Milletimizin lükse olan merakı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
iPhone sadece markası var. Çoğu kişi karı kıza hava atmak için veya elma logosu için alıyor. Alan kişilerin çoğu da fakir, hava atmak için alıyor.

Agam babam 50 yaşında. 1993 Model Serçe'ye biniyor. 26 Yıllık Devlet memuru 1 in 4 ünde 3800 TL maaş alıyor. Bu adam ömründe sıfır araba görmemiş. En kötü teneke araçlar 200.000 TL iken bu insanlar ne yapacak. Avrupalı adam istediği zaman alma özgürlüğüne sahip olduğu için doymuş artık. Senin gibi 20 yılda bir araç kullanma hakkı eline geçmiyor. Alım gücümüz dünyanın en kötü endekslerinden, neden bu kadar refaha karşısınız. İngiltere'yi 2 hafta gezme şansım oldu, sokaklar BMW Porsche'den geçilmiyor. Öyle bir şey yok herkes yeni model telefonunu da spor ekipmanını da kullanıyor. Refah yaşam istemiyorsanız buyrun afganistana.
Sözüm gereksiz harcama yapanlara. Refah yaşama karşı değilim. İhtiyaç fazlası lüks yaşama karşıyım. Dediğim gibi elimize 2 kuruş para geçince hemen harcayacak yer arıyoruz. Hiç sabretmiyoruz ve hemen kredi çekiyoruz. Senede bir telefon değiştiriyoruz. 10000 TL maaş alan adamlar iPhone 12 alıyor. Tüm maaşını cep telefonuna yatırıyor. Bu ne kadar doğru?

Sözüm gereksiz harcama yapanlara. Refah yaşama karşı değilim. İhtiyaç fazlası lüks yaşama karşıyım. Dediğim gibi elimize 2 kuruş para geçince hemen harcayacak yer arıyoruz. Hiç sabretmiyoruz ve hemen kredi çekiyoruz. Senede bir telefon değiştiriyoruz. 10000 TL maaş alan adamlar iPhone 12 alıyor. Tüm maaşını cep telefonuna yatırıyor. Bu ne kadar doğru?
iPhone 12 niye insanların bir veya bir kaç maaşı diye sorguladığın zaman belki bazı şeyler düzelir. Adam alır yani ben anlamıyorum sizi neden ilgilendiriyor. Çalışmış emeğiyle almış gayet normal. Ayrıca herkes iPhone kullanmıyor böyle bir algı gereksiz.

Kazandığın kadar harcayacaksın, sorun şurada kazanmıyoruz. :D

Türkiye nüfusunun %80'ine yakını akıllı telefon kullanıyor, cep telefonu kullanımı yetişkinlerde %98. 2018 verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 10 milyon iPhone kullanıcısı var bu da nüfusa oranla %10 civarında. Almanya'da iPhone kullanıcıları %30'dan daha fazla, bu oran İngiltere'de %50 seviyesinde.

Yani istatistiklere bakınca Avrupalılar eski telefon kullanıyor, Türkiye'de önüne gelen parayı iPhone'a gömüyor diye bir durum yok.

1000 birimlik telefonu 15000 birime alıyoruz. Ne güzel işte kardeşim ya, ülkede bir kesim bu telefonları dişini sıkarak alıyorsa ülke ekonomisi iyidir. Telefon lükstür, bilgisayar gavur icadıdır, araba gereksizdir, et yenilmemelidir, kuru ekmek bulunuyorsa ülke ekonomisi çok iyidir!

Eki Görüntüle 1113244
Ülkenin ekonomisine iyi diyen olmadı. Ben sadece ülkenin ekonomisini kötü etkileyen bir durumdan bahsettim.

Telefon, araba, bilgisayar lüks diye bir şey de demedim. Benim sözüm ekonomisine uygun alışveriş yapmayanlara, her sene yenisini almak isteyenlere. Gereksiz tüketim alışkanlığı budur.

Türkiye nüfusunun %80'ine yakını akıllı telefon kullanıyor, cep telefonu kullanımı yetişkinlerde %98. 2018 verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 10 milyon iPhone kullanıcısı var bu da nüfusa oranla %10 civarında. Almanya'da iPhone kullanıcıları %30'dan daha fazla, bu oran İngiltere'de %50 seviyesinde.

Yani istatistiklere bakınca Avrupalılar eski telefon kullanıyor, Türkiye'de önüne gelen parayı iPhone'a gömüyor diye bir durum yok.
Ayrıca kullanılan iPhone hep eski model. Arkadaşlarımdan biliyorum 3'ünde iPhone var ancak 6 modeli. 2014 yılında çıkmış ama lüks mü oluyor. :)

Ülkece aceleci ve marka lüks takıntılıyız ben 11 yıldır 2 PC değiştim 2'si de 10 yıllık 3 4 yıldır aynı telefonum var telefon istemiyorum telefon yetiyor zaten konuşma mesajlaşma için ama bilgisayarımın ciphset sorunu olduğu için arada sıkıntı çıkartabiliyor. Ama çoğu askeri ücret alan arkadaşın elinde iPhone var bende Samsung A7 2017 var milletimizin marka ve lüks takıntılı olması kötü ve sıkıntılı.
Doğrusu asgari ücret. Yerli üretim olmadıktan sonra ve alan insanların çoğu teknolojiden anlamadığı için bilindik markaya yöneliyor. Ne yapsın adam? Hemen nozulacağını bile bile Vestel mi alsın?

Ülkenin ekonomisine iyi diyen olmadı. Ben sadece ülkenin ekonomisini kötü etkileyen bir durumdan bahsettim.

Telefon, araba, bilgisayar lüks diye bir şey de demedim. Benim sözüm ekonomisine uygun alışveriş yapmayanlara, her sene yenisini almak isteyenlere. Gereksiz tüketim alışkanlığı budur.
Gün geçtikçe pahalı oluyor. 2 sene önceki 18 olan araba şimdi 55 oldu. Sorgulamamız gereken biz niye pahalıya alıyoruz?

Geçen sokak röpörtajlarında da bir tane kadın herkesin 2 tane arabası var diyordu. Hani nerede?
Ülkede genel bir algı var her sene cep telefonu değiştiriyoruz diye, arkadaşım iç ekranı kırık S6 kullanıyor kaç senedir, annem ekranı kırılana dek J7 kullanıyordu. Azınlık kesime bakarak ülkenin hepsini yargılamak güzel hareket olsa gerek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı