Modemi sürekli açık tutmak zararlı mıdır?

onuraydin00

Kilopat
Arkadaşlar modemi hiç kapatmamak (elektrik kesintileri hariç) modeme zarar verir mi? Ben yıllardır sabahları interneti açar, gece yatarken de kapatırım. Aynı düzene devam mı etmeliyim yoksa hiç böyle uğraşmayıp devamlı açık mı kalmalı? Bir sayfada da çok eski bir konu açmışlar, 2003-2005 yıllar arası. Adamın biri şöyle yazmış;

"Normal birşey devamlı kullanılan modemin ömrü daha kısa olur her eşyada olduğu gibi.
Mesela devamlı olarak modemi açıp kapatmak zararlıdır. Çünkü modem açılırken belirli bir voltaj direkt modeme geliyor. Bu da belli bir süre sonra modemin arızalanmasına sebep oluyor. Apache modemim varken voltaj düşüklüğü yüzünden devamlı resetleniyordu modem ve sonunda arıza yaptı."

Sizce bu yazıda yazdığı gibi modemi açık bırakmak daha mı iyi?

Tek zararı uzun zamanda (20-30 yıl gibi) wrilles sinyalleri radyasyona bağlı stres, gibi hastalıklar yaptığını duydum. Resmiyeti var mı bilmiyorum.

7/24 bilgisayar ile birlikte sürekli açık bırakıyorum bu zamana kadar bir problem yaşamadım. :)

Açık bırakmanızda sorun olacağını zannetmiyorum. Eğer uyurken falan telefonunuzu yanınızda tutuyorsanız telefonunuzu uçak moduna alabilir veya internetle olan bağlantısnı kesebilirsiniz. Daha sağlıklı olabilir. Ben öyle yapıyorum.

Geri
Yukarı