Monster v17.2 düşük GPU güç kullanımı

AfterTheBigBang

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
17.2 kullanan arkadaşlar gpu güç olarak kaç watt tüketiyor oyun oynarken bakabilir misiniz ?

Dying Light 2 oynuyorum performans mod + turbo fan açık GPU 86 derece sabit 40-45 watt tüketiyor en fazla. Nvidia'dan baktığımda 85w maks power diyor fakat bırakın 85'i 70-60 bile olmuyor.

Ekran kartı BIOS'unda bir limitleme mevcut sanırım. Asla yeterli gücü almıyor.
CPU 50Watt'a kadar çıkıyor ama GPU sürekli 40-45 arası gidip geliyor. Başka markalara baktım bir videoda RTX 3050 Ti 70-75watt ve 70-80 derece sıcaklıkta çalışıyor.
Nasıl bir laptop bu anlamadım sürekli mi bir şey olur ya.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    79,2 KB · Görüntüleme: 49
  • 2.jpg
    2.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı BIOS'unda bir limitleme mevcut sanırım. Asla yeterli gücü almıyor.
CPU 50Watt'a kadar çıkıyor ama GPU sürekli 40-45 arası gidip geliyor. Başka markalara baktım bir videoda RTX 3050 Ti 70-75watt ve 70-80 derece sıcaklıkta çalışıyor.
Nasıl bir laptop bu anlamadım sürekli mi bir şey olur ya.

Ben 60W+ alabiliyorum aslında oyunun ilk başlangıcında 85W kadar alabiliyorum ama kart ısınmaya başladıkça gücünü azaltıyor zaten bunun 86 derecede sabit olduğunda anlasanız
Ben bu sorun için laptop soğutucusu alacağım çünkü kart 86 dereceye ulaştığında kendisini kısıyor.

Hocam sorunlarımızı paylaşmanız çok güzel birbirimizin farklarını görüyoruz.
Bu arada benim cihazda OCCT 3D testinde mavi ekran alıyor bunun sorununda yine sıcaklıkta dolayı olduğumu düşüyorum çünkü ekran kartı tam güçte sabit 85W çalışıyor ve 1dk 10sn sonra 86 dereceye ulaştığında mavi ekran hatası veriyor büyük ihtimalle sıcaklık limiti aşılmış
Ama BIOS'u güncelledikten sonra tekrar denedim bu sefer 3D crash hatası aldım vaktim olmadığı için konu açamıyorum lise öğrenciyim çok ilgilenemiyorum.
Eğer vaktiniz varsa sizde OCCT test yapın sorun yaşarsanız konu açın bende destek olurum.
Attığınız fotoda ki adjusment range ne anlama geliyor?
Hocam bu arada sizde B18 BIOS sürümünün dosyası duruyor mu?
Benim sorununda aslında ekran kartının 85W civarında çekmemesi ben oyunu işk açtığımda 5dk filan 85-75W arası oynuyorum sonra bakıyorum kart 86 derece :)
Hemen 60 70 arasına düşüyor o civarda seyrediyor tabii bu GTA 5 de böyle diğer ağır oyunlarda nasıl bilmiyorum RDR2 filan ama bu sorunun sebebi sıcaklık olması lazım çünkü ekran kartı 86 dereceye ulaştığında kendini kısıyor eğer kısmazsa cihaz kapanır
Bunu OCCT testinde fark etmiştim sizde yaparsanız çok iyi olur.
Ve bir ekran kartı nasıl 86 derece olur ya kendim ağzımla üflesem daha iyi soğuturum bu Monster'ın GPU soğutma için kullandığı fanlar çok kötü olmalı.

Adjusment range ne demek bilmiyorum orası öyle kalmış. Benim de öyle oluyor başlarda 60-65W başlıyor sonra düşüp ve kısım kısım droplar yiyorum.

Dediğin gibi testi yaptım 70W ile başlıyor sonra ısınınca 40W'a kadar düşüyor. 86 derece sabit asla değişmiyor. Diğer markalarda böyle bir şey yok 72-73 derecede çalışan aynı özelliklerde cihazlar var. Zahmet etmişler soğutma için fan koymuşlar ama hiçbir anlam ifade etmiyor. GPU 4667RPM CPU 5300RPM civarı Turbo fan açık. Sizde nasıl?

Adjusment range ne demek bilmiyorum orası öyle kalmış. Benim de öyle oluyor başlarda 60-65W başlıyor sonra düşüp ve kısım kısım droplar yiyorum.

Dediğin gibi testi yaptım 70W ile başlıyor sonra ısınınca 40W'a kadar düşüyor. 86 derece sabit asla değişmiyor. Diğer markalarda böyle bir şey yok 72-73 derecede çalışan aynı özelliklerde cihazlar var. Zahmet etmişler soğutma için fan koymuşlar ama hiçbir anlam ifade etmiyor. GPU 4667RPM CPU 5300RPM civarı Turbo fan açık. Sizde nasıl?

Hocam OCCT testi yaptığımda 85W sabit oluyor 1dk 10sn sonra testi durduruyor.
Siz OCCT 3D testi yaptınız değil mi?

Hocam BIOS'u güncelledikten sonra sıcaklıklarda değişim oldu Valorant da sabit 86 derece iken şu an 80 dereceyi geçmiyor aynı şekilde işlemci sıcaklıkları da düştü ama acaba güçleri mi kısıldı emin değilim çok fazla oyunda test yapamadım.

Hocam OCCT testi yaptığımda 85W sabit oluyor 1dk 10sn sonra testi durduruyor.
Siz OCCT 3D testi yaptınız değil mi?

Evet OCCT 3D testi yaptım. 70W ile başlıyor 86 dereceye gelince 50W civarına düşüyor. O zaman ne anlamı var kardeşim bu ürünün 70-80-90W olmasının? Bana vadettiği gücü asla vermiyor ki? Canavarmış, ne canavarı be kardeşim kedi bile olamaz bu.

Evet OCCT 3D testi yaptım. 70W ile başlıyor 86 dereceye gelince 50W civarına düşüyor. O zaman ne anlamı var kardeşim bu ürünün 70-80-90W olmasının? Bana vadettiği gücü asla vermiyor ki? Canavarmış, ne canavarı be kardeşim kedi bile olamaz bu.
Hocam bende de direkt 85w sabit oluyor ilginç ikimizinde farklı.
Güç modlarından yüksek performans ve control center da performans modu seçili değil mi?

Hocam bende de direkt 85W sabit oluyor ilginç ikimizinde farklı.
Güç modlarından yüksek performans ve Control Center da performans modu seçili değil mi?

Pil kısmında yüksek performans + NVIDIA denetim masasında mask performans ve yüksek perf NVIDIA işlemcisi seçili.

Yaklaşık 1 ay önce macun yenilenmesi için teknik servise götürdüm daha önce sürmüş olduğum macunun dandik olması ve vidaların ağzının bozulmasından dolayı ayrıca kullandıkları Thermal Grizzly Kryonaut macununun farkını anlamak için. Her neyse 4-5 gün önce Dying Light 2 oynarken sıcaklıkların işlemci için tekrar 90-95 derecelere çıkmasından sonra dedim bu macun pump out oldu herhalde tekrar açayım. Açtım bir de ne göreyim işlemci üzerindeki macun neredeyse uçup gitmiş. Neyse güzelce orijinal MX4 sürdüm dediğim gibi 4-5 gün oldu.

Performans mod seçili ve sonuçlara bak.
1.resim oyunun ilk açtığımda.
2.resim tam 1.30 dakika sonra. Bu arada 100'ü bile gördüm.

50-55W başlayıp 39W kadar düşüyor GPU.

Ya ben macun sürme özürlüsüyüm ya da bu işte başka bir halt var.

Dosya Ekleri

• 123.jpg
    123.jpg
    457,6 KB · Görüntüleme: 45
  • 223.jpg
    223.jpg
    337 KB · Görüntüleme: 47
Pil kısmında yüksek performans + Nvidia denetim masasında Mask performans ve yüksek perf nvidia işlemcisi seçili.

Yaklaşık 1 ay önce macun yenilenmesi için teknik servise götürdüm daha önce sürmüş olduğum macunun dandik olması ve vidaların ağzının bozulmasından dolayı ayrıca kullandıkları thermal grizzly kryonaut macununun farkını anlamak için. Her neyse 4-5 gün önce Dying Light 2 oynarken sıcaklıkların işlemci için tekrar 90-95 derecelere çıkmasından sonra dedim bu macun pump out oldu herhalde tekrar açayım. Açtım bir de ne göreyim işlemci üzerindeki macun neredeyse uçup gitmiş. Neyse güzelce orijinal mx4 sürdüm dediğim gibi 4-5 gün oldu.

Performans mod seçili ve sonuçlara bak.
1.resim oyunun ilk açtığımda
2.resim tam 1.30 dakika sonra. Bu arada 100'ü bile gördüm.

ya ben macun sürme özürlüsüyüm ya da bu işte başka bir halt var.
Hocam yeni BIOS sürümünde sıcaklıklar bende daha azaldı geçmenizi tavsiye ederim aldığım fps'ler hemen hemen aynı
Sizin sorunuz daha ilginç ekran kartı düşük watt çekiyor occt testinde bile çok fazla çekmiyor şaşırttı beni isterseniz yarın yeni BIOS'a geçin birde öyle deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı