Mezuna Kalmak

Benim hedefim fen bilgisi öğretmenliği ve bunun için yapmam gereken sıralama 175BIN-220bin sıralama bandında değişiyor.

Hocam şu an yapabileceğiniz en iyi şey mezun düşüncesi dahil her şeyi unutup son 15-20 gün civarı kaldı sanırsam bu kalan günlerde eksiklerinizi kapatmak olacaktır. Benim mezuna kalan çok arkadaşım oldu ancak bunların hepsi sınav sonrası mezuna kalmaya karar verdi daha sınav olmadan bu kararı vermeniz pek doğru değil. Kalan günlerde kendi çapınızda ya da dershaneden yardım alarak AYT ağırlıklı bir çalışma yapmanız en doğrusu olacak. Yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorulara yoğunlaşın, asla soru sormaktan çekinmeyin, yanlışlarınızla yüzleşin. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız konu tekrarları da yapabilirsiniz. 5 AYT neti fazladan yapmanız sizi sınava bağlı olarak 20K ileri atabilir. Ümitsizliğe kapılmayın mezuna kalma olayını sınav sonrası düşünelim.

O okul okunacak kaçarı yok ben sadece insanlardan yol göstermesini istiyorum bu konuda. Daha ilk senemde pes etmem saçma olur.

Hocam maalesef bu düşünce pek doğru değil. Çevre veya aile baskısı olmadan gerçekten istiyor ve hakkını vereceğinizi düşünüyorsanız üniversiteye gidin. Siz de biliyorsunuz etraf üniversiteli işsiz dolu. Üniversiteye ortam için aileden uzakta yaşamak için her gün takılmak için giderseniz o okul 7 senede anca biter.

Hocam şu an yapabileceğiniz en iyi şey mezun düşüncesi dahil her şeyi unutup son 15-20 gün civarı kaldı sanırsam bu kalan günlerde eksiklerinizi kapatmak olacaktır. Benim mezuna kalan çok arkadaşım oldu ancak bunların hepsi sınav sonrası mezuna kalmaya karar verdi daha sınav olmadan bu kararı vermeniz pek doğru değil. Kalan günlerde kendi çapınızda ya da dershaneden yardım alarak AYT ağırlıklı bir çalışma yapmanız en doğrusu olacak. Yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorulara yoğunlaşın, asla soru sormaktan çekinmeyin, yanlışlarınızla yüzleşin. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız konu tekrarları da yapabilirsiniz. 5 AYT neti fazladan yapmanız sizi sınava bağlı olarak 20k ileri atabilir. Ümitsizliğe kapılmayın mezuna kalma olayını sınav sonrası düşünelim.

Evet söyledikleriniz çok mantıklı. İlk defa bu süreçten geçen birisi olarak mezuna kalma korkusu oluştu bende. Diğer yazan arkadaşlarımız bunun kötü bir şey olmadığını söylüyor ve haklılarda. Şu an bunu bilmeme rağmen kendi kendimi korkutuyorum işte bilmiyorum niye böyle oluyor. Son kalan günlerimi gecemi gündüzüme katarak dediğiniz gibi çalışacağım. Çok teşekkürler düşüncenizi belirttiniğiniz için :)

Evet söyledikleriniz çok mantıklı. İlk defa bu süreçten geçen birisi olarak mezuna kalma korkusu oluştu bende. Diğer yazan arkadaşlarımız bunun kötü bir şey olmadığını söylüyor ve haklılarda. Şu an bunu bilmeme rağmen kendi kendimi korkutuyorum işte bilmiyorum niye böyle oluyor. Son kalan günlerimi gecemi gündüzüme katarak dediğiniz gibi çalışacağım. Çok teşekkürler düşüncenizi belirttiniğiniz için :)

Hocam hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor bazen ayak uydurmak lazım siz son günlerde elinizden geleni yapın sonra %100'ünüzü vermediğiniz için çok üzülürsünüz. Eğer sınav istediğiniz gibi geçmezse mezuna kalma işi için yine gelin buraya yazın ya da konu açın Sosyalde bu alanda tecrübeli çok insan var yardımcı oluruz. Mezuna kalmaya karar vermek çok büyük bir iş çok boyutlu olarak incelenmesi gerekiyor o yüzden "netlerim kötü seneye bir daha gireyim" çok mantıklı bir düşünce değil.

Hocam maalesef bu düşünce pek doğru değil. Çevre veya aile baskısı olmadan gerçekten istiyor ve hakkını vereceğinizi düşünüyorsanız üniversiteye gidin. Siz de biliyorsunuz etraf üniversiteli işsiz dolu. Üniversiteye ortam için aileden uzakta yaşamak için her gün takılmak için giderseniz o okul 7 senede anca biter.
Benim öyle bir amacım yok aksine benim aile evinde ve ailemin olduğu şehirde üniversite kazanmak hedefim. O mesaja öyle yazmamın sebebi o arkadaşın mesajını: bırak maksimumun bu demekki gibisinden dediğini düşünerek yazdım.(ben öyle anladım en azından).

Hocam hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor bazen ayak uydurmak lazım siz son günlerde elinizden geleni yapın sonra %100'ünüzü vermediğiniz için çok üzülürsünüz. Eğer sınav istediğiniz gibi geçmezse mezuna kalma işi için yine gelin buraya yazın ya da konu açın sosyalde bu alanda tecrübeli çok insan var yardımcı oluruz. Mezuna kalmaya karar vermek çok büyük bir iş çok boyutlu olarak incelenmesi gerekiyor o yüzden "netlerim kötü seneye bir daha gireyim" çok mantıklı bir düşünce değil.

Bakalım süreç neyi gösterecek ben elimden geleni yapacağım düşünceleriniz ve fikirleriniz içün hepinize teşekkür ederim.

Mezuna kaldığın sene için bana önerebileceğin bir şeyler var mı acaba? Herhangi bir dershaneye gittinmi yoksa evden mi çalıştın yoksa bazı programlar var(reklam yasak mı bilmiyorum ama dopingdir falan) onlardan mı aldın nasıl geçirdin o süreci?
Dershaneye gittim. Eğer çok disiplinli değilseniz evde kalmanızı tavsiye etmem.

Geri
Yukarı