Mezuna kalmak

Merhaba, geçen sene disiplinsiz, düzensiz bir şekilde çalışarak (AYT'ye çalışmamıştım bile neredeyse) bu sonuçları elde etmiştim sınavda:

Eki Görüntüle 1124272
Sayısalda 330 bin civarı bir sıralama gelmişti 2020'de. Daha iyisini yapabileceğimi düşünüp mezuna bırakmıştım.

Bu sene derslere önem vererek, özellikle de fen derslerini sıkı bir şekilde çalışarak bu sonucu elde ettim:

Eki Görüntüle 1124273
Bu yıl 85 bin geldi sıralamam. Evde tek başıma YouTube'dan çalışarak buraya kadar gelebildim.

Sınava hazırlık sürecinde aklımda hep bilgisayar ve uçak mühendisliği vardı. Şu an önümde üç yol var. Birincisi bir sene daha mezuna bırakmak, matematik-fizik ağırlıklı çalışacağım mezuna bırakırsam. İlk 25 bin hedefim var. Eğer başarırsam en kötü ihtimalle Ege Bilgisayar'ı kazanabileceğim. İkinci yol şu an bu sıralamam hangi bilgisayar mühendisliğine yetiyorsa ona girmek fakat 85 bin sıralamaya gözde okullar gelmiyor tabii ki. Anadolu'daki bazı okullar geliyor (PAÜ, Konya Teknik Üni. , Erciyes, Selçuk Üni. gibi okullar). Üçüncüsü ise sıralamamın yettiği iyi bir okula girip yatay geçiş için uğraşmak. İTÜ'de sıralamamın yettiği bazı bölümler var, yerleşip direkt yüksek ortalama yapmak için ders çalışacağım tüm sene. Fakat yatay geçiş yapabilme ihtimalim ne kadar yüksek bilmiyorum. Benim gibi düşünüp bu amaçla giden çok kişi oluyormuş sanırım. Siz yerimde olsanız ne yapardınız? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
20k hedefiniz varsa 1 sene daha deneyin kazanırsanız da tıpı yazın. Mühendislikten iyi.

Mezun psikolojisini kaldırabilirsen mezuna kalınabilir. Fen'i çok iyi yapmışsınız, az bir şey de Matematik olsaymış iyiymiş.
Tamamen hazırım diyemeyeceğim fakat hayalini kurduğum üniversite için kalmayı ciddi olarak düşünüyorum. Matematikte sene boyunca yaptığım en kötü neti sınavda yaptım, bu sene mezuna kalırsam başta dediğim gibi çalışmalarımın ağırlıklı bir kısmı matematik/geometri ve fizik üzerine olacak zaten.

Güzel bir ilerleme tebrik ederim. Öncelikle ne istediğini bilmen gerek. Sonra mezuna da kalsan, buradan yürüsen de bir şey kaybetmezsin. Kendini geliştirebilen bir insansın. Kendine inandığın sürece gerisinin bir önemi yok.

Tamamen hazırım diyemeyeceğim fakat hayalini kurduğum üniversite için kalmayı ciddi olarak düşünüyorum. Matematikte sene boyunca yaptığım en kötü neti sınavda yaptım, bu sene mezuna kalırsam başta dediğim gibi çalışmalarımın ağırlıklı bir kısmı matematik/geometri ve fizik üzerine olacak zaten.
Hayırlısı olsun, Fen'i halletmeye bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı