Mining ekran kartına zarar verir mi?

Yapılan her işlem ömrünü kısaltır. Ama mining 7/24 yapıldığı için ömrünü daha fazla kısaltır. Diğer işlemler çok az kısaltır.

Kartların veya işlemcilerin ömrü azalsaydı, zamanın GT 9500 gibi kartları hala çatır çatır çalışıyor, veya GTX 5** 6** serisi kartlar da aynı şekilde veya 10 - 20 yllık Xeon işlemciler 24 saat yıllarca kullanılmasına rağmen yeni nesil Ryzen'lere kafa tutuyorlar, bu bilgi tamamen yanlış.

Şimdi baktım attığınız değerde otomatik %77'ye almış, fazla değil ama az da değil keşke 65'e kadar düşürülebilse ama o zamanda sıcaklık artar.

Teşekkürler hocam bir de konuyla alakasız mı olacak emin değilim ama Ryzen 5 3600 CPU'm %1 kullanılıyorken bile 70 derecede duruyor bunun mining ile bir alakası var mı işlemcimle mining yapmadığımdan eminim bu arada ve Core Performance Boost'u da kapalı

Teşekkürler hocam bir de konuyla alakasız mı olacak emin değilim ama Ryzen 5 3600 CPU'm %1 kullanılıyorken bile 70 derecede duruyor bunun mining ile bir alakası var mı işlemcimle mining yapmadığımdan eminim bu arada ve Core Performance Boost'u da kapalı
Hocam yeni konu açmanız sizin için daha fazla yararınıza olur. Ama şimdiden söyleyeyim normal bir değer değil o.

Ömrü azalır diyen arkadaşlar bir ekran kartının ömrü ne kadardır söyleyebilir mi? İnsanlar daha ilk çıktığı zamandan beri RX 400 serisi kartları bile hâlâ miningde kullanıyorlar. Kartı temizle, termal macununu değiştir ömrü 2 kat uzar. Sen ona nasıl bakarsan o da öyle çalışır.

Ömrü kısalır diyen kişiler arabalara bakabilirler milyon km'yi aşmış ve hâlâ çalışan arabalar var. Ama aynı şekilde 100 bin km bile olmamış her tarafından arıza fışkıran araba da var. İyi bakmak önem arz ediyor.

Kartların veya işlemcilerin ömrü azalsaydı, zamanın GT 9500 gibi kartları hala çatır çatır çalışıyor, veya GTX 5** 6** serisi kartlar da aynı şekilde veya 10 - 20 yllık Xeon işlemciler 24 saat yıllarca kullanılmasına rağmen yeni nesil Ryzen'lere kafa tutuyorlar, bu bilgi tamamen yanlış.

Ben ömrü hızlıca biter demedim fark ettiyseniz. Normalde ne kadar dayanacak ondan biraz daha az dayanır. Her parçanın belirli bir ömrü vardır. Sonsuza kadar kullanamazsınız.

Ömrü azalır diyen arkadaşlar bir ekran kartının ömrü ne kadardır söyleyebilir mi? İnsanlar daha ilk çıktığı zamandan beri RX 400 serisi kartları bile hâlâ miningde kullanıyorlar. Kartı temizle, termal macununu değiştir ömrü 2 kat uzar. Sen ona nasıl bakarsan o da öyle çalışır.

Ömrü kısalır diyen kişiler arabalara bakabilirler milyon Km'yi aşmış ve hâlâ çalışan arabalar var. Ama aynı şekilde 100 bin km bile olmamış her tarafından arıza fışkıran araba da var. İyi bakmak önem arz ediyor.

Ben ömrü hızla biter demedim. Gerekli açıklamayı da yukarıda yazdım zaten. O kartı mining yapmadan temizleyip macun yenilenen kim bilir ne kadar daha fazla çalışır.

Ayrıca fan ömrünü de etkiliyor. Fanlar uzun süre boyunca yüksek devirde çalıştığı için "normalden" daha hızlı bozulabiliyor. Tabi bu yine uzun bir zaman alabilir.

Kendimi ilk mesajımda anlatamadım sanırsam. Mining yapılmış kartın ömrü kısa olur demedim. Ömrü bir miktar kısalır dedim. Bu yüzden hiçbir zararı olmadığını düşünüyor iseniz, ben de sizin yanıldığını düşünüyorum.

Şu forumdan aldığım bilgi ne kadar doğru bilemem: Mining ekran kartına zarar verir mi?
Alıntıdır @Oğuzhan Necip Şahin her elektronik aletin bir kullanım ömrü vardır. Hatta kullanılmasını bırak satılmasa bile raf ömrü denen bir şey var. Mining zarar vermez diyen arkadaşların bu tür terimlerden haberinin bile olmadığını düşünüyorum.

Oğuzhan hocam nasıl düşünüyor bilemem, eğer belli bir süre geçtikten sonra her elektronik ürün bozulur gibi bir söylemse doğru. Ama bu şans işi ve bilemeyiz 5 yıl mining yapılan kart bozulmaz 5 ay oyun oynanan kart bozulur belli olmuyor. Sadece Mining'in ekstra bir zararı yok.

Oğuzhan hocam nasıl düşünüyor bilemem, eğer belli bir süre geçtikten sonra her elektronik ürün bozulur gibi bir söylemse doğru. Ama bu şans işi ve bilemeyiz 5 yıl mining yapılan kart bozulmaz 5 ay oyun oynanan kart bozulur belli olmuyor. Sadece Mining'in ekstra bir zararı yok.
Dijital madenciliğin ekran kartına vereceği zarar her zaman duruma bağlı olarak değişebilir. Kesinlikle zarar verir diye bir şey demiyorum ancak tamamen madencilik için kullanılmış bir ekran kartının ömrü, diğerlerine nazaran çok daha düşüktür. Ekran kartı ömrünün düşük olması, her zaman için ekran kartının zarar gördüğü anlamına gelmez.

Belirli bir süre geçtikten sonra her elektronik ürünün bozulacağını değil, ömrünün kısalacağını bilmek daha doğru olur.

Dijital madenciliğin ekran kartına vereceği zarar her zaman duruma bağlı olarak değişebilir. Kesinlikle zarar verir diye bir şey demiyorum ancak tamamen madencilik için kullanılmış bir ekran kartının ömrü, diğerlerine nazaran çok daha düşüktür. Ekran kartı ömrünün düşük olması, her zaman için ekran kartının zarar gördüğü anlamına gelmez.

Belirli bir süre geçtikten sonra her elektronik ürünün bozulacağını değil, ömrünün kısalacağını bilmek daha doğru olur.

Şöyle söyleyim aslında burada Mining'den dolayı değil GPU'nun kullanılmasından dolayı bir (eskime, yıpranma) diyelim bir durum var. Çünkü ekran kartının stabilitesini bir triple a oyundaki hali ile ve Mining'de ki hali ile karşılaştırırsak arada cidden büyük farklılıklar var. Benim ekran kartım sıfır ayarlarında 170 180W güç tüketip 80 dereceleri görüyor, ama Mining'de ayar ile birlikte 70-75W 57-58 dereceleri geçmiyor. Mining için kullanılan kartların ömrünü Mining'in değil de 7/24 Aralıksız çalıştırmanın kısalttığını söylersek daha doğru olur o halde.

Geri
Yukarı