Monster Tulpar T7 v19.5 sıvı metal macun kullanımı

Hocam ben de Monster Tulpar T5 v14.1 modeline sıvı metal uygulayacağım.
Sıvı metali uyguladınız mı, laptopunuz hala çalışıyor mu, bakır soğutucu ya da işlemci korozyona uğramış mı?
Pandemi sebebi ile alamadım hala, Ankaraya dönüşümde alacağım.

Hocam selamlar bende de şirkette özel uygulamalar için aldığımız TULPAR T7 v18.3.1 i9-9900K RTX 2080 de aynı problemleri yaşıyorum ama araştırmam sonucu farklı şeylere de denk geldim o yüzden paylaşmak istedim.

Normalde render testlerine bakıyorum 9900k işlemci canavar gibi render alabilmesi lazım. Control Center dan bir yandan incelediğimde de evet ısı artışı oluyor ama beraberinde MHz ve voltaj düşmeside oluyor. "Dostum zaten ısıdan kaynaklı düşüyor" dediğinizi duyar gibiyim :)

Isı büyük bir etken ama şöyle de bir problem söz konusu, yanında gelen adaptör yetersiz. Cihazın yanından 330 watt adaptör geliyor.

Intel i9-9900k watt değerleri;

1600841983806.png

NVIDIA RTX 2080 watt değerleri;

1600842072371.png

Topladığımızda 320 watt ediyor zaten, tabi laptop için bu değerler değişebilir ama bence güç yetersizliğinden kaynaklı da performans düşmesi oluyor.

Biraz daha internette dolanma sonucu da şuna denk geldim, kullanmakta olduğum TULPAR T7 v18.3.1 cihazı ile CLEVO markasına ait P775TM1-G modelinin kasası aynı ve aynı problemleri yaşayan insanlar var. Buna bir çözüm olarak EUROCOM diye bir marka böyle yetersiz adaptörü olan veya çift adaptörü olan laptoplara tek adaptör taşıma için çözüm olsun diye 780 watt'lık çılgın bir adaptör üretmişler.

İkinci bir yolda daha önce MSI'ın çift 1080 li modelinde kullandığı Dual PowerBox adaptör birleştirme aparatı ile bir adaptör daha alıp çift adaptör ile cihazı besleme.

Bu iki yolda da aklıma takılan husus şu, hadi diyelim bir şekilde iki yoldan birini yaptık cihaza bağladık ama cihazın içindeki gücü taşıyan herhangi bir kablo/bakır yol bu fazla akımı taşıyabilecek mi?

O yüzden şimdilik bu topa girmedim, belki de zaten eksik bir araştırma yaptım o yüzden yorumlarınıza her türlü açığım.

Ek olarak şunu söylemek isterim sanırım bu problem fark edildi ve Semruk S7 v7.2.3 gibi yeni modelleri çift adaptör ile geliyor.

Ayrıca sıvı metali bende araştırdım ciddi bir fark oluyor ama dikkatli yapılması gereken bir uygulama bir de düzenli olarak bakılması gerekiyor, 3 ay da bile korozyon olabiliyor. O yüzden sıvı metal yerine thermal grizzly kryonaut almayı düşünüyordum.

Son düzenleme:
Hocam selamlar bende de şirkette özel uygulamalar için aldığımız TULPAR T7 v18.3.1 i9-9900K RTX 2080 de aynı problemleri yaşıyorum ama araştırmam sonucu farklı şeylere de denk geldim o yüzden paylaşmak istedim.

Normalde render testlerine bakıyorum 9900k işlemci canavar gibi render alabilmesi lazım. Control Center dan bir yandan incelediğimde de evet ısı artışı oluyor ama beraberinde MHz ve voltaj düşmeside oluyor. "Dostum zaten ısıdan kaynaklı düşüyor" dediğinizi duyar gibiyim :)

Isı büyük bir etken ama şöyle de bir problem söz konusu, yanında gelen adaptör yetersiz. Cihazın yanından 330 watt adaptör geliyor.

Intel i9-9900k watt değerleri;

Eki Görüntüle 677998

NVIDIA RTX 2080 watt değerleri;

Eki Görüntüle 678001

Topladığımızda 320 watt ediyor zaten, tabi laptop için bu değerler değişebilir ama bence güç yetersizliğinden kaynaklı da performans düşmesi oluyor.

Biraz daha internette dolanma sonucu da şuna denk geldim, kullanmakta olduğum TULPAR T7 v18.3.1 cihazı ile CLEVO markasına ait P775TM1-G modelinin kasası aynı ve aynı problemleri yaşayan insanlar var. Buna bir çözüm olarak EUROCOM diye bir marka böyle yetersiz adaptörü olan veya çift adaptörü olan laptoplara tek adaptör taşıma için çözüm olsun diye 780 watt'lık çılgın bir adaptör üretmişler.

İkinci bir yolda daha önce MSI'ın çift 1080 li modelinde kullandığı Dual PowerBox adaptör birleştirme aparatı ile bir adaptör daha alıp çift adaptör ile cihazı besleme.

Bu iki yolda da aklıma takılan husus şu, hadi diyelim bir şekilde iki yoldan birini yaptık cihaza bağladık ama cihazın içindeki gücü taşıyan herhangi bir kablo/bakır yol bu fazla akımı taşıyabilecek mi?

O yüzden şimdilik bu topa girmedim, belki de zaten eksik bir araştırma yaptım o yüzden yorumlarınıza her türlü açığım.

Ek olarak şunu söylemek isterim sanırım bu problem fark edildi ve Semruk S7 v7.2.3 gibi yeni modelleri çift adaptör ile geliyor.

Ayrıca sıvı metali bende araştırdım ciddi bir fark oluyor ama dikkatli yapılması gereken bir uygulama bir de düzenli olarak bakılması gerekiyor, 3 ay da bile korozyon olabiliyor. O yüzden sıvı metal yerine thermal grizzly kryonaut almayı düşünüyordum.
Bende kendi kullandığım cihazda güç beslemesinden şüpheliydim. Tulpar serisinde hangi cihaz olursa olsun (2060, 2070 ve 2080 ekran kartları için) Chicony markasının 230 wattlık modeli ile geliyor.

Benim ekran kartım da 115 watt güç tüketimi var, işlemci ise oyunlarda 45-60 arası güç tüketiyor. Bu değerler her ne kadar 230 watt adaptör için yeterli olsa da hala içimde bir kuşku var.

Isı konusunda ise sıvı metal gerçekten çok fark sağlıyor ama yapması tehlikeli. Youtube kanalımda kendi kullandığım laptop için FPS testi yayınlıyorum. Yayınladığım videolardan birinde bir kullanıcı Monster'ın yeni laptoplarında opsiyonel olarak sıvı metal kullandığını belirtti. Bunun üzerine sitelerine girdim ama bilgisayar özelleştirme sekmesinde Eluktronics markası gibi macun özelleştirme bölümünü göremedim. Belki isteğe özel yapıyorlardır onu bilemiyorum...

Hocam selamlar bende de şirkette özel uygulamalar için aldığımız Tulpar T7 v18.3.1 i9-9900K RTX 2080'de aynı problemleri yaşıyorum ama araştırmam sonucu farklı şeylere de denk geldim o yüzden paylaşmak istedim.

Normalde render testlerine bakıyorum 9900K işlemci canavar gibi render alabilmesi lazım. Control Center'dan bir yandan incelediğimde de evet ısı artışı oluyor ama beraberinde MHz ve voltaj düşmeside oluyor. "Dostum zaten ısıdan kaynaklı düşüyor" dediğinizi duyar gibiyim :)

Isı büyük bir etken ama şöyle de bir problem söz konusu, yanında gelen adaptör yetersiz. Cihazın yanından 330 Watt adaptör geliyor.

Intel i9-9900K Watt değerleri;

Eki Görüntüle 677998

NVIDIA RTX 2080 Watt değerleri;

Eki Görüntüle 678001

Topladığımızda 320 Watt ediyor zaten, tabii laptop için bu değerler değişebilir ama bence güç yetersizliğinden kaynaklı da performans düşmesi oluyor.

Biraz daha internette dolanma sonucu da şuna denk geldim, kullanmakta olduğum Tulpar T7 v18.3.1 cihazı ile clevo markasına ait P775TM1-G modelinin kasası aynı ve aynı problemleri yaşayan insanlar var. Buna bir çözüm olarak eurocom diye bir marka böyle yetersiz adaptörü olan veya çift adaptörü olan laptoplara tek adaptör taşıma için çözüm olsun diye 780 watt'lık çılgın bir adaptör üretmişler.

İkinci bir yolda daha önce MSI'ın çift 1080'li modelinde kullandığı Dual powerbox adaptör birleştirme aparatı ile bir adaptör daha alıp çift adaptör ile cihazı besleme.

Ek olarak şunu söylemek isterim sanırım bu problem fark edildi ve semruk S7 v7.2.3 gibi yeni modelleri çift adaptör ile geliyor.

Dostum RTX 2080'nin masaüstü TDP değerleri onlar. Dizüstü kısmında daha az güç çekiyordur merak etme.

Bu resimde dizüstü RTX 2080'in 150W olduğu yazıyor.
Yeni nesil laptoplarda ne kadar m ibaresi bulunmasa da dizüstü için performansı azaltılmış kartlardır.
Bildiğim kadarı ile 1000 serisinden ihtibaren masaüstü ile dizüstü arasındaki fark azaldı.
Eğer dizüstü kartınızın performansını merak ediyorsanız ekran kartınızın adının yanına Mobile koyun (RTX 2080 Mobile) gibi.
Şu an kullandığım laptopta da GTX 1060 var ne güzel masaüstü ekran kartı diyorum acı gerçeği araştırarak öğrendim.
Yinede adaptör olasılığını değerlendirin GTX 1070 kullanılan Monster notebookta benim kullandığım la aynı adaptör vardı ve işlemcisi manyak gibi ısınıyordu (işlemciler aynı tertemiz halde).

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    11,8 KB · Görüntüleme: 50
Eksik bir bilgiye sahipsem kusura bakmayın ama bendeki model mobil sürümü değil, aşağıdaki görsele bakabilirseniz ekran kartının detaylarını paylaştım.

Daha önce de Monster'ın da dediğine göre ve görselde ki gibi incelediğimde de mobil değil normal RTX 2080 var cihazda. Tabi belki farklı cihazlarda M ifadesini örneğin 970M gibi görmeye alışık olduğum için bunu farklı anlamış da olabilirim.

1600854133337.png

Eksik bir bilgiye sahipsem kusura bakmayın ama bendeki model mobil sürümü değil, aşağıdaki görsele bakabilirseniz ekran kartının detaylarını paylaştım.

Daha önce de Monster'ın da dediğine göre ve görselde ki gibi incelediğimde de mobil değil normal RTX 2080 var cihazda. Tabi belki farklı cihazlarda M ifadesini örneğin 970M gibi görmeye alışık olduğum için bunu farklı anlamış da olabilirim.

Eki Görüntüle 678191
GPU-Z den Clock değerlerini de atabilir misiniz?

Ciddi birşekilde ısı düşürmesinin yanı sıra sıvı metal macun çok iletken bir maddedir. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda uygulamak daha risklidir. En ufak bir taşma yapması dahi yüksek bir olasılık iken bilgisayara vereceği zararlarda malum. Fan temizliği,hava ızgarası temizliği yaptınız mı ? Sıcaklık değerleriniz anormal biraz.

Geri
Yukarı