MSI Alpha 17 ilk izlenim

Merhabalar, Alpha 17 ile 5. günümü tamamladım. Öncelikle malzeme kalitesi, MSI bir laptoptan bahsettiğimiz için iyi olacağını tahmin etmişsinizdir. Kapak metal, gövde sert plastik. Klavye etrafı gri renk alüminyum hisli sert plastik. Kasa kalitesi beklediğimden daha iyi çıktı açıkçası ben daha zayıf bir plastik bekliyordum :) Windows kurulum sırasında cahilliğimden dolayı legacy kurulum yaptım, touchpad ikincil fonksiyonları çalışmıyordu ve Audio driverları yüklenmiyordu. Diğer driverları ise sağ olsun @MenTaL hocamız yolladı. Oradan kurduk. Şahsen Radeon driverları ile sorun yaşamadım aksine NVIDIA driverlarından çok daha hızlı kuruldu. Dün ise UEFI format attım ve touchpad sorunu çözüldü, Audio driverları sıkıntısı hala devam ediyor müsait olduğumda servisi arayacağım. (Not: Audio driverları büyük bir sorun değil Windows'un kendi kurdukları yetiyor zaten.) Performans testlerine gelirsek şimdilik herhangi bir benchmark programı yüklemedim. Testleri 1 ay sonraki incelememde paylaşacağım. Oyun olarak sadece CS:GO ve Rocket League oynadım, CS:GO 200+ ve Rocket League sabit 144 FPS verdi. AAA oyun testlerini 1 ay sonraki incelememde paylaşacağım. Ryzen Radeon ve FreeSync uyumu harika, oyuna dalıp gittiğimi söyleyebilirim. 17 inç olması da bunun için bir etken. İlk izlenimlerim bunlar, 11800 TL için mükemmel bir tercih oldu, sorunuz varsa cevaplayabilirim. Okuduğunuz için teşekkür ederim:)

Ekleme: Klavyeyi es geçmişim kusura bakmayın, klavyesi tek kelimeyle mükemmel. Perkey RGB desteği var ve basış hissiyatı çok güzel. Efektlerine dalıp gittim desem yeridir, Online derslerde efektlerle oynuyorum :D.

İlk kez inceleme tarzı bir şey yapıyorum. Eksiklerim varsa kusura bakmayın :)

@Arda Demirkıran.
@Saltopat.

IMG_20201228_194259.jpg

Son düzenleme:
Günaydın öncelikle tekrardan hayırlı olsun hocam. Bravo 15 için driver sorunlarıyla bizzat bende uğraştım. Ses driverında sorun vardı benim de. Taktığım kulaklığı algılamıyordu, kulaklık takmama rağmen hoporlörden veriyordu. Şu anlık çözdüm. AMD driverlarından söz edecek olursak çözmüş olsam da ilk günler sinir etti. Cuma günü teslim almıştım. İlk oynadığımda normal gibiydi ama CS:GO'da FPS sorunu yaşıyordum. Şu an hala yaşıyorum galiba tek çözemediğim de o sorun. CS:GO'da Ultra'da 90-100 FPS alıyordum. Testlerinde 190 alırken ben 100 alıyordum maksimum. Başka oyunlar yükledim ve denedim. İlk başlarda RX5500M grafikli oyunlar bile olsa dahili GPU'dan az kullanılıyordu. Güncelleyerek hallettim. Bu sorunlar yaşarken GPU'ların 1'ini deaktif edince sistemin çok kötü performans verdiğiydi. İlk önce dahili ekran karrını deaktif ettim. Şaka yapmıyorum PUBG Lite'da 4 FPS gördüm. RX 5500M'i devre dışı bırakınca daha iyi FPS alıyordum çok ilginç olarak. Sorunu çözemeyen var ise chipset driverlarını, dahili GPU driverlarını güncel tutsunlar. RX5500M'in driverları ise adrenalin sürümünden optimal ve recommended olarak 2 sürüm var. Optimal daha güncel. Recommended yani önerilen de daha iyi performans aldım o yğzden recommended kullanıyorum. Driver sorunları devam da etti. GTA'da 20 FPS'leri gördüm ama sorunu hallettim. Aldığım bazı FPS değerleri:

GTA V, Ultra her şey açık 50--65 FPS arası.
CS:GO, Ultra her şey açık 80-105 FPS arası(daha fazla almam gerekiyor çözümünü bulamadım)
PUBG Lite, Ultra 100-130 FPS.
PES 2021, en iyi ayarlarda başta 70-80 FPS alırken şu an 90-110 FPS arası alıyorum.
The Forest, Ultra 50-60 FPS.
Ark, Ultra'da 35-50 FPS arası.

Aldığım değerler böyle. Genel olarak sıcaklık değerlerinden çok memnunum.
GTA gibi oyunlarda 78'den yukarısını görmedim. The Forest, Ark gibi oyunlarda maksimum 82-83, ama PES 21'e gelecek olursak optimizasyonu ile mi ilgili anlamadım. Sadece PES 21'de olan bir sorun işlemciyle menüde 93'e kadar görüyorum oyuna girince 82-83'e kadar düşüyor.

Genel olarak memnunum diyebilirim. Ama CS:GO'da düşük FPS almamın nedenini bulamadım, çözemedim. Siz çözdüyseniz yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Artık isminizi de Radeon RX5600M yaparsınız hocam 😉

@Radeon RX 5500M.

Hayırlı olsun, güzel bir ürün. Oyun testlerinizi bekliyoruz. :)

İnşallah hocam 1 ay sonra incelememde yer vereceğim:)

Günaydın öncelikle tekrardan hayırlı olsun hocam. Bravo 15 için driver sorunlarıyla bizzat bende uğraştım. Ses driverında sorun vardı benim de. Taktığım kulaklığı algılamıyordu, kulaklık takmama rağmen hoporlörden veriyordu. Şu anlık çözdüm. AMD driverlarından söz edecek olursak çözmüş olsam da ilk günler sinir etti. Cuma günü teslim almıştım. İlk oynadığımda normal gibiydi ama CS:GO'da FPS sorunu yaşıyordum. Şu an hala yaşıyorum galiba tek çözemediğim de o sorun. CS:GO'da Ultra'da 90-100 FPS alıyordum. Testlerinde 190 alırken ben 100 alıyordum maksimum. Başka oyunlar yükledim ve denedim. İlk başlarda RX5500M grafikli oyunlar bile olsa dahili GPU'dan az kullanılıyordu. Güncelleyerek hallettim. Bu sorunlar yaşarken GPU'ların 1'ini deaktif edince sistemin çok kötü performans verdiğiydi. İlk önce dahili ekran karrını deaktif ettim. Şaka yapmıyorum PUBG Lite'da 4 FPS gördüm. RX 5500M'i devre dışı bırakınca daha iyi FPS alıyordum çok ilginç olarak. Sorunu çözemeyen var ise chipset driverlarını, dahili GPU driverlarını güncel tutsunlar. RX5500M'in driverları ise adrenalin sürümünden optimal ve recommended olarak 2 sürüm var. Optimal daha güncel. Recommended yani önerilen de daha iyi performans aldım o yğzden recommended kullanıyorum. Driver sorunları devam da etti. GTA'da 20 FPS'leri gördüm ama sorunu hallettim. Aldığım bazı FPS değerleri:

GTA V, Ultra her şey açık 50--65 FPS arası.
CS:GO, Ultra her şey açık 80-105 FPS arası(daha fazla almam gerekiyor çözümünü bulamadım)
PUBG Lite, Ultra 100-130 FPS.
PES 2021, en iyi ayarlarda başta 70-80 FPS alırken şu an 90-110 FPS arası alıyorum.
The Forest, Ultra 50-60 FPS.
Ark, Ultra'da 35-50 FPS arası.

Aldığım değerler böyle. Genel olarak sıcaklık değerlerinden çok memnunum.
GTA gibi oyunlarda 78'den yukarısını görmedim. The Forest, Ark gibi oyunlarda maksimum 82-83, ama PES 21'e gelecek olursak optimizasyonu ile mi ilgili anlamadım. Sadece PES 21'de olan bir sorun işlemciyle menüde 93'e kadar görüyorum oyuna girince 82-83'e kadar düşüyor.

Genel olarak memnunum diyebilirim. Ama CS:GO'da düşük FPS almamın nedenini bulamadım, çözemedim. Siz çözdüyseniz yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Artık isminizi de Radeon RX5600M yaparsınız hocam 😉

@Radeon RX 5500M.

Hocam benim Realtek ve Nahimic driverları kurulmuyor ancak sizdeki gibi bir sorun yok, Realtek Control Center devreye giriyor. AMD driverları çok rahat kuruldu bende, hiçbir sorun yaşamadım. En son çıkan non-WHQL Radeon Driver'ını yükledim. Şahsen de bir problem yaşamadım ancak ağır oyunlarda da denemem lazım. Hayırlı olsun ikimizede:)

İsim için bir ay beklemem gerekiyormuş.

İnşallah hocam 1 ay sonra incelememde yer vereceğim:)

Hocam benim Realtek ve Nahimic driverları kurulmuyor ancak sizdeki gibi bir sorun yok, Realtek Control Center devreye giriyor. AMD driverları çok rahat kuruldu bende, hiçbir sorun yaşamadım. En son çıkan non-WHQL Radeon Driver'ını yükledim. Şahsen de bir problem yaşamadım ancak ağır oyunlarda da denemem lazım. Hayırlı olsun ikimizede:)

İsim için bir ay beklemem gerekiyormuş.

Anladım hocam. Hayırlı olsun inşallah ikimize de. Şu sorunları halletsem çok rahatlayacağım ama bakalım.
Nahimic ve Realtek'i Microsoft Store'dan kurmayı denediniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı