Moderatörler Türkçe bağımlısı mı?

Moderatörler Türkçeyi iyi biliyor mu?

• Oy verenlerin toplamı
    66

HaciSakir28

Picopat
Arkadaşlar geçen gün "bağlaç olan da/de/ki ayrı yazılır" diye bir uyarı aldım, yani arkadaşlar bir forum kullanıyoruz burada adam sorununu yazmış, cevabını söylüyorum bağlaç olan de/da/ki diye uyarı geliyor insanlar buraya Türkçe dersi almaya mı geliyor yapmayın? Allah için.
Ekstra olarak bir de "özel isimlerin yazımı" diye bir uyarım var neden iPhone yazarken baş harfini büyük yazmamışım :D?
En kötüsü ise "birden fazla cümleyi tek cümle gibi yazmak" diye uyarım var abi bir şeye cevabını veriyorum olayla alakalı bir şey anlatıyorum sadece ve sadece cümle uzun olduğundan dolayı uyarı atıyorlar, daha sonra düzenleyip her 3-4 kelimede bir nokta koyuyorlar ama cümle bitmemiş :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar geçen gün "bağlaç olan da/de/ki ayrı yazılır" diye bir uyarı aldım, yani arkadaşlar bir forum kullanıyoruz burada adam sorununu yazmış, cevabını söylüyorum bağlaç olan de/da/ki diye uyarı geliyor insanlar buraya Türkçe dersi almaya mı geliyor yapmayın? Allah için.
Ekstra olarak bir de "özel isimlerin yazımı" diye bir uyarım var neden iPhone yazarken baş harfini büyük yazmamışım :D?
En kötüsü ise "birden fazla cümleyi tek cümle gibi yazmak" diye uyarım var abi bir şeye cevabını veriyorum olayla alakalı bir şey anlatıyorum sadece ve sadece cümle uzun olduğundan dolayı uyarı atıyorlar, daha sonra düzenleyip her 3-4 kelimede bir nokta koyuyorlar ama cümle bitmemiş :D
Hocam uyarı dediğiniz nasıl bir uyarı? Yetki kısıtlanması mı? Yoksa sadece küçük bir kutucukta bildirimlerde beliren bir uyarı mı?

"Bu foruma girmeden önce nokta nedir bilmezdim... Şimdi ise noktalı virgül bile biliyorum."

-Bay Turgineer

Son düzenleme:
Kendi diline sahip çıkmayan birinin, foruma kayıt olurken gerekli şeyleri okumasını beklemiyorum. Okusaydınız bunları fark ederdiniz 😑

Noktalama işaretleri olmadığı zaman ne açtığınız konular ne verdiğiniz cevapların anlamı kalıyor. Tamamen okunurluğu düşük birer bulamaç haline geliyor.

Açtığınız konu bu durumu kanıtlıyor. 2. kısım okunurluktan uzak...

Son düzenleme:
Ülkedeki eğitim kalitesi gerçekten tuhaf bir yerde ve ekonomi nedeniyle beslenme kalitesi de düştü. Bilgisayar ve tablet gibi basit araçların yanında, kitap almak bile zorlaştı. Bir çocuğun en büyük hayalinin birkaç yüz dolarlık telefon veya bilgisayar olması tam bir rezillik. Bir haberde duyduğum kadarıyla da okuduğunu anlayamayanların sayısı da artmaya başlamıştı.

Çoğunluk, ilkokulda verilen temel Türkçe derslerini bile sözlü notlarıyla ancak geçebiliyor. Şuradan on kişiyi çevirip noktalı virgülün ne olduğunu sorsak eminim ki çoğu kişi bilemeyecektir. Moderatörler, en azından bir şekilde bu dersleri geçmiş olabiliyor ve dolayısıyla yer altından çıkmış gibi yazmıyor ama dil hakkında uzman olduklarını söylemek, gerçek uzmanlara hakaret olur. Çok tuhaf hatalar yapabiliyorlar.

Bu konuya yazılan mesajlarda bir sürü hata var. Türkçeyi yeni öğrenmeye başlayan yabancı arkadaşım bile daha güzel yazabiliyor. Özel bir durum olmadıkça insan utanmalı.

İnsan kendi dilini düzgün konuşamıyorsa forumu da kullanmasın.
Zor bir şey değil 12 yıllık eğitim gördüğünüz dili düzgün konuşmanız isteniyor sadece.
Arada ufak tefek hatalar olabilir. Burası Edebiyat ve Türkçe forumu değil, insanların birbirine yardım etmek için girdiği bir forum. Herkes en iyi şekilde yazamayabilir, ben 2-3 sitede yazarlık yaptım, işlerimi gayet beğeniyorlardı ama ben de burada ufak hatalar yapabiliyorum.

Geri
Yukarı