Mezuna Kalmak

ErenKr

Decapat
Daha fazla  
Nereden başlasam bilmiyorum. 12. sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum. Hayliyle üniversite sınavım var. Ben öyle normalde çok ders çalışan bir öğrenci değilim. Ama bu sene kendimin yapabileceğimin en iyi şekilde dersimi çalıştım. Dershanede derslerime eksiksiz katıldım. Çoğu sebeplerden dolayı branşlarda ki en zor konuların çoğu kalktı bu sene sınavdan.(türev integral vs). Ama benim netlerim olduğu yerde sayıyorken üstüne bir de mükemmel hızlı bir şekilde düşüyor. TYT netlerim 55-60'a kadar çıkarmıştım. Düşüyor sürekli. Bugün AYT denemesine girdim 10 tane işaretleyip çıktım sınavdan, onlarında doğruluğundan emin değilim. Konuların çıkmış olmasına rağmen yani böyle bir fırsatım varken bir de böyle olması gerçekten demoralize ediyor. Kalmış şurada sınava 2 hafta ne moral ne motivasyonum kaldı. Son 1 aydır boş gidip boş geliyorum. Hiç böyle mezuna kalmak aklımın bir ucunda bile yokken şimdi mezuna kalıcağımı düşünüyorum. Gerçekten çok iyi bir şekilde gidiyordum. Böyle şeylerle karşılaşıyor olmak çok ama çok üzdü beni. Hele bugün ki AYT denemesi rezaletti. Şimdi mezuna kalsam sil baştan başlamak her şeye olacak ve bütün 1 senemi daha heba edeceğim. Üstüne bu sene konular kalkmıştı. Önümüzde ki sene hem o konular eklenecek hem de bu senenin sizinde bildiğiniz sebepler üzere kolay olup diğer senin zor olmasını bekliyorum. Yani hem zor olacak hem konular eklenecek. Tekrar sınav psikolojisine en baştan nasıl başlayacağım bilmiyorum. Belkide bu netlerimin düşüklüğünün sebebi moral motivasyonumun kalmamış olmasıdır orasınıda bilemiyorum. Şu an gerçekten karamsar haldeyim. Ne yapacağımı ne düşüneceğimi dahi bilmiyorum. Belki birilerinin bir düşüncesi bir fikri olur diye buraya yazmak istedim :/

Şu an gerçekten karamsar haldeyim. Ne yapacağımı ne düşüneceğimi dahi bilmiyorum. Belki birilerinin bir düşüncesi bir fikri olur diye buraya yazmak istedim
12. sınıfta açıkta okumuyorsanız dershane tavsiye edilen bir şey değil zaten. Yazılı stresi artı dershane yıpratıcı olur. Net düşüklüğü ile ilgili rehberliğe danıştınız mı? Hangi bölumdesiniz? Şu anki netleriniz bir bölüme gitmeye yeter ayrıca ama sizin nereyi istediğinize de bağlı.

Tamamen aynı şeyleri yaşadım. İlk senemde COVID dolayısıyla konular çıkartılmıştı ve mezuna kaldım sonraki senede kazanabildim. Mezuna kalmak ölüm değil. Şu zamanda kime sorsam en az bir kere mezuna kalıyor. Bunun harici bence son denemede tamamen moralin olmadığı için bu şekilde yaptın. Büyük ihtimalle soruyu gördün ve yapamam deyip geçtin. Her soruyu okuyup çözmeye çalışman gerekiyor. Moralini düzelt ve mezuna kalmanın aşırı kötü bir şey olduğunu düşünme sadece yapabildiğinin en iyisini yap.

12. sınıfta açıkta okumuyorsanız dershane tavsiye edilen bir şey değil zaten. Yazılı stresi artı dershane yıpratıcı olur. Net düşüklüğü ile ilgili rehberliğe danıştınız mı? Hangi bölumdesiniz? Şu anki netleriniz bir bölüme gitmeye yeter ayrıca ama sizin nereyi istediğinize de bağlı.

Sayısal öğrencisiyim ve evet açıktan okumadım üstüne okul sınavları, dershane stresi, netlerin dalgalanması aşırı yorucu bir serüven geçirdim. Asıl korkumda böylesine yorucu bir serüveni bir hiç uğruna bitirmiş olmak sonuç elde edememiş olmak.

Tamamen aynı şeyleri yaşadım. İlk senemde COVID dolayısıyla konular çıkartılmıştı ve mezuna kaldım sonraki senede kazanabildim. Mezuna kalmak ölüm değil. Şu zamanda kime sorsam en az bir kere mezuna kalıyor. Bunun harici bence son denemede tamamen moralin olmadığı için bu şekilde yaptın. Büyük ihtimalle soruyu gördün ve yapamam deyip geçtin. Her soruyu okuyup çözmeye çalışman gerekiyor. Moralini düzelt ve mezuna kalmanın aşırı kötü bir şey olduğunu düşünme sadece yapabildiğinin en iyisini yap.

Mezuna kaldığın sene için bana önerebileceğin bir şeyler var mı acaba? Herhangi bir dershaneye gittinmi yoksa evden mi çalıştın yoksa bazı programlar var(reklam yasak mı bilmiyorum ama dopingdir falan) onlardan mı aldın nasıl geçirdin o süreci?

Sayısal öğrencisiyim ve evet açıktan okumadım üstüne okul sınavları, dershane stresi, netlerin dalgalanması aşırı yorucu bir serüven geçirdim. Asıl korkumda böylesine yorucu bir serüveni bir hiç uğruna bitirmiş olmak sonuç elde edememiş olmak.
Mezuna kalmayı korkunç olarak görmeyin. 2. mezun senemdeyim, çoğu yaşıtım istediği bölümdeyken kararsızlıklarla dolu lise hayatım oldu. Aile evi psikolojiyi etkilemese düşündüğünüz kadar kötü bir durum değil, sakinliğinizi koruyun.

Geri
Yukarı