Microsoft yeni bir çekirdek yapar mı?

Hocam ben de zaten Linux kullanıyorum ve memnunum.
Ancak son kullanıcı yani bilgisayardan anlamayan biri Linux kullanmak isterse kafası karışıyor. Tonla dağıtım var. Seçmek zor oluyor.
Örneğin ben neredeyse son kullanıcı için geliştirilmiş tüm Linux işletim sistemlerini denedim ve en son Pisi Linux'u beğendim.
Pisi linux her ne kadar son kullanıcı içiniz dese bile şuan değil. Pisi linux repolarında her paket yok ve bir paket kurabilmesi için derlenmesi gerekir ve son kullanıcı için uygun değildir.

Yapmaz. Tek rakibi olan Linux bile Windows'un çeyreği kadar anca kullanılıyorken olmaz yani.

Windows Vista'nın yapı numarasından esinlenen NT 6.0, farklı bir çekirdek ile kullanıma sunulduğunda yaşanılan hataları ve performans sorunlarını geçmişle ilgisi olanlar bilir. Microsoft, bunu tattı ve bu konuya temkinli yaklaşıyor. Çekirdek geliştirmek basit bir iş değil, yapımında zaman gerektirecek bir durum. Microsoft'un odağı Windows 10 yeni çıktığı dönemlerde bu konuya değinmeliydi ve bunun üstesinden gelinmeliydi.

NT 6.X, Windows 10 ile sonlanacak bir çekirdek sürümü olarak kalmalıydı ve gerçekten Windows 10, NT 10.0 ile gelmeliydi fakat halihazırda tüm sürümleri ve Windows 11'de dahil olmak üzere bu çekirdeği kullanıyor ve bu hoş değil.

Geçmişte ki hatalarından ders çıkaran Microsoft'un Windows Vista ile yaşadığı NT 6.0 sorunlarını bir kenara bırakarak Windows 12 ile düzenli ve kararlı bir çekirdek inşa edeceğini düşünüyorum.

Hocam yapmaları lazım. NT çok kötü bir hale geldi. Microsoft'un Core OS diye bir çekirdeği var. Xbox işletim sisteminde ve bazı Windows 10 varyantlarında( Factory,IOT Core vs.) kullanıyor diye biliyorum. Windows 10X'de Core OS kullanıyordu ama iptal edildi. Onun yerine gelen Windows 11, Vista'dan beri neredeyse hiç güncellenmeyen NT kullanıyor. Bu yüzden performans çok daha yüksek olabilecekken olamıyor. Yeni bir çekirdeğe geçmeli. Ama yeni çekirdekte de her zaman olmasa bile bir süre .exe ve .msi uygulamaları desteklenmeli.
Windows Core OS, NT çekirdeğini kullanır.

Oluştursa çok iyi olur.

Windows Vista'nın yapı numarasından esinlenen NT 6.0, farklı bir çekirdek ile kullanıma sunulduğunda yaşanılan hataları ve performans sorunlarını geçmişle ilgisi olanlar bilir. Microsoft, bunu tattı ve bu konuya temkinli yaklaşıyor. Çekirdek geliştirmek basit bir iş değil, yapımında zaman gerektirecek bir durum. Microsoft'un odağı Windows 10 yeni çıktığı dönemlerde bu konuya değinmeliydi ve bunun üstesinden gelinmeliydi.

NT 6.X, Windows 10 ile sonlanacak bir çekirdek sürümü olarak kalmalıydı ve gerçekten Windows 10, NT 10.0 ile gelmeliydi fakat halihazırda tüm sürümleri ve Windows 11'de dahil olmak üzere bu çekirdeği kullanıyor ve bu hoş değil.

Geçmişte ki hatalarından ders çıkaran Microsoft'un Windows Vista ile yaşadığı NT 6.0 sorunlarını bir kenara bırakarak Windows 12 ile düzenli ve kararlı bir çekirdek inşa edeceğini düşünüyorum.

Hayır, Core OS, NT çekirdeğini kullanmıyor. Core OS, Microsoft tarafından geliştirilen yeni bir çekirdektir. NT çekirdeğinden farklı olarak, Core OS, Linux çekirdeğinden ilham alan bir mikro çekirdek tasarımına sahiptir. Bu, Core OS'un daha hafif ve daha verimli olmasını sağlar.

Oluştursa çok iyi olur.

Hayır, Core OS, NT çekirdeğini kullanmıyor. Core OS, Microsoft tarafından geliştirilen yeni bir çekirdektir. NT çekirdeğinden farklı olarak, Core OS, Linux çekirdeğinden ilham alan bir mikro çekirdek tasarımına sahiptir. Bu, Core OS'un daha hafif ve daha verimli olmasını sağlar.
Windows Core OS, normal Windows masaüstü işletim sisteminde ki eski özelliklere sahip olmasa da hala NT çekirdek temeline sahiptir.

Screenshot_2024-01-30-14-07-22-83.jpg

Kaynak: Windows Core OS, BetaWiki

Vista ne lanet şeydi. XP bilgisayarımı yükseltmek için mahalle bilgisayarcısından çürük CD'ye yazılmış Vista'yı almıştım. Kurdum ama Ethernet Driver'ını hiçbir şekilde kuramadım. Driver kurulduğu anda mavi ekran döngüsüne giriyordu. Küfür ede ede XP'ye geçmiştim.

Ne Vista'sı hocam ta Windows 2000'den beri?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı