Çözüldü MSI B450-A Pro Max BIOS güncellemesi sonrası görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

acey3535

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws V 3x8 (24 GB) 3000 MHz CL16 1.35V Single Ram
SSD veya HDD modeli
MLD M300 NVMe SSD
Ekran kartı
Gigabyte Radeon RX 570 4 GB
Anakart
MSI B450-A Pro Max
İşlemci
AMD Ryzen™5 5600X Soket AM4 + Wraith Stealth 3.7GH
Merhaba, Ryzen 5 5600X işlemci ile görüntü gelmediği için eski işlemciyi takıp BIOS güncellemesi yaptım ve sonrasında yeni işlemciyi takıp görüntü alabildim bilgisayarım çalıştı ama şimdi farklı bir sorun var. Bilgisayarı açtığımda BIOS ekranı gelmiyor kısa süre bekledikten sonra otomatik Windows açılıyor bunun sebebi ne olabilir nasıl bu sorunu çözebilirim?

Çözüm:
RX 570 ekran kartımla görüntü alamadığım için farklı bir ekran kartı takarak BIOS görüntüsünü alabildim. İşlemcim Ryzen 5 5600X için uyumlu BIOS sürümünü MSI'in sitesinden indirerek tekrar BIOS güncelleme işlemi yaptım. BIOS güncellemesi sonrası Memory Fast Boot'u kapattım daha sonra kendi ekran kartımı takıp BIOS görüntüsü alabildim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Biz böyle bir sorun çözmüştük, CSM kapalı olduğu için RX580 BIOS da görüntü vermiyordu, o konuda güncel BIOS flashlayarak UEFI olarak çalışır hale getirmiştik.

Sizin yapabileceğiniz şey başka bir ekran kartı ile BIOS'a girip CSM'ye bakmak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@258551
Teşekkürler ama bios ekranına giremiyorum hiç bir şekilde. Bilgisayarı açarken siyah ekran ile devam ediyor ve direk windows açılıyor. Msi'in sitesinden 5600x için bios uyumluluğuna baktım 7B86vMC sürümünü yükledim şuan güncel olarak ama hala bios ekranı gelmiyor. HDMI de denedim. Ramleri çıkardım taktım bios sıfırlamaya çalıştım internette bulduğum tüm yöntemleri uyguladım da bir türlü sorun çözülemedi :(

Windows üzerinden BIOS'a girmeyi bu şekilde deneyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Windows üzerinden BIOS'a girmeyi bu şekilde deneyebilirsin.
@258551
Bu yöntem de işe yaramadı malesef uyguladım ama hala aynı sorun devam etmekte

Fast Boot'u Windows ve BIOS'tan kapatmayı deneyin.
@William Butcher
Eski işlemciyi takarak bios'a girdim ve Memory fast boot vardı sadece fast boot ile ilgili olarak birtek o vardı bende kapattım yeni işlemciyi taktım ve sonuç gene aynı malesef. Alternatif çözüm var mıdır acaba ya ?

Son düzenleme:
İşlemci değiştirdiğinizde BIOS sıfırlanır, o çözüm değil.

Çözüm: İşletim sistemi kurduğunuz diski söküp, sistemi açın, boot edemediği için sizi BIOS'a yönlendirecek, Fastboot'u disable yapıp kaydedin, kapatıp diskinizi geri takın.
@Marix
Merhaba çözüm öneriniz için teşekkür ederim bunu denedim ama gene siyah ekranda kaldı bios yönlendirip yönlendirmediğini göremiyorum. Başka önerebileceğiniz çözüm var mı acaba ?

@Marix
Merhaba çözüm öneriniz için teşekkür ederim bunu denedim ama gene siyah ekranda kaldı BIOS yönlendirip yönlendirmediğini göremiyorum. Başka önerebileceğiniz çözüm var mı acaba?

Eğer boot kısmında Fast boot yoksa, Full screen logo yu açın.

Bu arada BIOS'u pas mı geçiyor, del e bastığınızda siyah ekran da mı kalıyor?

Siyah ekranda kalıyorsa da CSM'yi açmanız lazım.

Eğer boot kısmında Fast boot yoksa, Full screen logo yu açın.

Bu arada BIOS'u pas mı geçiyor, del e bastığınızda siyah ekran da mı kalıyor?

Siyah ekranda kalıyorsa da CSM'yi açmanız lazım.
@Marix
Evet bilgisayarı açtığımda bios'u pas geçip direk windows açılıyor. Del tuşuna basıp bios girmeye çalıştığımda ise siyah ekranda kalıyor hiç bir şekilde görüntü alamıyorum. CSM'yi açmıştım geçmiş yorumlarda tarif etti bir arkadaş ama oda işe yaramamıştı malesef.

Del'e bastığınızda siyah ekranda kalmasının sebebi RX570, UEFI bir kart olsa da, o şekilde çalışmıyor, CSM açıldığında düzelmesi gerekiyor.
Bu arada ekran kartını çıkartıp anakart üzerindeki hdmi girişine taktığımda da aynı sonucu aldım. CSM yi windows üzerinden açmanın yolu var mı acaba yanlış bir işlem yaptımda CSM açtım mı sanıyorum acaba bilgi verebilir misiniz mümkünse

Geri
Yukarı