Moderatörler neden böyle?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazen moderatörlere bende sinir oluyorum ama bazen de benim affedersiniz bir yerlerimi koruduklarında helal olsun diyorum. İnsan başına geldi mi sevmiyor ve isteyerek yapmamasına rağmen uyarı yiyebiliyor ama forumda üslup olarak o kadar çirkinleşen insanları gördükçe moderatörleri çok iyi anlıyorum. Sonuçta burada herkes anonim ve biz hesaplarımızı silemiyoruz öyle bir seçeneğimiz yok ve böyle olunca sadece kullanmak istemiyorsanız çıkış yap diyebiliyorsunuz. Bu durumda moderatör sisteminin katı olmasını gerektiriyor ayrıca forumun kendi çıkarları doğrultusunda sürekli bir konu sirkülasyonu olması gerekiyor yani bu forumda konuların saçmalığına şaşırmak yerine direkt tıklamamanızı öneririm, sonuçta bu bir döngü. Mesela genel buraya teknoloji forumu diye bakıyor ya adam Turbox monitör bile kullansa ve inceleme yapsa bir şey diyemezsin ve teknik olarak ve bilgi olarak ne yazarsan yaz bilgi orada kifayetsiz kalır çünkü kullandığı ürünü kimse kötülemek istemez o adam daha iyisini göresiye kadar o ürünü savunur siz de uyarıyı yersiniz. Burada işte sizin değil konuyu açanın ve forumun lehine işler döner, siz hala o konuya bilgi sokacağım, kötü bir üslup ile teknik bilgi öğreteceğim, doğrusunu öğreteceğim, bu monitörü veya markayı görenler almasın diye uğraşacağım derseniz sizin başınız yanar Turbox'un veya konu sahibinin değil. Ben bu sorunu diğer forumlarda çok görmedim mesela ama bizim forumda maalesef bu durum çok fazla var, adam istediği markayı satın almakta özgür ve memnunsa sen neden hala linç etmeye çalışırsın ki ? Saygılı bir üslupla önermiyorum de geç ama yok uyarıyı yiyene kadar ağlamaya devam. Tabii buda yetmiyor bir de olay çıkaracak ya arkadaşlarını veya aynı düşünce yapısındaki insanı etiketleyip hala konuşmaya devam eden de çok. Böyle çete ve mafya gibi toplanırsak bir etiketle konunun altına bu forumda moderatörlere karşı daha çok ağlarız bilginize.

Benim burada çözümüm minimum 1 saat olan uyarı süresini 30 dakikaya indirmeleri olurdu şahsen. Çok fazla uyarı yiyen arkadaşlara da tavsiyem kısa ve öz mesajlar yazmaları olacaktır ve altına mesaj yazdığınız konu sahibinin düşünce yapısı sizden çok daha önemli unutmayın, moderatörler konu sahibinin kendi konusuna yapılan yorumlar için rapor etmesine bence çok daha fazla dikkate alıyor. Konu ve konu sahibine uygun olmayan mesajlar atarsanız zaten baştan patlıyorsunuz bilginize ve kimliğinize bakılmadan patlarsınız hemde.

Son düzenleme:
1690023606616.png

İlk önce raporluyorum, rapor çözüme kavuşturuluyor. Bir bakıyorum sadece virgül eklenmiş. Tekrardan raporluyorum ve raporum reddediliyor. Hem hakaret içeren bir kelime var hem de yanlış yazılmış. Gerçekten moderatör ekibin değiştirilmesi gerekiyor.

1690023691863.png

@M3HM3TY, katılıyorum. Çekemeyen çoluk çocukların hepsi konuya dolmuş.
@kopkeliekmek siz okumayın, okuyan bir kişi bile çıksa benim için yeterli. Bir kişi için de bu kadar uzun paragraf yazarım, benim için sorun değil. 🙏 Siz de hayatınızın her yerinde, her şeyi bu kadar aşırı gereksiz kafaya takan bir birey olarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Hayatınızda başarılar dilerim.

@kopkeliekmek siz okumayın, okuyan bir kişi bile çıksa benim için yeterli. Bir kişi için de bu kadar uzun paragraf yazarım, benim için sorun değil. 🙏 Siz de hayatınızın her yerinde, her şeyi bu kadar aşırı gereksiz kafaya takan bir birey olarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Hayatınızda başarılar dilerim.

Adamın yorumuna dislike attım diye tüm yorumlara dislike+hahaha bırakmış :D karşı taaruza geçmiş.

Kafaya takan sensin. Ben değilim dostum :D Kendi kendine halen kafana takıyorsun diyip duruyorsun.

Konu dışına çıkacak yorumların silinmesi de oldukça doğal, bunda tuhaf bir durum göremiyorum ve yeni konu açan birisine de şurada araştırırsanız bulabilirsiniz tarzında yorum yapmak da hoş değil. Bunu yazmaktan ziyade konuyu ya cevaplayın ya da hiç cevaplamadan geçin. Bu tarz şeyler doğal olarak insanın konu açma hevesini kırar. Faydalı bir konu olduğu sürece aynı konudan gerekirse 1000 kez olsun, tuhaf karşılamam. Burası bilgi öğrenme yeri ve salın da millet öğrensin. Milletin açtığı konuya karışmayın arkadaş.

Gerçekten yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz ama teknoloji çağındayız. Bir problemi çözmek için önce araştırma yapıp çözüm bulunamazsa konu açması taraftarıyım. 3050 kartim var Valorant oynatır mı, 4090 aldım CS'de 1000000 FPS almam gerek alamıyorum gibi konular bence çok mantıklı değil. YouTube'a girince zaten bazı teknoloji kanalları güncel oyunları çözünürlük ayar gibi şeylerini göstere göstere çekip karşılaştırmasını yapıyor. Benim dediğim aynı konu kısmı şu bilgisayarı alacağım ne düşünüyorsunuz gibi olanlar değil. Fiyatlar değişiyor bir anda çok iyi sistemler çıkıp önerilebilir ona tamamım. Ama gidip RX 7900XTX RDR de kac FPS alır, Valorant'ta FPS 30'a sabitlendi ne yapacağım gibi konular olunca insan "sence çalıştırma mı?" demek istiyor.

Moderatörler değerlendirilirken yapılan en büyük hata herkesi aynı kefeye koymakla başlıyor bence. Üye olduğum zamanlarda bu hatayı ben de çok yapıyordum.

Arkadaşlar, moderatörler arasında tecrübe açısından farklılıklar mevcut. Yani moderatör olduğunuz gibi her şeyi %100 tam verimlilikle ve doğru yapıyorsunuz diye bir şey yok ilk zamanlarda, sonrasında da yapabileceksiniz diye bir şey yok ama en iyi şekilde herkes görevini yerine getirmeye çalışıyor. Herkesin bazı hataları olabilir. Ki emin olun o hatalar için moderatörler bilgilendiriliyor ve gerekli uyarıları alıyor.

Forumda çok zıt görüşler var bu konuda. Bir kesim çok katı olunmasını bir kesim çok serbest olunmasını istiyor. Ne yaparsanız yapın bir taraf mutsuz oluyor yani.

Haklı olduğunuz noktalar olduğu kadar haksız olduğunuz noktalar da olduğunu söylemek istiyorum. Eleştiriyi hepimizin kabul etmesi gerekiyor ama suçlayıcı şeyler hoş değil. Düzgün üslup çerçevesinde herkes eleştirilmeyi ister.

Sizin görmediğiniz yerler de olduğu için bazı konularda yanlış çıkarımlar yapmanızı oldukça doğal buluyorum. Bizim de görmediğimiz bazı yerler vardır belki, biz de orada yanlış düşünüyoruzdur.

Kurallara uyduğunuz sürece ve çok aşırıya kaçmadığınız sürece kimse size keyfi olarak cidden ceza vermez. Kimsenin ceza verirken eğlendiği yok zaten. Belli kurallar var, onları uygulamakla yükümlü olan bizler varız.

Bazı şeylere de ceza verilmesi gerekebiliyor. Mesela o 20-30 sayfa olup hareketlerin havada uçuştuğu konuların tek sebebi bir tane "gereksiz mesaj" oluyor. Ondan dolayı siz fark etmiyorsunuz belki ama size çok basit gibi gözüken şeyler büyük sorunlara yol açabiliyor.

Herkese iyi forumlar dilerim. Hepimiz burada ilk önce bilgi almaya sonrasında da keyifli zaman geçirmeye geliyoruz. Herkese sağlıklı, mutlu günler dilerim. :)

@Scavenger tüm konu yorumlarını okudum ve demek istediğinizi anlayabiliyorum da sanırım demek istediğimi anlatamıyorum. Bu tarz şeyleri bu kadar kafaya takmayı gerektirecek bir durum yok. Herkes bir değil ve daha bilgisayarın B'sinden anlamayan insanlar da var. Oldukça doğal durum ve bazı kişiler de izlemekten ziyade yazılan şeyi okuyarak daha iyi anlayabilir. Bu da normal ve bunun sonucunda da burada gelip konusunu açıyorsa da bizim de bilgimiz doğrultusunda yardım etmemiz gerekir. Bilgim de yoksa da gidip o konuya da muhalefet olmam, bu tarz şeyleri gereksiz görüyorum. Adam burada konusunu açıyorsa mantıklı ve doğru cevap alması hakkıdır. Bu konuda sizi biraz empatiye davet ediyorum. Belki sizin açacağınız bir konu da farklı bir kişi için çok kolay bir konu gelebilir ve size gelip de bunu git Google'da araştır, neden burada konusunu açıyorsunuz deseydi ne hissederdiniz? Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri de başka bir kişiye yapmayın, bunu demek istiyorum. Konu ilgini mi çekmiyor? Seriden nextle, Technopat Sosyal birkaç konudan ibaret forum değil. İlgini çekecek konu illaki olacaktır, bu tarz şeyler sadece sonu olmayan bir tartışmadır. İyi forumlar.

Kurallara uyduğunuz sürece ve çok aşırıya kaçmadığınız sürece kimse size keyfi olarak cidden ceza vermez. Kimsenin ceza verirken eğlendiği yok zaten. Belli kurallar var, onları uygulamakla yükümlü olan bizler varız.

Bu yoruma da ek olarak şunu eklemek istiyorum ki bir forum moderatörü, üyeye uyarı verirken ekstradan vaktinden gider yani bir forum moderatörü, hızlıdan konuları onaylayıp raporlara bakmak varken uyarı verme işiyle uğraşırsa da ekstradan vakti gidiyor ve moderatörlerin hiçbiri de uyarı vermeye ekstradan vakit harcamak istemez ama düzenin olabilmesi için kuralların da uygulanması gerekiyor. En basitinden şu şekilde düşünün: Bir konu var ve konu yorumlarında da 40 tane kural ihlali var. En basitinden bir uyarı vermek 20-30 saniyesini alsa tek konuya 6 dakika harcamış olacak ve konu düzeni derken de bu süre 8-9 dakikaya çıkabilir. Hiçbir moderatörün bir konuya 8-9 dakika harcarken keyif aldığını sanmıyorum. Onlar da hızlı bir şekilde işini yapmak ister.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı