Mesleğinizin artıları ve eksileri neler?

Pis uçak bakımcıyım.

Artıları:
Ucuza Dünya'yı gezme imkanı.
Değişik kültürleri ve değişik insanları tanıma imkanı.
Eğitimi ve lisanslandırması zor olduğundan nispeten rakiplerinin az olması.
Uçaklar güzel varlıklar...
Kalifiye seviyeye çıkarsanız maaş ve şirket içi şartlarınız Türkiye ortalamasının üstünde.
Denizciler gibi havacıların da Global olarak bir havası var :)

Eksileri:
Kazandığınız para hak ettiğinizin altında.
Binlerce insanın canının sorumluluğunu almak...
Büyük stres, çok stres...
Milyon dolarlık sistemlerle çalışmak.
İnsan canının geri dönüşü yok, hata kaldırmaz.
0 hata mottosuyla çalıştığından full odak ister.
Uçak hangarları kibar yerler değildir.
Uçak düşerse anne, baba adı.
Yağ, hidrolik, toz, pislik içinde yüzersin.
Fiziken çalışmak yorucu, belli bir yaştan sonra vücut kaldırmaz.
Eğitimi zordur, lisans alma/logbook doldurma işlemleri yorucudur.

Eksilerini kaldıramıyorsanız girmeyin bu işe, kafayı yakıp çıkarsanız.

Son düzenleme:
Uçak bakımcıyım.

Artıları:
Ucuza dünya'yı gezme imkanı.
Değişik kültürleri ve değişik insanları tanıma imkanı.
Eğitimi ve lisanslandırması zor olduğundan nispeten rakiplerinin az olması.
Uçaklar güzel varlıklar...

Eksileri:
Binlerce insanın canının sorumluluğunu almak...
Büyük stres, çok stres...
Millyon dolarlık sistemlerle çalışmak.
İnsan canının geri dönüşü yok, hata kaldırmaz.
0 Hata mottosuyla çalıştığından Full odak ister.

Sizin mesleği görünce kendi halime şükür ettim. Allah kolaylık versin size ve sizin gibi uçak bakıcımcısı arkadaşlara.

Öğrenciyim.
Eksileri:Gelecek kaygısı,parasızlık,uzaktan eğitimden verim alamama,okullar açılınca hastalık bulaşır mı korkusu,üniversite kazanamazsam ailem çok kızar mı korkusu,üniversiteyi bitirdim işsiz kalma korkusu.
Artıları:Bol bol zamanım var,iyi bir okula gidiyorum.

Esnaflık

+ İnşaat sektöründe olduğumuz için bir sürü alet edavatı oradan alabiliyorum.
+ Şirketler onlara belli bir miktarda ciro yaptığımızda hediyeler veriyorlar. ( Tatili var, televizyonu var, vs. vs. )
+ Boya firmalarının ( Dyo, Polisan, Filli vs. ) puanlı hediye sistemleri var. ( Dyolog, Filli Usta vs. )
+ Yeni ürün tanıtımları çoğunlukla otellerde yapılıyor ve tatil yapıyorsun ücretsiz.
vb.

- Sakatlanmak için çok elverişli.
- Çok yorucu.
- İnsanlara sürekli tolerans göstermelisin.
- Günde yüzlerce insan ile temasa geçiyorsun ve bu gibi bir dönemde bu çok tehlikeli.
- Esnaflık bi' nevi yasal kumar. Kazanmakta var, kaybetmekte.
- Mesela boyanın içindeki hiçbir madde Türkiye'de olmadığından dolayı sürekli fiyatlarda oynama oluyor. Sürekli stok yapmak zorunda kalıyorsun ve satmak zorundasın. Yoksa çark dönmüyor.
vb.

Öğrenciyim.
Eksileri: Gelecek kaygısı, parasızlık, uzaktan eğitimden verim alamama, okullar açılınca hastalık bulaşır mı korkusu, üniversite kazanamazsam ailem çok kızar mı korkusu, üniversiteyi bitirdim işsiz kalma korkusu.
Artıları: Bol bol zamanım var, iyi bir okula gidiyorum.

Lise mezunu 14.000 TL kazanan arkadaşlarım var ama hepsi aynı parayı kazanmıyor. 2.500-15.000 arası kazanan kişiler mevcut. Aile baskısı konusunda ailem Amerika'ya gitmemi istemediler dinlemedim onları (yoksa dinlerim onlar bu hayatta benden daha çok tecrübeliler) şu an iyi bir maaş iyi bir ev ve arabaya sahibim. Sana bir tavsiye; ne olursa olsun hayallerinin peşinden git buna kimse engel olmasın. Annen ve baban dahil hayalin varsa sonu riskli olsa da peşinden git.
Esnaflık.

+ Inşaat sektöründe olduğumuz için bir sürü alet edavatı oradan alabiliyorum.
+ Şirketler onlara belli bir miktarda ciro yaptığımızda hediyeler veriyorlar. ( Tatili var, televizyonu var, vs. vs. )
+ Boya firmalarının ( dyo, polisan, filli vs. ) puanlı hediye sistemleri var. ( Dyolog, filli usta vs. )
+ Yeni ürün tanıtımları çoğunlukla otellerde yapılıyor ve tatil yapıyorsun ücretsiz.
vb.

- Sakatlanmak için çok elverişli.
- Çok yorucu.
- Insanlara sürekli tolerans göstermelisin.
- Günde yüzlerce insan ile temasa geçiyorsun ve bu gibi bir dönemde bu çok tehlikeli.
- Esnaflık bi' nevi yasal kumar. Kazanmakta var, kaybetmekte.
vb.

İş iyi giderse kar yüksek, kötü giderse kapıya köceği vurabileceğin bir meslek.
Zor mu acayip zor (kayısı dükkanımız vardı kapandı ondan biliyorum) her gün kağıda yaz kar ne kadar ettik ne kadar zararımız var diye çok artısı olur size. Biz onu yapsaydık şu an dükkanımız kapalı olmazdı belki.

Asıl meslek: Bilgisayar mühendisi.

Artılar:

* İyi bir şirkette biraz prestij sahibi olabiliyorsun.

Eksiler:

* Hafta sonu diye bir şey yok, unutun.
* Günde sadece 8-10 saatlik mesai diye bir şey de yok, onu da unutun. Yeri gelecek 2 gün arka arkaya uykusuz çalışacaksınız...
* En ufak bir hatada yüklü bir tazminatla karşı karşıya kalabiliyorsun sözleşmeli iş yapıyorsan.
* Türkiye'de iyi maaş diye bir şey yok, çok üst düzey bir şirkette çok üst düzey bir çalışan olmak gerekiyor.
* Her alanında sorumluluk ve stres düzeyi çok yüksek. Yazılımda da, sistemde de, ağ güvenliğinde de sağlığınızdan olacak kadar kötü durumlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Şimdiki meslek: 3 boyutlu modelleme, görselleştirme, VR sunum, mapping ve animasyon.

Artılar:

* İşinizi küresel pazara satabiliyorsunuz. Bu sayede dövizle kazanıp burası için çok imrenilecek paralar kazanabiliyorsunuz.
* İşin stres düzeyi çok az, bilgisayar mühendisi olarak bozduğunuz sağlığınızı düzeltmek için ideal bir iş.
* Eğer sözleşmeli çalıştığınız şirket sayısını abartmadıysanız kendinize vakit ayırabileceğiniz çok zamanınız var. 1 ayda 20 günü boş geçirmek mümkün, bazı aylarda 15 gün olabiliyor.
* Yabancı dilleriniz yeterince iyiyse ve fazla sayıda biliyorsanız, işinizde de iyiyseniz işinizi pazarlamak ve devam ettirmek çok kolay oluyor.
* Gezmeyi seviyorsanız yabancı ülkelere sık sık çıkma şansınız ve yabancı kültürlerle epey içli dışlı olma şansınız var.

Eksiler:

* Ne iş yaptığınızı soranlara bir türlü açıklayamıyorsunuz. Anlamadıkları için de evde boş boş oturduğunuz varsayılıyor, yağan paraların gökten geldiğini zannediyorlar. :D
* Sık sık istemeseniz de yurt dışına gidiş geliş yapmanız gerekiyor. Tabii bunun için uygun güçte taşınabilir ekipman da almanız lazım ve bu seyahatlar yorucu geçiyor.
* Bu işi yapıyorsanız ciddi anlamda bir sermaye ayırmak gerekiyor. Her 3 yılda bir depolamadan sisteme, ekrandan çevre birimlerine kadar servet harcamak lazım. Gerçi amorti etmesi 1 - 1.5 ay sürüyor.
* Şirketler uzakta olduğu için uzak mesafeli çalışma disiplini gerekiyor, ayrıca son zamanlarda tüm renderları kendi sunucularında yapmak istemeleri biraz can sıkabiliyor. Özellikle de şirketlerden biri render için size GPU tahsis etmemekte ısrar ediyorsa...
* Farklı pazarlara açılabilmek için çok sayıda yabancı dili iyi düzeyde bilmek lazım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı