Moderatörler Türkçe bağımlısı mı?

Moderatörler Türkçeyi iyi biliyor mu?

• Oy verenlerin toplamı
    66
@cinar_yasarrr, siz yazım yanlışı uyarısından 3-7 gün arası ban aldığınızı iddia ediyorsunuz. Ben de hangi uyarıdan ve kaçıncı uyarıdan 3-7 gün arası aldığınızı soruyorum. Lafı çarpıtmanız hoş değil. Deseniz ki moderatör bana kafayı taktı, bir şey demem; ancak bu yazdığınız mesajla doğrudan 3-7 gün arası banlanıyorsunuz gibi hissiyat oluşuyor. Yazım yanlışına keşke 3-7 gün arası verilse de ilk uyarıdan o kadar verilmiyor. Aynı ihlali birden fazla yapmanız lazım ki o cezayı alabilesiniz. Şu ana kadar yazım yanlışından en fazla 1 saat uyarı yedim, daha da yukarısını aldığımı hatırlamıyorum.
Vallahi kendimi geçtim, başkasının hatalı mesajını alıntıladım diye 1 gün yemiştim. Yahu onu geçtim, belki de moderatör takmıştır bana. Çünkü uyarıları kontrol ettiğimde aslında neredeyse tamamı gereksiz mesajdan. Kusura bakmayın istemeden çarpıtmışım mesajı, düzenleme açıksa sileceğim hatta. Ama yine de bir yöneticinin kontrol etmesini isterim hangi moderatörler bana kaç kere ban atmış.

Bu kurallar uzun süredir var ve olması gerektiği gibi, ayrıca Moderatörler kendine verilen görevleri yapıyorlar yapması gerekenleri yapıyorlar, burda bir sorun yok, mesaj yollamadan önce bir göz taraması ile yanlışları düzeltmek çok zor olmamalı.

@cinar_yasarrr, sondaki mesajınıza haksızsınız diyemeyeceğim çünkü haklısınız. Zamanında ben de yaşadım. Benim kızdığım nokta belli. Burada doğrudan 1 günlük ban yemiyorsunuz. Önceki uyarılarınızla birlikte aynı hatayı sürekli tekrarlıyorsanız ve belli bir sınırı aşıyorsa bir saatlik bandan ziyade forum kurallarındaki tabloya göre veriliyor cezanız.

@cinar_yasarrr, sondaki mesajınıza haksızsınız diyemeyeceğim çünkü haklısınız. Zamanında ben de yaşadım. Benim kızdığım nokta belli. Burada doğrudan 1 günlük ban yemiyorsunuz. Önceki uyarılarınızla birlikte aynı hatayı sürekli tekrarlıyorsanız ve belli bir sınırı aşıyorsa bir saatlik bandan ziyade forum kurallarındaki tabloya göre veriliyor cezanız.
Anladım bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu durumu nasıl çözdünüz siz?

Modlar çok gıcık saçma sapan 31'li konular onaylanıyor benim açtığım konuda yazım yanlışı var diye ban yiyorum 😡

@cinar_yasarrr, çözemedim hâlâ en ufak hatamda uyarı alıyorum. Mesela bayağı oluyor. Yorumun birisini rapor etmiştim. Kural 17'den uyarı almıştım. Uyarı almamın sebebi de argo içeren yorumu beğenmekmiş. O yorumu rapor etmeden beğenseydim muhtemelen sorun olmayacaktı. Moderatörler de o yorumun argo olduğunu fark etmemişti. Kelimeyi tam hatırlamıyorum da sanırım primat insanlar tarzında kelime geçiyordu. Uyarı alınca itiraz ediyorum, ceza kaldırılmazsa da sallayıp geçiyorum. Başka yapacak bir şey yok çünkü.

@cinar_yasarrr, çözemedim hâlâ en ufak hatamda uyarı alıyorum. Mesela bayağı oluyor. Yorumun birisini rapor etmiştim. Kural 17'den uyarı almıştım. Uyarı almamın sebebi de argo içeren yorumu beğenmekmiş. O yorumu rapor etmeden beğenseydim muhtemelen sorun olmayacaktı. Moderatörler de o yorumun argo olduğunu fark etmemişti. Kelimeyi tam hatırlamıyorum da sanırım primat insanlar tarzında kelime geçiyordu. Uyarı alınca itiraz ediyorum, ceza kaldırılmazsa da sallayıp geçiyorum. Başka yapacak bir şey yok çünkü.
Bana da bir ara hep oluyordu şu sıralar duruldu biraz. Hatta öyleydi ki alakası olmamasına rağmen sürekli "Gereksiz Mesaj" cezası verip 3-7 gün arası ceza atıyorlardı. 1 hafta ban yiyordum, açıldıktan bir kaç saat sonra yine 1 hafta yiyordum.

@cinar_yasarrr, ceza alıp almamanıza çok takılmayın derim. Ceza alınca haksız ceza olduğunu düşünüyorsanız itirazınızı yapın. Ceza kaldırılmıyorsa da farklı forumlarda takılın, Technopat'a bir süre ara verin. Cezanız bitince tekrar gelirsiniz.

Şimdi hocamlar, yazım kurallarına uyulması gerektiğini düşünüyorum ama dilini konuşmayı bilmiyorsan falan diye üst perdeden sallayanlara katılmıyorum. Konuşmak ve yazmak (yazım kuralları) aynı şeyler değil.

Yazılan şey bir makale değilse her ayrıntısına kadar kasılmamalı bence. "de/da/ki" tamam ama kelimelerin bitişik mi ayrı mı yazıldığının TDK'ye göre hiç bir mantığı yok mesela. Hatta durup durup eski kuralları değiştiriyorlar, bu haliyle ezberlemesi çok kolaymış gibi.

"de/da/ki" meselesi de kolay aslında:
  • "de/da"da Çıkarıldığında cümlenin anlamı değişmiyorsa ayrı yazacaksın.
  • "ki"nin sonuna "ler/lar" getirdiğin zaman anlamlı oluyorsa bitişik yazmalısın. Ayrı yazarsan "kiler" diye ayrı bir anlam çıkabilir. (Her cümlede işe yaramıyor olabilir.)

Yeni konular

Geri
Yukarı