Modemim mi bozuk internet hız düşmesi

• Konuyu başlatan MachL
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 10B

MachL

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yaklaşık 1 hafta önceye kadar 100MBPS hız alıyordum, bir gün ansızın internetim gitti ve internetim geldiğinde Max veri oranım 105Mbps'den 16-17-18Mbps hızlara düştü.
Ayrıca modeme kendim restart atınca internetimin gelmesi yaklaşık 20-25 dakika sürüyor Power ve Wi-Fi ışığı yanıyor dakikalarca DSL ışığının yanıp sönüşünü izliyorum en sonunda bağlanıyor, dediğim gibi bağlanınca da 16-17MBPS hızlarda gelmiş oluyor.
Millenicom kullanıyorum müşteri hizmetlerini aradım hattınızda bir sıkıntı yok altyapınız 100Mbps hız destekliyor, modeminiz bozuk olabilir dediler bende yeni modem almaya karar verdim.
Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum acaba gerçekten modem arızası mı yoksa biri kapımın önündeki internet kutusuyla mı uğraştı?
Şu yüzden böyle bir düşünceye vardım alt komşumuz evinin penceresinden kutuya CAT6 kablo çekmiş acaba elektrikçi kurcalarken mi bozdu?
Modem arayüzünün fotoğrafını yükledim değerler ne durumca anlayan yardımcı olursa sevinirim herkese iyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• dghhfgh.png
    dghhfgh.png
    33,4 KB · Görüntüleme: 971
Son düzenleme:
Size santralden verilen hız 16 MBPS olarak görünüyor bu tabloda. Yani sorun İSS kaynaklı. Arayıp görüşerek size verilen hızı yükseltmelerini isteyin. Modemime 16 MBPS hız gönderiliyor derseniz muhtemelen teknik ekibe yönlendirirler ve sorununuzu çözerler.

Modem arızası olduğunu düşünmüyorum. Kuvvetle muhtemel bağlı olduğunuz port değişmiş. Şu anki hattınız 100 Mbit değil 16 Mbit desteklemekte. ISS ile tekrar görüşün derim.

Size santralden verilen hız 16 MBPS olarak görünüyor bu tabloda. Yani sorun İSS kaynaklı. Arayıp görüşerek size verilen hızı yükseltmelerini isteyin. Modemime 16 MBPS hız gönderiliyor derseniz muhtemelen teknik ekibe yönlendirirler ve sorununuzu çözerler.
Diyorum saha ekiplerini yönlendirdik diyorlar 2 saat sonra telefonuma arızanız giderilmiştir diye mesaj geliyor.
Modem arızası olduğunu düşünmüyorum. Kuvvetle muhtemel bağlı olduğunuz port değişmiş. Şu anki hattınız 100 Mbit değil 16 Mbit desteklemekte. ISS ile tekrar görüşün derim.
Portumu kim neden değiştirmek istesin acaba bölgeldeki yoğunluk nedeniyle mi ?
Oturduğum yer merkezi bir yer vüris peydah olmadan bile akşamları sıkıntı yaşadığım bir yer.

Diyorum saha ekiplerini yönlendirdik diyorlar 2 saat sonra telefonuma arızanız giderilmiştir diye mesaj geliyor.

Portumu kim neden değiştirmek istesin acaba bölgeldeki yoğunluk nedeniyle mi?
Oturduğum yer merkezi bir yer vüris peydah olmadan bile akşamları sıkıntı yaşadığım bir yer.

Başka bir kullanıcı mevcut durumundan şikayet etmişse veya yüksek hız için o kullanıcının kullandığı port yetersiz kalmışsa port değişikliği yapılmış olabilir. Yani sizden dolayı değil de başka bir durumdan dolayı sizin portunuz başkasına verilmiş olabilir. Bu durum normal bir durum mudur? Tabiki değildir. Sizin de yüksek hızlı bir porta ihtiyacınız olduğundan böyle bir değişiklik yapılmamalıydı. Tabiki bunlar varsayım ama sonuç olarak eskiden 16 Mbit'ten yüksek hızınız varsa port kesinlikle değişmiş.

Başka bir kullanıcı mevcut durumundan şikayet etmişse veya yüksek hız için o kullanıcının kullandığı port yetersiz kalmışsa port değişikliği yapılmış olabilir. Yani sizden dolayı değil de başka bir durumdan dolayı sizin portunuz başkasına verilmiş olabilir. Bu durum normal bir durum mudur? Tabiki değildir. Sizin de yüksek hızlı bir porta ihtiyacınız olduğundan böyle bir değişiklik yapılmamalıydı. Tabiki bunlar varsayım ama sonuç olarak eskiden 16 Mbit'ten yüksek hızınız varsa port kesinlikle değişmiş.
Yardımın için teşekkür ederim son bir şey, müşteri hizmetlerini ekip göndermeye ikna edecek bir kaç cümle söylersen sevinirim mağlum pek müşteriyi takmıyorlar.

Port değişikliği olmamış çünkü hat hala VDSL 17a profilinde, port değişikliği olsa hat ADSL'de kalırdı.

Santral tarafında çalışan arkadaşın yeniden hız tanımlaması yapması durumda eski haline geri dönecektir. Bunun için arıza kaydı açın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Port değişikliği olmamış çünkü hat hala VDSL 17a profilinde, port değişikliği olsa hat ADSL'de kalırdı.

Santral tarafında çalışan arkadaşın yeniden hız tanımlaması yapması durumda eski haline geri dönecektir. Bunun için arıza kaydı açın.
Aradım müşteri hizmetlerini evimin önündeki kutuya gelen hızın 93MBPS olduğunu söylüyorlar.

Bugün benim de ilginç şekilde modemime gelen hızım düştü ya da düşürüldü ve her modemi resetlediğimde hız bir 30 MBPS, bir 40 MBPS olmaya başladı. Turknet sağolsun arıza kayıtlarına hemen dönmediği için de sorunu çözememiştim.

Sonra internette şöyle bir yöntem okudum. Modeme gelen DSL kablosunu modem takılıyken kısa devre yaptırınca santraldeki cihaz kendini resetliyormuş ve hız eski haline dönüyormuş. Tabii bu yöntem ne kadar sağlıklı tartışılır ancak bende işe yaradı. Şu an modemime yine 75 MBPS gelmeye başladı ve gün boyu yaşadığım kesintiler düzeldi.

Geri
Yukarı