Metafiziğe inanıyor musunuz?

Görüşüme katılmıyorsan karşıt bir argüman sun. Eğer argümanı çürütürsem haklıyımdır cürütemezsem değilimdir.

Arkadaşım söylediğin şey bir argüman değil. Metafizikten bahsetmemişsin, Allah'ı kanıtlamaya çalışan Müslüman'lardan farkın yok, "ehu ehu bu kadar dağlar dünyalar güzelse Allah vardır" demekle hiçbir farkı yok. Seninki bir argüman değil. Bunu söyleyerek her şeyi sözde kanıtlayabilirsin. Mesela Allah var mıdır sorusuna "Allah kelimesini söylüyorsan Allah vardır" demekle aynı şey.

Arkadaşım söylediğin şey bir argüman değil. Metafizikten bahsetmemişsin, Allah'ı kanıtlamaya çalışan Müslüman'lardan farkın yok, "ehu ehu bu kadar dağlar dünyalar güzelse Allah vardır" demekle hiçbir farkı yok. Seninki bir argüman değil. Bunu söyleyerek her şeyi sözde kanıtlayabilirsin. Mesela Allah var mıdır sorusuna "Allah kelimesini söylüyorsan Allah vardır" demekle aynı şey.
O zaman sen de benim "sözde argümanımı" çürüt. Bu şekilde fikir üretmeden konuşursan sana cevap veremem maalesef.

O zaman sen de benim "sözde argümanımı" çürüt. Bu şekilde fikir üretmeden konuşursan sana cevap veremem maalesef.

Sen şu an metafiziği savunmuyorsun, sadece saçma sapan bir şey söyledin ve onu savunuyorsun. Senin sözde argümanının aynısını sana sunuyorum sen de bunu çürüt bakalım.

1 diye bir sayı vardır.

İki tane 1, 1 değildir.

O zaman 2 sayısını düşünün. Düşünebiliyorsan Allah vardır. Allah, Muhammed bismillah amin.

Baksana ne güzel argüman sundum sana çürütsene, çürütemezsin. Süper bir argüman bu tamamen kanıtlıyor, sen bunu çürütemezsen doğrudur. Çürütsene ne duruyorsun? Argüman bu kardeşim. Ben yazdıysam argümandır çürütemezsin, hadi çürüt. Çürütmezsen seni dinlemem.

Aşırı saçma geldi. Bir Shemuckshuarsje düşünsem bunu deneyimlemiş mi oluyorum? Metafizik evreni gibi ikisinin de ne olduğu hakkında fikrim yok.
Parçalardan yola çıkarak bütün oluşturmuş olursun o zaman. Sen parçaları ayrı ayrı deneyimledin ve deneyimlemediğin bir bütün oluşturdun. Sen var olmayan o canlıyı her düşündüğünde aslında gördüğün parçaları birleştiriyorsun. Sana şu ana kadar gördüğün hicbir canlıya benzemeyen, her parçası başka hiçbir canlıda olmayan bir şey düşün desem bunu yapamazsın. Yapabileceğin maksimum şey etrafındaki canlıların belli parçalarını alıp bütün oluşturmak. Mesela şu an gözlerini kapa ve şu ana kadar hiç yaşamamış bir canlı düşün. Düşündün mü? Tamam şimdi o canlının neye benzediğini düşün. Şimdi soruyorum o canlının her parçası aslında dünyadaki varlıkların parçalarının varyasyonu değil mi? Belki o canlının aslan gibi pençeleri var ya da insan gibi bir iskeleti veya kartal gibi kanatları. Sen asla dünyadaki hiçbir canlıda olmayan bir parçası olan canlı düşünemezsin.

Bu konunun din-bilim tartışması çıkarılmak üzere açıldığı aslında belli. İnsanlarda ikilik çıkarmak gerçekten çok kolay.
İsteyen inanır isteyen inanmaz, bu biraz dini görüşe bağlıdır. Müslüman, Hristiyan vs. isen büyük ihtimalle inanırsın. Sana deliller sunulmuştur. Ha, yok ben bilim ne derse onu dinlerim dersen inanmayabilirsin. Ay ortadan ikiye yarıldığında inanmayıp sen büyücüsün demişlerdi, hatırlayın. Ama şunu da unutma, hiçbir bilimsel veri yüzde yüz doğru değildir. Her bilimsel bilgide hata payı mutlaka vardır. Bugün doğru dediğimiz bir şey belkide yarım asır sonra çok yanlış olarak anılacaktır. Ayrıca Kur'an'da (o kadar eski bir kitap olmasına rağmen) o zaman açıklanamamış ama şimdi bilim camiası tarafından doğruluğu kanıtlanmış pek çok örnek var. Bu nedenle ben doğaüstü ögelere inanıyorum diyenler olabilir. Birbirinizi kırmadan tartışma yapın, birisi senden farklı düşünüyorsa bu onu cahil veya aykırı yapmaz. İnsanı insan yapan farklı düşünmesidir zaten. Aksi hâlde herkes aynı kişi olurdu.
Lütfen benimle de ergen tartışmasına girmeyin, yalnızca düşüncemi belirttim, siz de yapabilirsiniz.

Parçalardan yola çıkarak bütün oluşturmuş olursun o zaman. Sen parçaları ayrı ayrı deneyimledin ve deneyimlemediğin bir bütün oluşturdun. Sen var olmayan o canlıyı her düşündüğünde aslında gördüğün parçaları birleştiriyorsun. Sana şu ana kadar gördüğün hiçbir canlıya benzemeyen, her parçası başka hiçbir canlıda olmayan bir şey düşün desem bunu yapamazsın. Yapabileceğin maksimum şey etrafındaki canlıların belli parçalarını alıp bütün oluşturmak. Mesela şu an gözlerini kapa ve şu ana kadar hiç yaşamamış bir canlı düşün. Düşündün mü? Tamam şimdi o canlının neye benzediğini düşün. Şimdi soruyorum o canlının her parçası aslında dünyadaki varlıkların parçalarının varyasyonu değil mi? Belki o canlının aslan gibi pençeleri var ya da insan gibi bir iskeleti veya kartal gibi kanatları. Sen asla dünyadaki hiçbir canlıda olmayan bir parçası olan canlı düşünemezsin.

İnsan beyni hafıza'dan ibaret, yoktan var edemez zaten.

İnsan beyni hafıza'dan ibaret, yoktan var edemez zaten.
Metafizik yoksa o zaman insan hafızası yoktan var etmiş olur. Çünkü metafizik düşünülebilir, kanıtları Platon ve Sokratestir. Eğer metafizik evreni düşünebiliyorsan demekki hafızanda vardır. Ben burda kendi fikrimi söylemiyorum sadece senin sözlerini toparlıyorum. Kendi kendini çürütüyorsun. Bana gerek kalmıyor. Çelişki insanın en büyük düşmanıdır.

Sen şu an metafiziği savunmuyorsun, sadece saçma sapan bir şey söyledin ve onu savunuyorsun. Senin sözde argümanının aynısını sana sunuyorum sen de bunu çürüt bakalım.

1 diye bir sayı vardır.

İki tane 1, 1 değildir.

O zaman 2 sayısını düşünün. Düşünebiliyorsan Allah vardır. Allah, Muhammed bismillah amin.

Baksana ne güzel argüman sundum sana çürütsene, çürütemezsin. Süper bir argüman bu tamamen kanıtlıyor, sen bunu çürütemezsen doğrudur. Çürütsene ne duruyorsun? Argüman bu kardeşim. Ben yazdıysam argümandır çürütemezsin, hadi çürüt. Çürütmezsen seni dinlemem.
Hala çürütmeni bekliyorum. Söylediğin şeyler sadece benim fikrimi çürütemediğin için söylediğin laflar. Bak rica ediyorum lütfen çürüt. Buna benim senden daha çok ihtiyacım var.

Son düzenleme:
Parçalardan yola çıkarak bütün oluşturmuş olursun o zaman. Sen parçaları ayrı ayrı deneyimledin ve deneyimlemediğin bir bütün oluşturdun. Sen var olmayan o canlıyı her düşündüğünde aslında gördüğün parçaları birleştiriyorsun. Sana şu ana kadar gördüğün hicbir canlıya benzemeyen, her parçası başka hiçbir canlıda olmayan bir şey düşün desem bunu yapamazsın. Yapabileceğin maksimum şey etrafındaki canlıların belli parçalarını alıp bütün oluşturmak. Mesela şu an gözlerini kapa ve şu ana kadar hiç yaşamamış bir canlı düşün. Düşündün mü? Tamam şimdi o canlının neye benzediğini düşün. Şimdi soruyorum o canlının her parçası aslında dünyadaki varlıkların parçalarının varyasyonu değil mi? Belki o canlının aslan gibi pençeleri var ya da insan gibi bir iskeleti veya kartal gibi kanatları. Sen asla dünyadaki hiçbir canlıda olmayan bir parçası olan canlı düşünemezsin.
Shemuckshuarsje'yi demin düşündüm. Ne olabileceğini, neden var olabileceğini... ama bulamadım. Neden, çünkü yok. Metafizik alemi de aynı şekilde. Düşünmek sadece oluşturmak değildir.

Geri
Yukarı