Monster Tulpar T7 V19.5 Isınma sorunu

Odyofil

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Monster Tulpar T7 V19.5 laptopunu alalı yaklaşık 1 hafta oluyor. Bilgisayar mağazadan direkt -0.050MV undervoltlu geldi ama genede işlemci ve ekran kartı ısısı beni çok rahatsız etti.
Ağır yükte işlemci 94 derecelere kadar, hatta oyunlarda bazen 99 derecelere kadar çıktı. Ekran kartı ise maksimum 77 dereceyi gördü.

Dün işlemciye ThrottleStop yardımı ile -0.180MV Core, -0.110MV cache undervoltu ekran kartına ise +130MHz Core ve +200MHz Memory yaptım. Bununla beraber hem işlemci ısısında hem de ekran kartı ısısında kayda değer bir düşüş oldu. İşlemci neredeyse 80-85 civarında, ekran kartı ise gariptir ki 75'i geçmedi. Bu sonuçlar beni çok mutlu etti.

1 Saat civarı sorunsuz kullandım. Hatta hem oyun oynadım hem de Cinebench testleri yaptım. 1 saatin sonunda mavi ekran hatası aldım. Hatanın ismi "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" ayrıca bu hatadan farklı "kernel Security check failure" hatasınıda aldım. Monster müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim ve bana driver hatası olduğunu driverları silip en baştan yükleme yapmak gerektiğini söyledi. Bende driver kurmak yerine Windows'u en baştan temiz bir şekilde kurdum. Şu anda laptopu mağaza çıkışı undervolt ile kullanmaktayım ve sıcaklık değerlerinden ayrıca performansından hiç memnun değilim. Ayrıca ısı arttıkça Witcher 3 de drop girmeye başlıyor ve bu beni aşırı rahatsız ediyor. Sonuçta RTX2070 ve i7 9750H'a sahip bir laptop bu tarz dropların olması kabus gibi.

Selam. T5.V5.1 kullanıcısıyım. Laptoplardaki soğutmalar masaüstü gibi olmaz. Anladığım kadarıyla masaüstünden laptopa geçmişsin. Sen şimdi bir şeyler yaparsın. Sıcaklık "düştü" dersin. 1-2 hafta sonra tekrar ısınmaya başlar. Laptoplarda tam yük altında 90 derecenin altına düşürmek çok zor. 85-87 dereceye düşürsen bile yazdığım gibi tekrar çıkıyor bir süre sonra. Ayrıca ekran kartı tam yükte 77 derece yazmışsınız. Kartın performansı çok yüksek olduğu için; %100'ünü kullanmadan oyunlarda iş gördüğünden o sıcaklıkta kalıyordur. Bu sıcaklıklara alışmanız lazım. En iyi çözüm turbo boostu kullanmamak -bence. O zaman sıcaklıklar istediğiniz seviyeye gelir.
1573350064878.png

Son düzenleme:
99 derece'ye çıkınca ne oluyor?
İşlemci frekansını düşürüp geri yükseltiyor. Ama bunu çok hızlı yapıyor Derecede anlık olarak 99 dann 85 e düşüp geri çıkıyor. Böylelikle de drop oluyor.
Selam. T5.V5.1 kullanıcısıyım. Laptoplardaki soğutmalar masaüstü gibi olmaz. Anladığım kadarıyla masaüstünden laptopa geçmişsin. Sen şimdi bir şeyler yaparsın. Sıcaklık "düştü" dersin. 1-2 hafta sonra tekrar ısınmaya başlar. Laptoplarda tam yük altında 90 derecenin altına düşürmek çok zor. 85-87 dereceye düşürsen bile yazdığım gibi tekrar çıkıyor bir süre sonra. Ayrıca ekran kartı tam yükte 77 derece yazmışsınız. Kartın performansı çok yüksek olduğu için; %100'ünü kullanmadan oyunlarda iş gördüğünden o sıcaklıkta kalıyordur. Bu sıcaklıklara alışmanız lazım. En iyi çözüm turbo boostu kullanmamak -bence. O zaman sıcaklıklar istediğiniz seviyeye gelir.
Eki Görüntüle 457684
ThrottleStop ile tekrardan işlemciyi undervolt etmeyi düşünüyorum şuan. En azından daha stabil çalıştığı seviyelere çekebilirsem benim için daha iyi olacak...

Edit:
Dostlar az önce arka arkaya tekrar mavi ekran hatası almaya başladım bu sefer hatanın adı Bad Pool Caller. Hatayı internette araştırdım, internet ve bluetooth sürücülerimi kaldırdım. Şuanda bir sıkıntı çıkmamakta.

Anlamadığım birşey var. Ben sürücülerimi Monsterın verdiği usb den de indirsem kendi sitelerinden de indirsem aynı şekilde mavi ekran alıyorum. Artık sinirimi bozmaya başladı. Lütfen yardım edin...

Son düzenleme:
Bilgisayarı 5 gün dinlendirin (tabii işiniz fazla yoksa) sonra tekrar denersiniz yine olmazsa teknik servise götürün ya da bir soğutucu alın

Bilgisayarı 5 gün dinlendirin (tabii işiniz fazla yoksa) sonra tekrar denersiniz yine olmazsa teknik servise götürün ya da bir soğutucu alın.

Merhaba, kullandığım laptopta alınabilen en iyi sıcaklık işlemci için 95, ekran kartı için 86 derecedir. Uzun uğraşlar sonucu değiştiremedim. Demek ki bu kasanın soğutabileceği en iyi değer bu.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı