MSI RX 5700 XT Wattman Hatası Çözümü

temmuzz

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba MSI RX5700XT Gaming X ekran kartından oldukça memnunum. Son zamanlarda PC reset olup, açıldığında Radeon Software uygulamasından, Wattman ayarları sıfırlandı uyarısı alıyordum. Saat hızını manuel değiştirdiğimde sonuç alamadım.

Daha sonra Radeon Software üzerinden tek tuşla Undervolt yaptım. Bir süre sorun yaşamadım. Bir süre sonra aynı hatayı yine aldım. Bu arada zaman içerisinde WHQL sertifikalı güncellemeleri yükledim. Sorunun RAM'den olabileceğini düşünüp Memtest ve Windows Bellek Tanımlayıcı ile test ettim. Sorun çıkmadı.

RAM'lerde bir sorun olmamasına rağmen, yine de onunla ilgili olacağını düşündüm. kullandığım RAM GSkill Trident Z'dir. XMP profili ile RAM'leri OC ile kullanıyordum. Belki de bununla ilgilidir diye XMP profilini BIOS üzerinden iptal ettim. Böylece sorunum çözüldü. Belki faydası olur diye yazıyorum. Bende işe yaradı. Herkese sevgiler.

Hocam sorunun neden kaynaklandığını söyleyebilir misiniz? Yani şunu kastediyorum, takılma olduğu sırada bilgisayar küt diye kendini mi kapatıyor yoksa oyun oynarken falan ses takılması oluyor ve siyah ekrana geçtiğin de o ses takılması devam mı ediyor? Çünkü WattMan hatasında ses takılması en büyük belirteç. Bilgisayar direkt kapanıyorsa ama ses takılması falan yoksa başka bir sorun var gibi. İşlemci kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Sebebi de şu, bende de aynı model işlemci var, son anakart (ASUS b 450 Prime) BIOS güncellemesini yaptıktan sonra arada bir bilgisayar siyah ekrana geçiyor. Sonra kendini yeniden başlatıyor. Sizdeki sorunu biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Bende ASUS ROG STRIX RX 5600XT var. 20.8.3 WHQL ile kullanıyorum. Ara sıra oyunlarda WattMan alıyordum. PC asla kendini resetlemiyordu yani sıkıntı yok o konuda sadece ara sıra oyunlarda WattMan yiyordum. Tabi Full OC vardı. 1860 VRAM 1820 Core clock yapmıştım. Sonra 1850 VRAM 1820 Core clock yaptım 910 voltaj ile. Şu an sorunsuz kullanıyorum hem UV yapmış oldum hem 4 5 FPS kazandım daha çok performans daha az ısı ve uzun ömür. Oyunlarda 49 52 derece arası çalışıyor.

Gerçekten var mı? Tabii ki de var yüzlerce konu var forumda bu kartlar hakkında tamamen çözüm istiyorsanız AMD kart almayacaksınız yazılım tamamen düzelirse o zaman alınır ama sanmıyorum. Yazılımdan ziyade güç kaynağı katili bu ekran kartları hiç bulaşmaya değmez.
Konuyla alakasız olucak ama 5700xt kartlar ile mining yapmayı düşünüyordum. Dediğiniz gibi psu kara ne gibi hasar veriyor? Baktığım zaman çeşitli ayarlarla 125 watt a kadar güç tüketimi düşürülebiliyor. Söylediğiniz sorun fazla güç çekişi kaynaklı mı yoksa başka bir kronik sorun mu var 5700xt lerde?

Sorun anakart ile ram arasındaki uyumsuzluk. Aynı sorun bende de var. İçin diye ekran kartı hatası almama rağmen xmp profillerini biraz kisinca sorunu giderdim. Anakart resmi olarak ramleri desteklemediği sürece yapacak bir şey bulunmuyor. Tecrübe ile sabittir.

5700 xt ve amd için yazılım falan sorunu denmiş fakat Nvidia otomatik sürücü bulucusu Java yükle falan diyor ki yükselesen bile çalışmıyor. Yani Nvidia da yazılım konusunda çokta iyi sayılmaz hani. Yeşil ekran hatası oluyor ama almak istemez isen daha stabil çalışan sürücüsüde mevcut. Yüklerken size bunuda soruyor. Yeter ki sen sorunu çözmek iste. Şu an sapphire RX 5700 XT nitro plus ekran kartımı Philips 55Pus7502 4k hdr li 55 inç lik tv ye bağlayıp 4k oyun oynuyor birde ara ara yayın açıyorum. Yani aldığıma hiç pişman olmadım. Nvidia fanlığı yerine bence bir tık objektif olalım.

5700 XT ve AMD için yazılım falan sorunu denmiş fakat NVIDIA otomatik sürücü bulucusu Java yükle falan diyor ki yükselesen bile çalışmıyor. Yani NVIDIA'da yazılım konusunda çok da iyi sayılmaz hani. Yeşil ekran hatası oluyor ama almak istemez isen daha stabil çalışan sürücüsüde mevcut. Yüklerken size bunuda soruyor. Yeter ki sen sorunu çözmek iste. Şu an Sapphire RX 5700 XT Nitro Plus ekran kartımı Philips 55PUS7502 4K HDR'li 55 inçlik TV'ye bağlayıp 4K oyun oynuyor bir de ara ara yayın açıyorum. Yani aldığıma hiç pişman olmadım. NVIDIA fanlığı yerine bence bir tık objektif olalım.

Katılıyorum. 2060 mı 5600XT mi diyen insanlara 5600XT diyenleri tebrik ediyorum 2060 diyenleri mantığa davet ediyorum. Neymiş DLSS ve RTX miş. Güzel şaka hahahah giriş seviyesi bir RTX ekran kartıyla ve koca dünyada RTX destekli 15 tane oyunda RTX'in tadına varacaklarını sanıyorlar. Daha fazla para bayılıp 5600XT'den her türlü daha az FPS'le oyun oynayıp NVIDIA driveri iyidir ya diye kendilerini kandırıyorlar. Benim için RTX kartın önemi 2070 ve sonrasıdır hepsine saygı duyarım. Ama 2060 la gelmeyin abi bana :D.

Ekran kartını kaç aydır kullanıyorsunuz bende almayı düşünüyorum aynısını alacağım. Ve R5 3600X ile beraber.
11ay önce aldım.
Hocam sorununuz bilgisayarın kendini mi resetlemesiydi? Bende de Sapphire RX 5600 XT Pulse modeli var ve benim de son zamanlarda PC kendini resetlemeye başladı. RAM'leri XMP ile bende MHz'sini yükselttim. Sizce kapatsam düzelir mi ve be kadardır sorunsuz kullanıyorsunuz?
Günde beş on sefer reset atıyordu. İki haftadır sorunsuz. Deneyin isterseniz.
Sorun anakart ile ram arasındaki uyumsuzluk. Aynı sorun bende de var. İçin diye ekran kartı hatası almama rağmen xmp profillerini biraz kisinca sorunu giderdim. Anakart resmi olarak ramleri desteklemediği sürece yapacak bir şey bulunmuyor. Tecrübe ile sabittir.
Benim anakartımın desteklediği RAM’ler listesinde RAM’im var. Ona rağmen XMP kapalı yapmam gerekti. Çözüldü.

Geri
Yukarı