Rehber Modem Hat Değerleri

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

• 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

• 20dB ve altı mükemmel
  • 20dB-30dB iyi
  • 30dB-40dB idare eder
  • 40dB-50dB eh işte
  • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
  • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

4526fbac-d708-4d89-8f74-66bba3edb824.PNG

Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrikçi henüz gelmedi ancak kafama birçok sorun daha takılıyor. Örneğin ben 7 8 aydır sıkıntısız kullanıyorken (kabloda ek olduğu halde) nasıl olur da son 3 haftadır böyle bir sıkıntı yaşarım bilmiyorum. Port kendi kendine bozulabilecek bir şey mi ki? Eki çıkardıktan sonra düzelme gözleyemez isem ankastreden temiz bir kablo çekmem mantıklı mıdır? Ve modem konusunda bilgin var mı bazı modemler düşük SNR değerini iyi yönetemediği için interneti kesiyor veya yavaşlatıyormuş.
Siz TürkNet'in verdiği modemi kullanıyorsunuz ve açıkçası gayet iyi bir modem o modem yani, bu yüzden modeminizde bir problem olduğunu düşünmüyorum ve kaldı ki modeminizde bir problem olsaydı, ilk kullandığınız zamanlar kendini belli ederdi zaten. Port değişikliğini Türk Telekom'un yapmış olma ihtimali var, zaten siz kendi kendinize yapamazsınız. Ankastre'den modeme gelen kablonun herhangi sebepten ötürü zarar görmüş olması ve bunun neticesinde hattınızı stabil olarak iletememe ihtimali var. Kısacası var oğlu var ancak siz bir kablodaki eki çıkartın ve ayrıca sıfırdan telefon kablosu çekin, sonrasına bakalım.

Şöyle ki modemi ben kendim almıştım VDSL desteği var diye, port değişikliğini kendi kafalarına göre nasıl yapıyorlar anlamış değilim. Ve tam anlamıyla bu SNR değerlerim ve hat zayıflatması değerlerim normal mi sence? Kaç olması gerekiyor? Ve ilginçtir ki TürkNetin kendi sitesinde altyapımdaki hızı sorguladığımda önceden 35 Mbps hız desteği gösterirken şuan sorguladığımda alabileceğim maksimum hızı 13 Mbps olarak gösteriyor. NetSpeed ve Millenicom gibi sitelerden sorgulattığımda ise 30 Mbps altyapı desteğimin olduğu gözüküyor. Ben bu işi anlayamadım. Ya Türk Telekom beni kandırıp 30 Mbps altyapımda 13 Mbps hız tanımlıyor ya da gerçekten 13 Mbps altyapım var ve internet sağlayıcıları reklam amaçlı 30 alabileceğimi belirtiyor.
Siz TürkNet'in verdiği modemi kullanıyorsunuz ve açıkçası gayet iyi bir modem o modem yani, bu yüzden modeminizde bir problem olduğunu düşünmüyorum ve kaldı ki modeminizde bir problem olsaydı, ilk kullandığınız zamanlar kendini belli ederdi zaten. Port değişikliğini Türk Telekom'un yapmış olma ihtimali var, zaten siz kendi kendinize yapamazsınız. Ankastre'den modeme gelen kablonun herhangi sebepten ötürü zarar görmüş olması ve bunun neticesinde hattınızı stabil olarak iletememe ihtimali var. Kısacası var oğlu var ancak siz bir kablodaki eki çıkartın ve ayrıca sıfırdan telefon kablosu çekin, sonrasına bakalım.

