirmiyorsa İslam dini de seni ilgilendirmez. Kendini alim ilan etmekle çok meşgulsün.

Aha! Aklıma geldi!
Şimdi şunu düşünün;
Hadi biz Elhamdülillah Müslüman olarak doğduk büyüdük de Başka dinden olarak Dünyaya gelen çocukların ne günahı var?
Her ikisini de Allah Yaratıyor ama neden böyle yapıyor?
Misal neden birini Müslüman yaratırken diğeri Hristiyan olarak dünyaya geliyor ve onların ilkeleri ile büyüyor.
Neden Allah Böyle bir şey yapıyor Merak etmiyorum değil doğrusu...

Ekstra:Yaw şuan çok garip bir his hissediyorum sanki Haşa Allah'a olan güvenimi kaybediyorum gibi..
Ve bunu hissederken de yanı sıra korku hissediyorum.
Nedensiz bir şekilde olsa bile...

Dostum tevafuk olarak buralarda dolaşırken bir anda sağda beliren bu konu ilgimi çekti bence mesajını görünce cevap vermek istedim.
Bu konuyu videolu olarak sözler köşkü anlatmıştı. Yazıya dökmeden daha güzel anlaşılır diye düşünüyorum :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam 900 sene buradaki insanlar dinsiz mi yaşadı Allah onlara neden ulaşamadı gibi bir soru sormuşsunuz ancak Allah'ın onlara ulaşıp ulaşmadığı sadece onların bir din mensubu olup olmaması yönüyle açıklanmayacağını düşünüyorum. Misal şu an halen dünyadan bi haber yaşayan kabileler var belki de o kabilede yaşayan bir insan bir an durup düşünse, bu evrenin tek bir yaratıcısı olmalı bu düzenin tek bir kurucusu olmalı diye düşünse belki de kendi için sorumlu olduğu iman gereklerini yerine getirmiş olacaktır diye düşünüyorum.
Hocam ben zaten başında da söyledim bir yaratıcıya inanmak yetmiyor ki cennete gitmek için. Şimdi eğer bu bir sınavsa adaletli bir sınav olması gerekir. Eğer birisi İslam dinine inanmadı diye cehenneme gidiyorsa bundan her insan sorumlu olmalıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı