MSI Gaming X RX 5700 XT Sıcaklık Değerleri Normal mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

Yarım saat kallavi bir oyunda ultra ayarlarda oyun videosu atmanız mümkün mü??? Max. 60 Hiç bir testte görülmemiş sıcaklık. Oyun başlangıcında tamam da ilerleyen saatlerde stabil MAX. 60 arada 65 diyorsunuz. Ve tek fan😀Saphire size sponsor olur. Mümkünse video bekleriz.
Not: Merak ettiğim için diyorum. İnanmamazlıktan değil bu arada.
is yerimdeyim ama akşam eve geçince bi foto atarım. Uzun süreli oyun deneyimi olmuyor çünkü sadece pubg ve Apex oynuyorum onlarda da bir maç ortalama 5-10 dakika sürüyor ölünce lobiye çıkıp yeni oyuna girene kadar kart bostaki işi değerlerine ulaşıyor. En fazla bir maç 20dakika sürüyor ve maç sonunda dedim gibi max 65 derece. 99 98 kullanım. Pc hocası aynı kartı inceledi bir bak istersen 2k ultra da ortalama 62 derece onun videosu. Kasamda tek egzoz fani var ama artı olarak 240 mm sıvı soğutma fanlari var. Kasa soğutmaya faydası olurmu bilmem fakat işlemci kaynaklı kasa içi ısı sorunum yokkasa ve soğutma nzxt

İşte bu ne demek? Kasan içerdeki sıcak havayı düzgün tahliye edemiyor, hava akışı iyi değil demektir :) Böyle olmaması lazım tabiki, önü çok kapalı, hava almayan kasalar kullanınca bu gibi durumlara sık rastlanıyor maalesef.

Bu soğutma olayı ayrı bir uzmanlık alanı, bu konuda en uzman firmalar Be Quiet! ve Noctua firmaları. Millet boşuna bir fana 150 TL para vermiyor dostum, bir nedeni var. Sessiz ve iyi soğutmanın bir bedeli oluyor. Örneğin iki farklı markanın 120mm fanı arasında yarı yarıya performans farkı olabiliyor.
Yanılıyorsunuz. Piyasada Noctua ve Be Quiet gibi soğutma sağlayan fan çok. Onları ayıran tarafı sessiz çalışmaları10-19 desibel arasındalar genelde.

is yerimdeyim ama akşam eve geçince bi foto atarım. Uzun süreli oyun deneyimi olmuyor çünkü sadece pubg ve Apex oynuyorum onlarda da bir maç ortalama 5-10 dakika sürüyor ölünce lobiye çıkıp yeni oyuna girene kadar kart bostaki işi değerlerine ulaşıyor. En fazla bir maç 20dakika sürüyor ve maç sonunda dedim gibi max 65 derece. 99 98 kullanım. Pc hocası aynı kartı inceledi bir bak istersen 2k ultra da ortalama 62 derece onun videosu. Kasamda tek egzoz fani var ama artı olarak 240 mm sıvı soğutma fanlari var. Kasa soğutmaya faydası olurmu bilmem fakat işlemci kaynaklı kasa içi ısı sorunum yokkasa ve soğutma nzxt
PC hocasını gördüm. Tek fan dediğiniz için size sordum. Mis gibi kullanın valla ne güzel serin serin.
Sıcaklık normal ama daha serin çalışmasını sağlamak için fan devri/ sıcaklık profili oluşturabilirsin.
Nvidia fanboyları gitsin 4500 TL'ye kullanamadıkları raytracing e sahip RTX 2070 SUPEEEEERR alsın...
Ray Tracing güzel ama ölü daha, 2020’den sonra ancak. Bir kaç oyun var destekleyen, çıksa çıksa yine iki üç oyuna çıkacak bu yıl. On oyun bile etmez. İşime yaramayan özelliğe para veremem. Ray Tracing Yaygınlaştığında kullanmak isterim. Güzel çünkü.

İşte bu ne demek? Kasan içerdeki sıcak havayı düzgün tahliye edemiyor, hava akışı iyi değil demektir :) Böyle olmaması lazım tabiki, önü çok kapalı, hava almayan kasalar kullanınca bu gibi durumlara sık rastlanıyor maalesef.

Bu soğutma olayı ayrı bir uzmanlık alanı, bu konuda en bilinenler Be Quiet! ve Noctua firmaları. Millet boşuna bir fana 150 TL para vermiyor dostum, bir nedeni var. Sessiz ve iyi soğutmanın bir bedeli oluyor. Örneğin iki farklı markanın 120mm fanı arasında yarı yarıya performans farkı olabiliyor.
Öyle olduğunu biliyordum bu yüzden kasanın boş yerlerine(havalandırma kısmına)doğru şekilli fanlar taktım.Sorun yoktu ama serin oldu.

Bence sorun amd de değil msi veya kasanda dostum. Sapphire rx 5700xt nitro+ 3 fanli kullanıyorum %99tam yük kullanimda 55 ile 65 derece arasında geziyor. 65 dediğime de bakma çok nadir ağırlıkla 60 civarı maksimum. Kasa da da sadece tek egzoz fani var önde fan da yok. Tek fan o da 120 mm egzoz.bundan önceki kartım 1070ti di 80 derece üstünde çalışıyordu 2yildan fazla kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Sapphire Nitro gerçekten serin çalışan bir kart. Ayrıca estetik olarakta çok hoş duruyor. Bende ki sorun sanırım kasa havalandırmasıyla alakalı bir durum.
Sıcaklık normal ama daha serin çalışmasını sağlamak için fan devri/ sıcaklık profili oluşturabilirsin.
Nvidia fanboyları gitsin 4500 TL'ye kullanamadıkları raytracing e sahip RTX 2070 SUPEEEEERR alsın...
RTX 2070 kullandım ve bambaşka bir kart. Katılmıyorum, o kart 4500 lirayı tamamen hakediyor. Teknolijik üstünlüğü var, şu anda ortam ve piyasa RTX için çok hazır olmasa da teknoloji var yani.
Amd tarafındaki driver sorunları çözüldü mü? Yada artık stabil mi?
Bende henüz yazılımsal bir sorun yaşamadım.

Sapphire Nitro gerçekten serin çalışan bir kart. Ayrıca estetik olarakta çok hoş duruyor. Bende ki sorun sanırım kasa havalandırmasıyla alakalı bir durum.

RTX 2070 kullandım ve bambaşka bir kart. Katılmıyorum, o kart 4500 lirayı tamamen hakediyor. Teknolijik üstünlüğü var, şu anda ortam ve piyasa RTX için çok hazır olmasa da teknoloji var yani.

Bende henüz yazılımsal bir sorun yaşamadım.
Rtx 2070 i kullanmayı neden bıraktınız?
Rx5700xt tavsiye edermisin?

Geri
Yukarı