MMORPG Oyunlarda Takılma Sorunu

Sinful

Hectopat
MMORPG'lerde etrafta çok sayıda oyuncu olunca genelde FPS düşer. Bunu anlarım.
Ancak 30-60 FPS aralığında FPS ne kadar düşük de olsa akıcı olması gerekmez mi? Takılma hissi gözümü aşırı rahatsız ediyor. Çare bulamadım bir türlü.

Nvidia ayarları maksimum güç ve yüksek kalitede. Kaliteyi düşürünce FPS düşüyor. Ekran kartı yatmaya başlıyor. Oyunun optimizasyonu kötü yani yapacak bir şey yok.

Velhasılıkelam derdim FPS yükseltmek değil akıcı oynamak. Zira FPS yükselmiyor :D Normalde 80-130 arası değişen FPS değerleri kalabalıkta ve şehirlerde 30-60 FPS aralığına düşüyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. Nasıl konsollarda 30 FPS ile akıcı oyun oynanabiliyorsa bilgisayarda da bunu yapabilmeliyiz diye düşünüyorum. PVP sırasında takılma hissinden kurtulsam neler yapacağım yani anlatamam :D

Oyun SSD üzerinde kurulu ve yine SSD üzerinde 24GB sanal bellek ayrılmış durumda. (SSD'de halen 50GB boş yer var.)
(RTX 2070, i7 4790K,16GB RAM, 144Hz-1Ms Monitör)

Hayır hocam. 30 FPS çoğu zaman kasar gibi görünür. Nedenini bilmiyorum ama tahminim o verilen karelerin aralarındaki zamanın homojen dağılmamasından kaynaklandığı içindir. Şöyle izah edeyim; 1 saniyeyi 1000 parçaya bölelim ve 40 kare gösterelim. 25 parçada bir kare gelmesi lazım değil mi? Ama sistem öyle yapmıyor, yeri geliyor 5 parçada bir kare koyuyor, yeri geliyor 40 parçada bir kare koyuyor. Düşüncemin sebebi izlediğimiz dizilerde, filmlerde çoğunlukla 29 küsur FPS yayın yaparlar ama bize kasıyor gibi gelmez. Şu an fark ettim sistemi yazdığınızı. Ne olursa olsun o değerleri almamanız gerekir. Hangi oyunu hangi ayarlarda ve çözünürlükte oynadığınızı söyler misiniz? Muhtemelen optimum ayarlarda oynamadığınız için işlemciniz ya da ekran kartınız olması gerekenden daha fazla yüke sahip bu yüzden diğeri kendisine gereken ufak işi yapıp yatabiliyor.

Hayır hocam. 30 FPS çoğu zaman kasar gibi görünür. Nedenini bilmiyorum ama tahminim o verilen karelerin aralarındaki zamanın homojen dağılmamasından kaynaklandığı içindir. Şöyle izah edeyim; 1 saniyeyi 1000 parçaya bölelim ve 40 kare gösterelim. 25 parçada bir kare gelmesi lazım değil mi? Ama sistem öyle yapmıyor, yeri geliyor 5 parçada bir kare koyuyor, yeri geliyor 40 parçada bir kare koyuyor. Düşüncemin sebebi izlediğimiz dizilerde, filmlerde çoğunlukla 29 küsur FPS yayın yaparlar ama bize kasıyor gibi gelmez. Şu an fark ettim sistemi yazdığınızı. Ne olursa olsun o değerleri almamanız gerekir. Hangi oyunu hangi ayarlarda ve çözünürlükte oynadığınızı söyler misiniz? Muhtemelen optimum ayarlarda oynamadığınız için işlemciniz ya da ekran kartınız olması gerekenden daha fazla yüke sahip bu yüzden diğeri kendisine gereken ufak işi yapıp yatabiliyor.

Benim de aklıma frameleri eşit aralıklarla göstermediği geliyor ama bunun çözümü yok mudur? Oyun Archeage. Optimizasyonu kötü olduğu için düşük FPS almayı yadırgamıyorum sadece bende değil yani bu olay. Ancak insanlar daha düşük FPS alarak akıcı bir oyun oynadıklarını söylüyor. Ben 59 FPS alsam hissediyorum o derece. Bu arada Vsync ve türevleri hem oyunda hem Nvidia ayarlarında kapalı. Açık halini de denedim fark etmedi.

Ekran kartı ve işlemci gayet güzel yatıyorlar.
Desktop Screenshot 2018.12.30 - 19.52.56.80_80 (2).jpg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı