Monster Tulpar T7 16.1.2 vs Tulpar T5 18.1

Putaza

Decapat
Bir süredir araştırıyorum ve tercih aşamasında sona yaklaştım gibi. Tercihim Monster'dan yana olacak ve sadece iki modeli arasında kaldım..

Tulpar T7 16.1.2 birkac küçük donanım dokunması ile 7200 TL. RAM 8 GB 2666 MHz olmasından dolayı su an için olduğu gibi bırakacağım ve monitörü 17.3 inc 120 Hz. RAM'i 16 GB yapması 480 TL.

Tulpar T5 18.1 burada incelemesi yapıldığı için sıcak geldi bana. RAM'e yine dokunamayacağım bütçemi cok aşıyor, 8 GB 2400 MHz kalacak. Monitör 15.6 inc. 7400 TL yapıyor. RAM 16 GB eklemek 770 TL.

Arasında kalma sebeplerim ise;
  1. 17.3 " 120 Hz monitör tercih sebebi olmalı mı?
  2. Ikisinin de malzeme kalitesi aynı kalite mi? Abra serisinin kötü olduğunu okumuştum.
  3. Bataryanın çıkarılabilir olmasi ile dahili olması tercih sebebi olmalı mı? Uzun ömürlü olması acısından?
  4. RAM MHz çok etkiler mi?
  5. Aradaki fiyat farkı nasil etkiler? RAM arttırmak birinde daha maliyetli.

Oynayacağım oyunlar WoW, Black Desert Online, PUBG, Witcher, Middle Earth tarzı oyunlar olacak genelde.

Başka fikirlere de açığım tabi.

Yardım ve fikirlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yahu hocam vallahi ben de laptop alacaktım o fiyata, ama laptopların kronik sorunu ısınma bu beni laptop alma fikrinden caydırdı, dizebiliyorsan masa üstü diz o fiyata gayette sağlam bir masa üstü dizersin.

Isınma konusunda fan olarak oldukça etkili olduğunu gördüm test değerlerinde. Masaüstü tabiki tercih etmek isterim ama eşimin bilgisayarı masaüstü kocaman yer kaplıyor bir eve yetiyor bir tane :) ayrıca işim sebebiyle cok seyahat ediyorum.. yoksa 24 inc 144 hz monitör ile oyun keyfi başka oluyor :)

PUBG her hafta minimum 5-6 gb güncelleme alıyor hocam, HDD eklemek şart. RAM i 16 GB (2x8 GB) olarak alırsanız daha iyi olur. bunları eklediğimde Tulpar T7 16.1.2 7.647,72 TL oluyor.

Arkadaşlar bir sorum var.
T5 V18.1 modelinde-- Intel® Dual Band Wireless-AC 9560, 2x2 AC + Bluetooth 5.0 M.2 2230 (1.73 Gbps) -- 60 hz ekran-- Var.

T7 V16.1 modelinde ise --İntel® Dual Band Wireless-AC 9462, 1x1 AC + Bluetooth 5.0 M.2 2230 (433 Mbps) -- 120 hz ekran-- Var.

Ram 2x8 16 gb 2400 Mhz, 256 Gb Samsung ssd olarak özelleştirmeleri yapıp ikisinden birini alacağım fakat bu 120 hz ve wireless kart kafamı karıştırıyor.

Csgo gibi fps gerektiren oyunlarda bu gibi sistemlerde ultra 150 100 arası fps alınabildiğini incelemelerle gördüm. 120 Hz ekran için wireless karttan vazgeçilir mi?

Hocam saniyede veri transferi biraz daha düşük olur, en sağlam bağlantı şekli ethernet kablosu.

Son düzenleme:
Tavsiyem 17.3 inc ekran almandan yana hocam. Bende 15.6 var fazla zevk vermiyor. Mesela program açıyorum herşey ekranda daha detaylı görünmüyor ve iç içe geçiyor canımı sıkıyor bu durum. Büyük ekran almanı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı