Millet öz güvenli olmayı nasıl başarıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya doğuştan geliyor ya da çocuk olgunlaşırken kazanılıyor. Bu konuda aile ve arkadaş çevresi çok önemli bir faktör. Hayat boyunca evde oturup neden öz güvenim yok diye sızlanmak maalesef saçma...

Öz güvenli kişilere uyuz olmanızın sebebi de sizin öz güvensiz olmanız ve hafif özenmeniz olabilir mi?

Ya doğuştan geliyor ya da olgunlaşırken kazanılıyor demişsin. İşte ben olgunlaşırken de kazanamadım.

Özgüvenli kişilere şu yüzden uyuzum;

Yapamadığın şeyi yaptığı için özeniyorsun ama sonuçta özgüveni kıran da genelde onlar oluyor. Mesela ben küçükken futbol oynamaktan anlamazdım, beni kaleye koyarlardı. Gol yiyince de kızarlardı. Belki oynayamama sebebim özgüvensiz olmamdan kaynaklıydı zaten, orasını bilmiyorum. Tek bildiğim şey, birisi sana karşı tehdit olacaksa genelde o kişi özgüvenli bir kişidir.

Ya doğuştan geliyor ya da olgunlaşırken kazanılıyor demişsin. İşte ben olgunlaşırken de kazanamadım.

Yapamadığın şeyi yaptığı için özeniyorsun ama sonuçta özgüveni kıran da genelde onlar oluyor. Mesela ben küçükken futbol oynamaktan anlamazdım, beni kaleye koyarlardı. Gol yiyince de kızarlardı. Belki oynayamama sebebim özgüvensiz olmamdan kaynaklıydı zaten, orasını bilmiyorum. Tek bildiğim şey, birisi sana karşı tehdit olacaksa genelde o kişi özgüvenli bir kişidir.
Sizin bahsettiğiniz öz güven değil, ego daha çok.

Orası öyle hocam ama her şeye bir garezi, uyuzluğu var. Konuyu açıyor insanlar onun fikrine katılmıyor ve tartışma çıkartıyor. Yoksa benim de umurumda değil açıp açmaması.
Bu konuda haklısınız. Daha 10 dakika önce bir tartışma içerisindeydik bu arkadaşla.

Dostum bu şekilde hayat geçmez. Her şeyden yakınarak, sızlanarak bir yere varamazsın. Varmayı bırak, hayattan zevk alamazsın. Çık dışarıya birkaç kişiyle tanış. Sinemaya git, arkadaşınla beraber gez ortamını kurmaya çalış. Bunların hepsi ilk bakışta kolay gelmeyen ancak zamanla çok basit olan şeyler.

Kimsenin ne dediğini umursama. Umursama derken çok da vurdumduymaz olma.

Emin ol hepsinden zor olan şey zihnindeki duvarları kırmandır. Bu duvarları kırdığında öz güven denen bir sorunun kalmaz. Kırmak da senin elinde.

Öz güvenli olmamak bir sorundur bence. Diyelim ki bir işe gireceksin ve işe alım sorumlusuyla yüz yüze görüşeceksin; Öz güven sahibi olmazsan ne olur? Kem küm edersin ve daha ilk anda gözden düşersin. Bu en basit örneği. Öz güven her zaman iyidir. Ayrıca öz güvenli insanlara uyuz olabilmek için öz güvensiz olmak gerekir. Net.

İşte özgüveni olan kişi, özgüveni olmayan kişinin o özelliğini direkt vurguluyor. Bu da özgüvenli bir kişiye uyuz olmak için yeterli aslında.

Özgüven kazanmak da şans, ihtimal işi. Şansına pozitif bir olay yaşayacaksın, anca öyle kazanırsın.

İşte özgüveni olan kişi, özgüveni olmayan kişinin o özelliğini direkt vurguluyor. Bu da özgüvenli bir kişiye uyuz olmak için yeterli aslında.

Özgüven kazanmak da şans, ihtimal işi. Şansına pozitif bir olay yaşayacaksın, anca öyle kazanırsın.
Yine kendin yazıp kendin okudun :D

Şans işi değil. Şöyle bir örnek vereyim:

Çok asosyal bir kuzenim vardı ve evden çıkmazdı, "höt" desen ağlardı. Dayım bu görevi bana yıkıp, "Bu çocuğu sosyalleştir" dedi. Aldım onu gezdik beraber. Sinemaya gittik, kendi ortamıma soktum. Yeni insanlarla tanıştı. 2 ayda tanıyamayacağımız bir hale geldi. Hatta kendini fazla aşıp evden bile kaçtı geçen sene :D (Bunu önermiyorum)

Daha önce de dediğim gibi. İnanırsan olmayacak şey yok. Oturup sızlanmakla öz güven kazanılmıyor.

Bana göre şans işi değil. Öz güvensiz insan, öz güvenli insan karşısında ezilip, büzülmek zorunda değil. Bunu değiştirmek insanın kendi elinde. Nereye kadar gidebilirsin öz güvensiz bir şekilde? Mutlaka adım atman, olayların içinde bizzat olman gereken anlar olacak. Uzaktan ya ben yapamam edemem mi diyeceksin, yoksa o anların ana kahramanı mı olmak isteyeceksin? Bunu seçmek kişiye bağlı.

Sendeki öz güven bende olsa Cumhurbaşkanı falan olurdum. Herkesi küçük görebilecek kadar öz güvenli birisin fakat bu hiç iyi değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı