Monster Teknik Servisi'ndeki arızalı cihaz deneyimi

augenblick

Hectopat
Yer
Üsküdar, İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
#1 :: MSI Stealth GS65 8SE // Intel Core i7-8750H CPU @ 2.20 GHz, NVIDIA Geforce RTX2060, 16 GB RAM, Samsung 970 Evo Plus M.2 NVMe SSD 2 TB, 144 Hz

#2 :: MSI B660M-G 4600 Mhz (OC), RTX3060 (12 GB), Intel Core i5 13400F, XPG Spectrix D41 32GB(2x16GB) 3600MHz DDR4 RAM, Samsung 970 EVO Plus 1 TB SSD, Cooler Master ML120L V2 RGB Sıvı Soğutma, Thermaltake TR2 S 750W 80+, MSI MPG GUNGNIR 111R
Meslek
Grafik Tasarımcı
Merhaba, yaklaşık 5 yıldır kullandığım Monster'ın artık emekli ettiği modellerinden olan Abra A5 v5.2.1 kullanıcısıyım. Aynı modelin Technopat Youtube kanalında da oldukça detaylı bir anlatımı var. Cihazın son 5 yılda sadece klavyesini değiştirdim. Onun dışında hiçbir sorunu olmadı. Bu anlamda halen daha çok memnunum. Kendisi şimdilerde ofis bilgisayarı.

Servis'e neden ihtiyaç duydum?
Cihazın tüm bakımlarını bu zamana kadar kendim sağladım ve hiçbir sorun yaşamadım. Yakın zamanda bir arkadaşım ucu kopuk bir USB başlığını kullanarak bilgisayarımdan şerit LED'in ışığını yakmaya çalışmış. Bu da haliyle cihazda yüksek bir akım yaratarak arıza vermesine neden olmuş. Olayı cihaz arızayı yaşadıktan sonra öğrendim. Şarjda, bataryası tam dolu olan cihaz bir anda kapanıp hiçbir şekilde elektrik almayan bir hale gelmiş. Sorunu kendi içimizde çözümleyemeyince 2 gün sonra teknik servise bu yüzden başvurdum. Kadıköy'de.

Teknik serviste neler yaşadım?
Cihazı teslim ettiğiniz mekan bir teknik servise göre oldukça gösterişli ve sistemik çalışıyor. Numaratörden sıra alarak kabin usulü hizmet alıyorsunuz. Sabah açılış saatinde oradaydım ve çok sakindi. İşimi hızlıca görebildim. Kabinde Monster çalışanına cihaza ait tüm arıza sürecini detaylı aktardım ve gayet ilgili bir şekilde cihazın teslim işlemini yaptım. Arızanın tespit edilmesi, varsa diğer sorunların giderilmesi ve genel bakımı hakkında notlar alındı. 1-7 iş günü içerisinde de mevcut arızanın tespit edilmesiyle tarafıma dönüş yapılacağı söylendi. Sadece arıza tespitinin 7 günü bulması biraz tuhaf geldi, çünkü arıza tespitinden sonra tamir süreci de vardı. Bu süreçte de parça değişimi gerekir ve parçanın tedariği işin içine girerse çok daha zaman alabilir diye düşündüm. Cihazı teslim edip teslim evrakı ile ayrıldım.

Cihazı bıraktıktan 3 gün sonra tarafıma herhangi bir dönüş yapılmayınca durumunu öğrenmek amacıyla aradım. Teknik servise bağlandığımda telefondaki çalışan gayet rahat tavırlarla "Hocam cihazın işlem sırasında, biz sana döneriz." dedi. Tabi bu görüşmenin içinde geçen bir cümle. Konuşmanın tamamı kurumsallıktan uzaktı. Yani met edilen teknik servisin ilk memnuniyetsizliği telefonda başladı. "... döneriz." lafının üzerine teşekkür edip beklemeye başladım.

Bu kez 7'nci gün. Yasal süreçte 20 iş günü onarım hakları olsa da bir arızanın tespitinin 7 günü bulması bana bayağı saçma geldi. 7'nci günde cihazın durumunu sorduğumda bana arızanın güney köprüsü üzerinde olduğu, parça değişimi ile sorunun giderilip giderilemeyeceğini deneyeceklerini söylediler. Eğer parça değişimi ile olmazsa anakart değişimi yapacaklarını paylaştılar. Eski model olduğu için cihazın garantisi yoktu. Yani onarım masrafları bana kalacaktı fakat tüm süreçteki her masrafına sıcak baktım, bekletmeden onay verdim. Parçayı deneyip dönmelerini bekledim. Parçayı deneyip dönmeleri için en geç 1 gün sonra dönüş sağlayacaklarını aktardılar ve dedikleri gibi telefonla arandım. Arıza tespitinin ilk adımından bir sonraki gün ellerinde parça olmadığı için parça değişimiyle deneme yapamayacaklarını ama istersem anakart değişimini hemen yapabileceklerini söylediler. Anakart stoğunu sorduğumda ise ellerinde bulunduğunu paylaştılar. 8'inci gün, her ne kadar bu işin kısa sürede parça stoğunun olmamasından kaynaklı anakart değişimine varmasını şaşkınlıkla karşılasam da bu değişime onay verdim. 1 günde anakart değişimi oldu ve cihazı almak için 35 dakika sıramı bekleyerek, ödememi teknik serviste yaparak ayrıldım.

İşin özetinde neler var?
Teknik serviste bu süreçte 4 telefon görüşmesi yaptım ve 3'ünde "hocam", "üstad" şeklinde 2 hitapla karşılaştım. Cihazın arıza tespitinin 7 gün sürmesini gereksiz buldum ve ben aradığımda arıza tespitinin sonucu bana aktarıldı. Şans olmasını bir kenarda tutarsak her bilgiyi ben kendim aradığımda aldım, masraflarımın tutarını bile. Muhtemelen aramadığımda işlemlerim çok daha gecikecekti. İlk seferde güney köprüsü üzerinde parça değişimi deneyeceklerini söyleyip sonrasında telefonda "Cihazınız o şekilde onarılamıyor, elimizde o parçanın stoğu yok." denmesi beni son derece şüpheye soktu. Çünkü parça değişimi için 710₺, işe yaramazsa anakart değişimi için 2200₺ masraf çıkacağı söylenmişti. Parçanın tedariğinden bile bahsetmeden "İsterseniz anakartı değiştirelim hemen." demeleri biraz bende paranın ön planda olduğu düşüncesini yarattı. İşin özetindeki son vardığım düşüncem de şu oldu: Bilgisayarınız eski model ve özellikle garanti kapsamında değilse Monster teknik servisi sizi pek ciddiye almıyor. Ben servis sürecimi utanarak geçirdim. Sanki birilerinin kafasına vura vura iş yaptırıyormuş hissine kapıldım.

Bu benim ilk ve tek deneyimim. Kimisi "Ne var bunlarda, gayet normal." diyebilir. Fakat işin ucunda 6400₺'den 100.000₺'e kadar uzanan ürün satışlarını göz önüne alırsak bir firmanın ürünlerine sunduğu desteğin bende olduğu gibi zamanla önemsizleşmemesi gerekir.

Hocam, geçmiş olsun. O kadar eski bir cihaza 2200 TL vermek açıkçası biraz saçma geldi. 7 günü bence kafanıza takmanıza gerek yok. Yoğunluk olabilir. Ayrıca, 20 günlük bir süreleri var.

Onun haricinde, belli ki teknikteki elemanlar ya bilgisizlermiş ya da para kopartmak için çalışan tiplerden.
Yerinizde olsam, tanıdık veya tanımadık iyi, ünlü bir bilgisayarcıya verirdim. Oradan aldığım fiyat veya görüşlerle servis konusunda hareket ederdim. Olmadı, direkt bilgisayarcıya yaptırırdım.

(Bilgisayarcı deyip geçmeyin. İşinde çok iyi olanlar da var. Ve iyisine denk gelirseniz, servisten daha iyi ve daha ucuza çıkar. Genel için böyle bir parantez ekledim.)

Bu "hocam, üstad" tarzı hitaplar hala iş hanı bilgisayarcısı kafasından çıkamadıklarını gösteriyor. Hitap ettikleri kişiler ve müşteri kitlesinin çoğunluğu da sınırlı zeka ve kültür seviyesi olan tipler, gerisi azınlık. Çalışanları da nargile kafelerden topluyorlardır uyum sağlamak için sanırım.

Zaten 6 yıl önceki halleri de şuydu;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu "hocam, üstad" tarzı hitaplar hala iş hanı bilgisayarcısı kafasından çıkamadıklarını gösteriyor. Hitap ettikleri kişiler ve müşteri kitlesinin çoğunluğu da sınırlı zeka ve kültür seviyesi olan tipler, gerisi azınlık. Çalışanları da nargile kafelerden topluyorlardır uyum sağlamak için sanırım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Şaka gibi video cidden.

Şaka gibi video cidden.

Nalbura gidip "abi laptop ısınıyor" desen aynısını yapardı. Adamların aşırı profesyonel teknik servislerinin de "garantili" hizmeti bu kadar işte. Reklam ve tanıtımla isim yaptı yoksa Çin'de yaptır bas markayı sat.

Hocam, geçmiş olsun. O kadar eski bir cihaza 2200 TL vermek açıkçası biraz saçma geldi. 7 günü bence kafanıza takmanıza gerek yok. Yoğunluk olabilir. Ayrıca, 20 günlük bir süreleri var.

Onun haricinde, belli ki teknikteki elemanlar ya bilgisizlermiş ya da para kopartmak için çalışan tiplerden.
Yerinizde olsam, tanıdık veya tanımadık iyi, ünlü bir bilgisayarcıya verirdim. Oradan aldığım fiyat veya görüşlerle servis konusunda hareket ederdim. Olmadı, direkt bilgisayarcıya yaptırırdım.

(Bilgisayarcı deyip geçmeyin. İşinde çok iyi olanlar da var. Ve iyisine denk gelirseniz, servisten daha iyi ve daha ucuza çıkar. Genel için böyle bir parantez ekledim.)
Cihazı son dönemde ofis içerisinde kullanıyorduk ve çok fazla program, veri vardı. Haliyle işimizi hızlı görür düşüncesiyle teknik servise yöneldik. İlk etapta bahsettiğinde gibi işinin ehli birkaç bilgisayarcıya da gösterdik. Sadece bakarak arıza yorumunu aynı şekilde söyleyenler oldu. İşin maddi tarafındaki sorumlu olmadığım için eski model için ödenen tutara şahsen takılmıyorum. Ödeme iş yerine ait.

Şu videonun olayını bilen var mı? Ne ve neden yapıyorlar hiç anlam veremedim? Bu nasıl garanti desteği oluyor?

Teknik servis her ne kadar "yetkili" teknik servis de olsa, orası markadan bağımsız bir firma ve çoğu zaman yetkilileri doğrudan servise müdehale eden, içerisinde olan kişiler oluyor. Bu da sana ellerinde kalan parçayı mı anakartı mı satmak sorusundan tabikide çok daha pahalı anakartı satmak istemelerini anlamak gerekiyor. Tipik Türkiyedeki ticaret anlayışı...

Bunun dışında süreç Türkiye şartlarında o kadar da kötü değil. Eğer sizin için aciliyeti yoktu ise, bütün süreci onlara bırakıp, yasal onarım süresinde ürünü onarmadıklarında tüketici hakem heyetine başvurabilirdin.

Eski bir cihaza 2.200TL vermen bence de çok yerinde bir hareket olmamış. Geçmiş olsun, umarım 20. işgününde onarılıp ya da yarım onarılıp başka sorunlarla gönderilmiş cihaz durumlarıyla karşılaşmazsın. Yaşanmayan şey değil...

Teknik servis her ne kadar "yetkili" teknik servis de olsa, orası markadan bağımsız bir firma ve çoğu zaman yetkilileri doğrudan servise müdehale eden, içerisinde olan kişiler oluyor. Bu da sana ellerinde kalan parçayı mı anakartı mı satmak sorusundan tabikide çok daha pahalı anakartı satmak istemelerini anlamak gerekiyor. Tipik Türkiyedeki ticaret anlayışı...

Bunun dışında süreç Türkiye şartlarında o kadar da kötü değil. Eğer sizin için aciliyeti yoktu ise, bütün süreci onlara bırakıp, yasal onarım süresinde ürünü onarmadıklarında tüketici hakem heyetine başvurabilirdin.

Eski bir cihaza 2.200TL vermen bence de çok yerinde bir hareket olmamış. Geçmiş olsun, umarım 20. işgününde onarılıp ya da yarım onarılıp başka sorunlarla gönderilmiş cihaz durumlarıyla karşılaşmazsın. Yaşanmayan şey değil...
Ödenen tutar iş yerine aitti. O yüzden takıldığım nokta orası değil, işin bir anda "Anakartınızı değiştirelim yoksa çözemeyiz." oluşuydu. Dediğin gibi Türkiye'deki ticari algı ne yazık ki. Aciliyetimiz de olduğu için aslında bu adımı attık çünkü çoğu yerde cihazlarını 1-3 günde teslim alanları okumuştuk.

@augenblick ısınıyor soğutmak için matkapla delik açıyorlar altına. Asus soğutma sorunlu TUF laptop üretince yerden yere vurulmuştu bizde vur matkabı sorun çözüldü hem de garantili.

@TahsinOnemli bunların teknik servisleri Kadıköy'de hatta o 6 yıl önceki video bile oradan. MSI veya Asus mu bu 50 tane farklı servisi olsun. Direkt kendileri bakıyor. Monster çok kurumsal bir marka değil iş hanında tavuk döner gömen bilgisayar tamircisinin büyümüş hali o kadar.

@augenblick ısınıyor soğutmak için matkapla delik açıyorlar altına. Asus soğutma sorunlu TUF laptop üretince yerden yere vurulmuştu bizde vur matkabı sorun çözüldü hem de garantili.

@TahsinOnemli bunların teknik servisleri Kadıköy'de hatta o 6 yıl önceki video bile oradan. MSI veya Asus mu bu 50 tane farklı servisi olsun. Direkt kendileri bakıyor. Monster çok kurumsal bir marka değil iş hanında tavuk döner gömen bilgisayar tamircisinin büyümüş hali o kadar.
Doğrudur o zaman, markayı çok bilmiyorum. İş hanında elinde dönerle çeşitli markaların laptoplarını onarırken "biz niye yapmayak ki la" demiş demek ki kurucusu 🤣.

Yeni konular

Geri
Yukarı