Şöyle ki modemi ben kendim almıştım VDSL desteği var diye, port değişikliğini kendi kafalarına göre nasıl yapıyorlar anlamış değilim. Ve tam anlamıyla bu SNR değerlerim ve hat zayıflatması değerlerim normal mi sence? Kaç olması gerekiyor? Ve ilginçtir ki TürkNetin kendi sitesinde altyapımdaki hızı sorguladığımda önceden 35 Mbps hız desteği gösterirken şuan sorguladığımda alabileceğim maksimum hızı 13 Mbps olarak gösteriyor. NetSpeed ve Millenicom gibi sitelerden sorgulattığımda ise 30 Mbps altyapı desteğimin olduğu gözüküyor. Ben bu işi anlayamadım. Ya Türk Telekom beni kandırıp 30 Mbps altyapımda 13 Mbps hız tanımlıyor ya da gerçekten 13 Mbps altyapım var ve internet sağlayıcıları reklam amaçlı 30 alabileceğimi belirtiyor.
Port değişikliğini yapıyor maalesef kafalarına göre TT ekipleri ve bu konuda yapılabilecek tek şey, şikayet edip durumu düzelttirmek. İndirme hızı tarafında hat zayıflaması değeriniz 19.4 görünüyor ve bu gerçekten fazla. Bu yüzden ankastre'den gelen kabloyu ve ankastre kutusunu bir kontrol ettirin bakalım durum ne ve eki çıkartıp yeni kablo çekin modeme. Altyapı sistemlerinde farklı hız gözükmesi problemi ise, genelde aynı adreste bir VDSL aboneliği hali hazırda var ise, bazen 13 bazen 50 bazen 13 bazen yine 50 şeklinde zaman zaman böyle gösterebiliyor. Bunun olması normal değil ama neticede oluyor işte fakat bu bizi ilgilendirmiyor. Neticede, TürkNet üyesisiniz ve hizmetten memnun kalmadığınız zaman iptal ettirmek yerine direkt geçiş/nakil yapın farklı bir ISS'ye. Böylece hem tarafınıza tanımlanan portu kaybetmemiş olursunuz hem de eğer aboneliğinizi iptal ettirirseniz, bölgenizde eğer VDSL port kalmazsa, port sıkıntısı çekersiniz ancak geçiş veya nakil yaptığınızda aynı port'tan hizmet alırsınız, sadece servis sağlayıcınız değişir ve farklı bir kullanıcı adı ve parola ile internet kurulumunu yapıp, internete bağlanabilirsiniz.

Bu değerler normal mi sizce?
Normal çünkü sınırda hız alıyorsun. Önceden 35 alıyorsan o zamanki görseller işe yarardı. Şimdiki değerlere göre tam sınırda olan hızı alıyorsun. Önceden 35 aldığına göre kopma olmuyorsa port değişmişlerdir. Şikayet edip port değişikliği yapmalarını söyle düşük hız aldığını belirt.

Kabloda ek olması sorunlara neden olur illa ki. İmkan varsa ankastre izalasyonlu ise yeni bir kabloyla evinize çekebilirsiniz.

Port değişikliğini yapıyor maalesef kafalarına göre TT ekipleri ve bu konuda yapılabilecek tek şey, şikayet edip durumu düzelttirmek. İndirme hızı tarafında hat zayıflaması değeriniz 19.4 görünüyor ve bu gerçekten fazla. Bu yüzden ankastre'den gelen kabloyu ve ankastre kutusunu bir kontrol ettirin bakalım durum ne ve eki çıkartıp yeni kablo çekin modeme. Altyapı sistemlerinde farklı hız gözükmesi problemi ise, genelde aynı adreste bir VDSL aboneliği hali hazırda var ise, bazen 13 bazen 50 bazen 13 bazen yine 50 şeklinde zaman zaman böyle gösterebiliyor. Bunun olması normal değil ama neticede oluyor işte fakat bu bizi ilgilendirmiyor. Neticede, TürkNet üyesisiniz ve hizmetten memnun kalmadığınız zaman iptal ettirmek yerine direkt geçiş/nakil yapın farklı bir ISS'ye. Böylece hem tarafınıza tanımlanan portu kaybetmemiş olursunuz hem de eğer aboneliğinizi iptal ettirirseniz, bölgenizde eğer VDSL port kalmazsa, port sıkıntısı çekersiniz ancak geçiş veya nakil yaptığınızda aynı port'tan hizmet alırsınız, sadece servis sağlayıcınız değişir ve farklı bir kullanıcı adı ve parola ile internet kurulumunu yapıp, internete bağlanabilirsiniz.
Opera Anlık Görüntü_2020-10-16_172145_192.168.1.1.png

Komiktir ki az önce bağlantım kopup geldi ve değerlerim bu şekilde değişmiş :D Ben bu işe anlam veremedim. Peki bu değerler normal midir? Buradaki gürültü değerleri SNR mi yoksa SNR margin değerleri mi? Çünkü bildiğim kadarıyla ikisi de birbirinden farklı şeyler; SNR nin düşük olması gerekiyor yüksek hızlarda ama SNR marginin ise daha yüksek olması gerekiyor. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin. Az önceki hat değerlerimde 26 Mbps hız alıyorken SNR değeri 10.5 tu. Şuan 30 Mbps hız alıyor gözüküyorum ve değer 8 e düşmüş durumda.
Normal çünkü sınırda hız alıyorsun. Önceden 35 alıyorsan o zamanki görseller işe yarardı. Şimdiki değerlere göre tam sınırda olan hızı alıyorsun. Önceden 35 aldığına göre kopma olmuyorsa port değişmişlerdir. Şikayet edip port değişikliği yapmalarını söyle düşük hız aldığını belirt.

Kabloda ek olması sorunlara neden olur illa ki. İmkan varsa ankastre izalasyonlu ise yeni bir kabloyla evinize çekebilirsiniz.

Önceden asla 35 Mbps hızı alamadım paketimde bana verilen hız 35 ben hızımın düşmesinden şikayetçi değilim zaten en başından beri 26 27 Mbps hızlarda kullanıyordum sıkıntısız kopmadan. Peki bu portu kendi kafalarına göre değiştirip değiştirmediklerini nasıl anlarım? Çünkü bina eski bir bina ve 8 daire var hemen hemen her dairede internet olduğunu varsayarsak 10lu port kullanımında geriye kalan 2 boş portun birine mi taktılar yani? Peki önceden sorunsuz kullanıyorken o portu neden imha ediyorlar ki çok ilginç ve anlam verilemez bir durum. Türk Telekomun acizliği mi demek gerekiyor buna...

Ve bir şey daha kablodaki eki asla ben kendim yapmadım zaten kuruluma geldiklerinde ankastreden modeme kadar 50 metre kablo çekmişlerdi. Ucunda RJ11 olmadığı için siyah başka bir kablo ile birbirine ek yaptı adam. Yani ek sadece modeme bağlantı için yapılan ek. Ankastreden gelen kabloda hiçbir ek yok. Tabii ki yine de bu eki iptal edeceğim ve temiz bir bağlantı yapacağım akşam elektrikçiler gelecek inşallah :D

Son düzenleme:
Ankastre bina içine eksiz geliyorsa o zamna eski değilse kablo değişmeye gerek yok. Bina içinde modeme takılan kısımda ek var diyorsan onda sıkıntı yok. Duvar telefon soketi araştırın onlardna alıp duvara monteleyin hattı oradan rj11 kabloyla duvar soketinden eksiz olarak alabilirsin modeme.
Bahsettiğim port bina ankastresi değil, siz dediğimi yapın bildiirn onlar bilir siz yapamazsınız.
Elektrikçi ile eğer gelecekse saha dolabını bulabilirseniz oradan kontrol edebilirse etsin. ve ankastre kısmında oksit vb. temiz değilse temizleyin.

Ankastre bina içine eksiz geliyorsa o zamna eski değilse kablo değişmeye gerek yok. Bina içinde modeme takılan kısımda ek var diyorsan onda sıkıntı yok. Duvar telefon soketi araştırın onlardna alıp duvara monteleyin hattı oradan rj11 kabloyla duvar soketinden eksiz olarak alabilirsin modeme.
Bahsettiğim port bina ankastresi değil, siz dediğimi yapın bildiirn onlar bilir siz yapamazsınız.
Elektrikçi ile eğer gelecekse saha dolabını bulabilirseniz oradan kontrol edebilirse etsin. ve ankastre kısmında oksit vb. temiz değilse temizleyin.
Ankastreden modeme çekilen kablo eski değil 8 aylık maksimum. Bina içinde modeme takılan kısımdaki ek bakır tel bağlantısı ile sağlanıyor ama. En basit örneği internet hızım yavaşladığında ordaki bakır tel kablosunu baştan yaptığımda hız düzeliyor. Sorun tamamıyla ekte mi anlam vermiş değilim. Duvar telefon soketi işimi görmez sanırım çünkü ankastre bizim katın hizasında ve kabloyu balkondan çektik içeri, duvarların içinden geçmiyor kablo yerden geliyor odama kadar(yaklaşık 35 metre). Peki bu etkiler mi? Yani kablonun yerden gelmesi? Ben pek olanaklı bulamıyorum ama duvarın içinden geçmesi bu değerleri etkiler mi?

Şuanki modem hat değerlerim normal mi sizce? TurkNet'e destek kaydı açtığımda çok geç cevap veriliyor zaten müşteri hizmetleri memnuniyeti 0. Robot cevaplıyor yani kesinlikle derdinizi anlatamıyorsunuz. Yani portumu değişmiş olsalar bile şikayet edebileceğim bir yer gözükmüyor :(
Ama kafama takılan bir konu da şu; sorun ekte olsaydı ben nasıl sıkıntısız kullanırdım bunca ay ucu oksitlenmiş olsa bile zaten kaç kere sıfırdan bağlantı yaptım. TurkNet kaynaklı sorun olabilir mi onu da bilmiyorum ama şöyle de bir ince detay vermek istiyorum: Ben 7 8 aylık kullanım sürecinde laptop kullanıyordum. Yaklaşık 1 ay önce ise 0 bir masaüstü aldım. Masaüstü kullanmaya başladıktan 2 3 gün sonra internet sorunlarım başladı (CS-GO oynarken ve aktif şekilde Discord kullanırken). Bu durumu da araştırıp tüm çözümleri denedim yani CS-GO ile mi alakalı diye ama bir sonuca varamadım. Ben de düşünmeden edemiyorum masaüstü bilgisayarla alakası var mıdır? Ben pek mümkünatlı göremiyorum ama bi danışmak istiyorum sonuçta komik bir şey :D

Son düzenleme:
Ben pek olanaklı bulamıyorum ama duvarın içinden geçmesi bu değerleri etkiler mi?
Açık olması etken ancak ne kadar izolasyon varsa o kadar iyi. Duvardan geçtiğinde elektrik kablolarına ne kadar yakınsa o kadar etkilenir.
Dediğim gibi modeme bakırdan bağlamakta sıkıntı yok ancak dediğim duvar soketiyle bağlayın.
Şuanki modem hat değerlerim normal mi sizce? TurkNet'e destek kaydı açtığımda çok geç cevap veriliyor zaten müşteri hizmetleri memnuniyeti
Değerler eskisi gibi sınırda duruyor. Bu hatla 25 stabil verseler biraz daha düzelir ancak portu değişmeleri daha çok katkı sağlayacaktır. 25'in üzerinden tarifen olduğundna hattı 35'e zorluyor sistem bu yüzden kopmalar yaşıyorsun. 25'e sabitleseler sıkıntı olmaz veya 16'ya düşürseler.

Açık olması etken ancak ne kadar izolasyon varsa o kadar iyi. Duvardan geçtiğinde elektrik kablolarına ne kadar yakınsa o kadar etkilenir.
Dediğim gibi modeme bakırdan bağlamakta sıkıntı yok ancak dediğim duvar soketiyle bağlayın.

Değerler eskisi gibi sınırda duruyor. Bu hatla 25 stabil verseler biraz daha düzelir ancak portu değişmeleri daha çok katkı sağlayacaktır. 25'in üzerinden tarifen olduğundna hattı 35'e zorluyor sistem bu yüzden kopmalar yaşıyorsun. 25'e sabitleseler sıkıntı olmaz veya 16'ya düşürseler.
Yalnız anlam veremediğim nokta tam olarakta bu işte; ben eskiden 26 Mbps sabit ve kesintisiz internet kullanabiliyordum. Ne değişmiş olabilir ki kopmaların olması için? Kafama yatmayan tek yakın çözüm şuan için kablodaki eki çıkarmak o yüzden belirtiyorum sürekli. Belki ben bağlarken telleri kırıyorum veya kablo sıkıntılı vs. Önce ekten kurtulup tekrar hat değerlerimi atacağım.

SNR değerlerim çok az değil mi normalde 25 30 larda olması gerekmez miydi?

Yeni konular

Geri
Yukarı