Rehber Monster Tulpar T7 v25.1.2 MSI BIOS ve yazılımlarına geçiş

Merhaba, 10 aydır kullandığım cihazımın üreticisi MSI olduğu için daha iyi performans alacağımı düşünerek Monster BIOS'u MSI BIOS ile değiştirdim. Performansta %10-%15 artış olduğu, cihazın ısınmasında 5-10 santigrat derece azalma olduğu ve fanların daha stabil çalıştığını söyleyebilirim. Bunların haricinde Nahimic'le cihaz hoparlörlerinden %50-%60 daha fazla performans alıyorum.

Bu rehberin hazırlanmasında AFUWIN ile Nasıl BIOS Güncellenir? yazısı temel alınmıştır. Yazıyı hazırlayan editöre teşekkürler.

Bu rehberle yapacağınız işlemler sonucunda cihazınız garanti kapsamı dışında kalacaktır. Aynı zamanda BIOS güncellenirken cihazın kapanması anakartı brick yapacağı için cihazınız tekrar açılmayabilir. Birazdan anlatacağım rehberdeki tüm sorumluluk cihaz sahibine ait olmakla beraber teknopat.net'in ve içerik yazarının sorumluluğu dahilinde değildir.

Gerekli Dosyalar
  1. Windows ayarlardan çekirdek yalıtımı kapat
  2. BIOS'tan BIOS downgrade aktif et
  3. AFUWINGUIx64 dosyasını YÖNETİCİ olarak aç
  4. Open'a tıkladığında 2 numaralı klasörden E17K3IMS. 322 dosyasını seç (Sağ alttan All Files yapmayı unutma)
  5. Block options kısmından "Program All Blocks" seç
  6. Miscellaneous kısmından "Do Not Check ROM ID" seç
  7. Flash tuşuna basıp bekleyebilirsin.
  8. Exit tuşu aktif olduğunda bilgisayarı yeniden başlat.
  9. Bilgisayar yeniden başlamak yerine kapanacak iki üç saniye bekleyip açabilirsin.
  10. Yaklaşık 5-8 dakika boyunca bilgisayar kendini açıp kapatacak yeniden başlatacak birkaç defa müdahale etme bekle kendi kendine açılacak.
  11. Bilgisayar açıldığında çalıştıra "DxDiag" yazıp üretici ve modeli kontrol edebilirsin. İşlem bu kadar.
  12. Eğer ki sistem modeli değişmediyse 3 numaralı klasörde aşağıdaki dosyaları sırasıyla YÖNETİCİ olarak çalıştırıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.
  13. Type11.CMD
  14. UNLOCK. CMD
  15. GP76 Leopard 11UE.BAT
  16. İşlemi sırasıyla yapınca bilgisayarınız tamamen MSI'a dönüşmüş olacaktır.
  17. Nahimic'i Windows mağazadan indirdiğinizde hata alırsanız driver ile alakalı bir hata çözüm için ZIP'e eklediğim 4 numaralı dosyayı kullanabilirsiniz.
  18. Dragon Center'ı kurmadan MSI Center'ı kuramıyorsunuz. Önce Dragon Center'ı yükleyin sonra uygulama içerisinden mağazaya yönlendirilip MSI Center'a geçiş yapabilirsiniz.

Hayırlı olsun :)

ÖNEMLİ

Yukarıda tarif ettiğim her şey kendi yaptığım işlemlerdir. Eğer bu işlemleri sizler de tekrar ederseniz sorumluluk size aittir. Cihazınızın brick olması ya da
Başka bir sorunla karşılaşmanız halinde muhatabınız aynada gördüğünüz kişi olacaktır. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Eline sağlık. Yeterince detaylı bir rehber olmuş. Performans artışı ve sıcaklıkta azalma olması çok iyi. Uygun bir zamanımda deneyip sonuçları paylaşırım.

Arkadaşlar rehberi güncelledim. İçerisine güzel bir PDF dosyası hazırladım aynı zamanda Monster BIOS'a geri dönüş için gerekli dosyaları da ekledim. :) Kolay gelsin herkese.

Rehbere bir güncelleme daha :) Arkadaşlar bios'u yükledikten sonra Thunderbolt'un kaybolduğunu gördüm. Daha sonra tüm MSI Vector kasaları incelediğimde bizim kasanın GP76 Leopard değil GE76 Raider olduğunu fark ettim ve Bios dosyalarını tekrar güncelledim. Takıldığınız yerde sorabilirsiniz.

Bir güncelleme daha :)
Arkadaşlar Rehberi okuyup yanlış yapar mıyım yapabilir miyim gibi kafasında soru işareti olanlar için tek tıkla bios flashlayacağınız bir batch dosyası hazırladım. gördüğünüz gibi 4 tuşlamayla MSI bios'a geçebilirsiniz. Tekrar Monster'a mı döneceksiniz? yine 4 tıkla tekrar dönmeniz mümkün :)
photo_2023-01-14_03-31-10.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar rehberi güncelledim. İçerisine güzel bir PDF dosyası hazırladım aynı zamanda Monster BIOS'a geri dönüş için gerekli dosyaları da ekledim. :) Kolay gelsin herkese.

Rehbere bir güncelleme daha :) Arkadaşlar bios'u yükledikten sonra Thunderbolt'un kaybolduğunu gördüm. Daha sonra tüm MSI Vector kasaları incelediğimde bizim kasanın GP76 Leopard değil GE76 Raider olduğunu fark ettim ve Bios dosyalarını tekrar güncelledim. Takıldığınız yerde sorabilirsiniz.

Bir güncelleme daha :)
Arkadaşlar Rehberi okuyup yanlış yapar mıyım yapabilir miyim gibi kafasında soru işareti olanlar için tek tıkla bios flashlayacağınız bir batch dosyası hazırladım. gördüğünüz gibi 4 tuşlamayla MSI bios'a geçebilirsiniz. Tekrar Monster'a mı döneceksiniz? yine 4 tıkla tekrar dönmeniz mümkün :) Eki Görüntüle 1634535
Hocam merhaba bende v25.1.2 modeli var bu yukarıda ki gibi işlem yapmak istediğiniz biosu seçin diyor ya oradan seçtikten sonra cihazın biosu değişiyor mu yoksa bizim tekrardan işlem yapmamız mı gerekiyor? sizin cihazınızda herhangi bir sorun çıktı mı ?

Hocam merhaba bende v25.1.2 modeli var bu yukarıda ki gibi işlem yapmak istediğiniz biosu seçin diyor ya oradan seçtikten sonra cihazın biosu değişiyor mu yoksa bizim tekrardan işlem yapmamız mı gerekiyor? sizin cihazınızda herhangi bir sorun çıktı mı ?

Hocam PDF Dosyası var ona bakarak bi deneyiver olmadı telegram üzerinden yardımcı olurum :)

Hocam PDF Dosyası var ona bakarak bi deneyiver olmadı telegram üzerinden yardımcı olurum :)
Hocam anladığım kadarıyla leopard degil raider biosu yüklemeniz gerekiyor değil mi? Bende 25.1 var zannediyorum sorun olmaz. Peki bios değişikliğinden sonra msi in tüm uygulamalarını kullanabiliyor muyuz? Sizin aktif olarak denedikleriniz neler? Ayrıca teşekkür ederim rehber için.

Hocam anladığım kadarıyla leopard degil raider biosu yüklemeniz gerekiyor değil mi? Bende 25.1 var zannediyorum sorun olmaz. Peki bios değişikliğinden sonra msi in tüm uygulamalarını kullanabiliyor muyuz? Sizin aktif olarak denedikleriniz neler? Ayrıca teşekkür ederim rehber için.
Raider en stabili hocam. 25.1.x hepsi aynı. Msi’in tüm uygulamalarını kullanabiliyorum nahimic olsun msi center olsun hepsini sorunsuz kullanıyorum. Kolay gelsin sorun olursa pdf’te bulunan telegram grubundan yardımcı olabiliriz.

Hocam tek tuşla yapma kısmı çalışmadı bende ama manuel şekilde deneyince oldu fakat şimdi de sistem modelini değiştiremiyorum pdf kısmındaki yönerge çalışmıyor.

Hocam tek tuşla yapma kısmı çalışmadı bende ama manuel şekilde deneyince oldu fakat şimdi de sistem modelini değiştiremiyorum pdf kısmındaki yönerge çalışmıyor.
Telegramdan ss atar mısın?

Yeni konular

Geri
Yukarı