Rehber Modem Hat Değerleri

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

 • 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
 • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
 • 11dB-20dB İyi
 • 20dB-28dB Çok iyi
 • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

 • 20dB ve altı mükemmel
 • 20dB-30dB iyi
 • 30dB-40dB idare eder
 • 40dB-50dB eh işte
 • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
 • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

4526fbac-d708-4d89-8f74-66bba3edb824.PNG


Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Murat5038

Yottapat!
Katılım
1 Mayıs 2013
Mesajlar
40.718
Makaleler
36
Çözümler
168
Yer
Sakarya
Hat değerlerim iyi mi? Youtube 4K video izliyorum rahat bir şekilde fakat oyunlarda ani ping sorunum oluyor bu neden kaynaklı? Yardımlarınızı bekliyorum.
Hat değerlerin güzel. Sınıra takınsın o yüzden küçük hatalar alıyorsun. Bu yüzden kaynaklı. Hızını düşürseler veya hattın eskiyse yeniletirsen faydası olur.
 

Helalol

Decapat
Katılım
18 Kasım 2018
Mesajlar
495
Çözümler
1
Hat değerlerin güzel. Sınıra takınsın o yüzden küçük hatalar alıyorsun. Bu yüzden kaynaklı. Hızını düşürseler veya hattın eskiyse yeniletirsen faydası olur.
Sınıra yakın olduğumu nasıl anlarım?
 

Helalol

Decapat
Katılım
18 Kasım 2018
Mesajlar
495
Çözümler
1
Söylüyoruz ya yakın olduğunu zaten. İstenilen yerden resim paylaşınca söylüyoruz.
Qos üzerinden hız düşürüp denesem olur mu yoksa ISS nin mi düşürmesi lazım?
 

gungorrosman

Picopat
Katılım
16 Ekim 2020
Mesajlar
110
Ne değiştiğini belirtiyoruz işte. Port, ve hat değerini aşman problem olan.
Akıllı Türk Telekom ekipleri ankastreye gelen hat kablomu değiştirmişler ve 3 gündür internetim kesikti. Kablodandır diye Cat6 Kablo ile bağlantı sağladı elektrikçi lakin yine getiremedik interneti. Son umut Türk Telekom ekiplerine kalınca ben de kendi başıma bir şeyler deneyerek boştaki hatları tek tek deneyeyim dedim. Şanstır ki denediğim ilk kablo ile internetimi getirmeyi başardım ve şuan ankastreden modemime Cat6 kablo ile bağlantı sağladım. Modem hat değerlerimde iyileşme var gibi. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz bu değerler ile sabit 35 Mbps hız alabilir miyim kopma yaşamadan?
Opera Anlık Görüntü_2020-10-20_213514_192.168.1.1.png


Bu hat değerleri şuanki güncel hali.

Opera Anlık Görüntü_2020-10-16_172145_192.168.1.1.png


Bu değerler ise kopma yaşadığım sıralardaki değerlerdi.
 

Murat5038

Yottapat!
Katılım
1 Mayıs 2013
Mesajlar
40.718
Makaleler
36
Çözümler
168
Yer
Sakarya

gungorrosman

Picopat
Katılım
16 Ekim 2020
Mesajlar
110
Bu değerlerle zaten 35 aldığın gözüküyor.

Evet iyileşme var az bir şey. Ancak hızı daha yükseltmemen lazım kopma yaşamak istemiyorsan en fazla 5 daha yükselebilir öyle bir tarife de yok.
Demek istediğim 35 Mbps hızı kopma yaşamadan kullanabilirim değil mi? Tarifem zaten 35 Mbps.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

NT2L

Picopat
Katılım
17 Ekim 2020
Mesajlar
277
Çözümler
3
Yer
Sinop
Hat değerleri konusunda kendi değerlerim üzerine değer tanıyamıyorum, biraz egoistim de 😊
Ekran Alıntısı.PNG

Konum: Sinop
10286513538.png
 
Yukarı