MSI Optix MAG274QRF vs Samsung LS27A600

Bütçe
4000-5000 civarı
Yani bazı parçalarda madraftan kısmamak lazım.
Monitor, mouse, klavye, işlemci soğutucusu, kasa. Sonuçta bunları güzel alırsanız isterseniz 10 sene geçsin gene kullanırsınız. 165hz bir monitör alırsanız isterse rtx 6000 serisi çıksın monitör gene işinizi görecektir ama ileride gidip en düşük rtx serisi bir ekran kartı aldınız diyelimki 4050 olsun 75hz monitör yetmeyecektir. Rtx 3050, gtx 1660 super, 2060 için bile 75hz yetersiz zaten.
Ne güzel saydın hocam ama 960M :(

Fakat ömür boyu 960m ile kalmayacaksınız. İleride 165fps alabilecek bir bilgisayar elbet elinize geçecektir. Geçtiği zaman bir de monitör satmak ile uğraşmayın.

960m'de 1080p Ultrawide'da bile oynayamazsınız. Size önerim şu olacaktır:
IGZO IPS panel. Geleceğin IPS teknolojisi. IPS olmasına rağmen statikk konstrastı 1100:1.
Genelde IPS panellerin konstrastı 1000:1 oluyor.

Çözünürlük, yenileme hızı veya tepkime süresiyle geleceğe yatırım olmaz. Panel kalitesiyle geleceğe yatırım olur. Bilginize...

Oyun laptobunuzun çözünürlüğü 1920x1080 mi? Eğer öyleyse 2K önermem. 2K'da baya bir FPS düşmesi yaşarsınız.
Tavsiye için teşekkürler ama asıl kullanım amacım oyun değil ve 27" 2K olması kırmızı çizgim. Ekrana daha fazla içerik sığması açısından ve 4K için erken olduğundan böyle bir şeyde karar kıldım.

Evet bu model de gayet başarılı; farkları renk gamının 1 milyar yerine 16 milyon olması (ki ne kadar fark eder bilemiyorum), pivot özelliğinin olmaması ve type-C desteğinin olmaması (Macbook ile kullanacağım için faydası olabilir)
Bantlanma biraz olsa da var evet, özellikle yeşil tonlarında. Pivot ve Type-C portu önemli ise MAG274QRF doğru seçim.

Size tavsiyem bu monitörü almanız. Native bir şekilde 165hz ve 2ms. 1080p ve ıps. Bütçenizi mahvetmez, renkleri güzeldir ileriye dönük olur hem.
Bu da güzel ama 27" 2K düşünüyorum. Bütçemi zorlarım gerekirse ama sadece bir monitöre gerekmedikçe çok para vermek istemem. Bütçe kriterini o yüzden gündeme getirdim.
Fakat ömür boyu 960m ile kalmayacaksınız. İleride 165fps alabilecek bir bilgisayar elbet elinize geçecektir. Geçtiği zaman bir de monitör satmak ile uğraşmayın.
Kesinlikle katılıyorum. Yoksa 2-3k bandında bir monitör de işimi görürdü ama ileriye de yatırım olsun istiyorum.

Tavsiye için teşekkürler ama asıl kullanım amacım oyun değil ve 27" 2K olması kırmızı çizgim. Ekrana daha fazla içerik sığması açısından ve 4K için erken olduğundan böyle bir şeyde karar kıldım.
Hem uzun süre ekran başında kalacağın için hem de geleceğe yatırım yapmak istiyorsun diye geleceğin IPS teknolojisi olan IGZO IPS panelli bir monitör önerdim.

Ekrana daha fazla içerik sığması açısındansa ultrawide ekranlara bakabilirsiniz:
Pivot var.
Kendim de Bilgisayar Bilimi öğrencisiyim. Yazılım, donanım projelerine ve tasarıma günde en az 5 saatimi vermekteyim. Ultrawide ekran kullanıyorum.

Bantlanma biraz olsa da var evet, özellikle yeşil tonlarında. Pivot ve Type-C portu önemli ise MAG274QRF doğru seçim.
Monitörün kıvraklığı pivottan daha önemli benim için, ama ilerde 2. monitörü alırsam pivot olarak kullanabilirim. Type-C'yi ise kullanacağımı düşünüyorum.
Tüm cevaplar ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Aslında asıl soru işareti 165 Hz ve 75 Hz konusundaydı. O konuda da çoğunluk net bir tavır koydu. Muhtemelen paraya kıyıp MAG274QRF alacağım.

Kesinlikle katılıyorum. Yoksa 2-3k bandında bir monitör de işimi görürdü ama ileriye de yatırım olsun istiyorum.
aSi-TFT IPS paneller bir gün yerini IGZO IPS panellere bırakacak. Tekrar söylüyorum; geleceğe yatırım; çözünürlük, yenileme hızı ve tepkime süresi değildir. Paneldir.

Arkadaşlara sorsam "IGZO IPS ne?" diye cevap veremezler çünkü bilmiyorlardır. Ancak, ben size Ultrawide veya IGZO IPS dışında önerimi sunayım desem; MAG274QRF'den daha iyi bir seçim göremiyorum.

Geri
Yukarı