Monster Tulpar T5 v20.3 alınır mı?

Bütçe
17.500

berkaybgk

Decapat

Merhabalar. Öncelikle benzer konuların açıldığının farkındayım ancak son 1 aydaki dolar kuru değişiminden dolayı güncel bir tavsiye almak istedim. Bir an önce almak daha iyi olur diye düşünüyorum günümüz şartlarında. Bu cihazı almayı düşünüyorum ancak Monster'ın bazı sorunlarıyla beni üzebileceğinin farkındayım. Cihazı yakından gördüm ve sıcaklığı klavyeden ve klavyenin üst kısmından hissetmek fazlasıyla mümkün. Ekran kartını tam performansla çalıştıramadığını söyleyen kullanıcılar var. Ölü piksel, ışık sızması gibi problemlerle sıkça karşılaşılıyor. Bütçem 17.500₺ civarı, o yüzden bu cihazla bir şansımı denemeyi, olmazsa iade etmeyi düşünüyorum. Gönül isterdi ki aynı özellikleri farklı bir markadan satın alabileyim ancak maalesef fiyatları 4-5 bin TL fark ediyor. Aşağıda yazdığım özellikleri kapsayan önerileriniz ya da genel olarak tavsiyeleriniz varsa duymak isterim.

Benim için olmazsa olmaz özellikler:
15.6" ekrana sahip bir Laptop olması, öğrenciyim ve bilgisayarı taşımam gerekecek. Oyun için de kullanacağımdan 120Hz veya 144Hz ekran tercihim ama şart değil.
Güncel bir i7 işlemci
16 GB RAM
SSD

Not: Ekran kartı benim için ikinci planda. Tabii ki almışken RTX3060 olsun fikri var kafamda ancak daha stabil ve optimize bir cihazda daha düşük bir ekran kartı benim için çok sorun olmayabilir. Yeter ki güncel oyunları akıcı oynatsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster fanboyluğu gibi olmasın ama ben kullandığım laptoptan çok memnunum, sorun yaşayan çok fazla insan var ama ben hiç yaşamadım daha 2 aydır kullanıyorum, en ağır yükte ağır oyunlarda bile 82-83 dereceyi hiç geçmedi GPU ve CPU, model olarak sorunluysa bilemem ama genel olarak Monster başarılı geliyor bana son modelleriyle özellikle.

Monster fanboyluğu gibi olmasın ama ben kullandığım laptoptan çok memnunum, sorun yaşayan çok fazla insan var ama ben hiç yaşamadım daha 2 aydır kullanıyorum, en ağır yükte ağır oyunlarda bile 82-83 dereceyi hiç geçmedi GPU ve CPU, model olarak sorunluysa bilemem ama genel olarak Monster başarılı geliyor bana son modelleriyle özellikle.
Benim de çevremde Monster kullanan arkadaşlarım gayet memnun. Dediğiniz gibi bazı modellerinde ısınma problemi olabilir. Bu modelde olup olmadığını deneyip tecrübe edeceğim gibi gözüküyor.
Alınır ama tek sıkıntısı adaptörü bence yetersiz.
Adaptörün yetersiz olması prize bağlı kullanımda sorun yaratmaz sanıyorum.
Alınır bence tabi tonfang kasa varsa bir sıkıntı yaşamazsınız bence.
Tongfang kasalar daha mı iyi oluyor genelde?

Benim de çevremde Monster kullanan arkadaşlarım gayet memnun. Dediğiniz gibi bazı modellerinde ısınma problemi olabilir. Bu modelde olup olmadığını deneyip tecrübe edeceğim gibi gözüküyor.

Adaptörün yetersiz olması prize bağlı kullanımda sorun yaratmaz sanıyorum.

Tongfang kasalar daha mı iyi oluyor genelde?
Evet clevo ve tonfang kıyaslama olursa tonfang kasa daha iyi oluyor.

Monster Tulpar T5 v20.3'ü satın aldım ve 2 haftadır kullanıyorum. Ben aldıktan 1 gün sonra 4600tl ve yakın zamanda tekrar 900tl zam geldi. Şuan satış fiyatı 22.900tl. Hala almayı düşünen arkadaşların soruları varsa cevaplayabilirim. Şu ana kadarki deneyimlerim oldukça olumlu. Bazı noktaları şöyle özetleyebilirim.

Klavyenin üst kısmı çok ısınıyor. Klavyeyi kullanırken beni rahatsız etmiyor ancak kesinlikle aklınızda bulunsun.

Ekranını gayet beğendim.

İşlemci sıcaklığı 90 dereceyi geçmiyor. Zannediyorum ki 90 dereceden sonra işlemciye giden güçte azalma oluyor. Ancak ben gözle görülür bir performans kaybı hissetmedim.

MUX Switch özelliği sayesinde harici ekran kartının tam performansla çalışmasını sağlamazsanız çoğu zaman ekran kartının olması gerekenden çok daha az kullanıldığını göreceksiniz. Ben sadece harici ekran kartını kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Bilgisayarın klavyesini pek beğenmedim. Kesinlikle iş görecek bir klavye ancak önceki giriş seviyesi laptopumun klavyesi bile çok daha iyiydi.

Son olarak internete kabloyla bağlandığım zamanlarda bazen internet gitmemesine rağmen oldukça yavaşlıyor. Bilgisayarın kendisiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama neden kaynaklandığını tahmin eden varsa bilmek isterim.
Kablo farklı bir bilgisayarda sorunsuz çalışıyor ancak bu bilgisayarda nadiren de olsa wi-fi ile bağlanmışım da internet yavaşmış gibi davranıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı