MSI Z170A GAMING M5 ve Samsung 970Evo M.2 NVME kurulumu

theHoop

Centipat
Merhabalar, kullandığım anakart modelim başlıkta belirtiğim gibi MSI Z170A GAMING M5 - M.2 yuvaları var. Ancak setup ile ilgili bazı sorunlarım mevcut;

Halihazırda zaten 1 adet HDD ve bir adet SSD kullanmaktayım ( normal SSD ). SSD içinde OS yüklü, geri kalan depolama için HDD kullanıyorum.

Öncelikle belirtmem gerekir ki BIOS'um güncel değil. Güncelleme ile ilgili MSI Support'a ticket göndermiş bulunmaktayım ancak burada tecrübeli insanlardan daha hızlı cevap alacağımı umuyorum.

Soru 1 = benim BIOS versionum ile en günceli arasında 5 version mevcut. Güncelleme yaparken direkt en sonuncuyumu yüklemeliyim? Yoksa benim versionumdan sonra çıkan ile başlayıp en güncele gelene kadar teker teker mi yüklemeliyim? Dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?

Soru 2 = BIOS umu güncellemeden denemek amacı ile SSD'min kurulumunu ( montajını diyelim ) daha önce yaptım. Boot attığımda siyah ekran dışında başka hiçbir şey görmüyorum ekran 30 saniye KADAR"_"IMLECI blink yapıyor. Kurulumda dikkat etmem gereken bir şey var mıydı? Yoksa bu SSD'de diğer bütün diskler gibi ana karta tanıtıldıktan sonra"bilgisayarım" kısmında direkt olarak gözükmeli miydi?

Cevaplayan veya cevaplamaya çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birinci sorunun cevabı en son BİOS sürümünü direk yükleyebilirsiniz. İkinci soruya cevabım; mevcut işletim sisteminizle bilgisayarı açıp disk yönetimini açın orada SSD, HDD, m2SSD hepsini görebilirsiniz. Sonrasında isterseniz m2SSD' nize işletim sistemi kurabilirsiniz ve sistemin ilk boot seçeneğini BİOS ayarlarından m2SSD olarak yapmanız da gerekiyor.

Birinci sorunun cevabı en son BİOS sürümünü direk yükleyebilirsiniz. İkinci soruya cevabım; mevcut işletim sisteminizle bilgisayarı açıp disk yönetimini açın orada SSD, HDD, m2SSD hepsini görebilirsiniz. Sonrasında isterseniz m2SSD' nize işletim sistemi kurabilirsiniz ve sistemin ilk boot seçeneğini BİOS ayarlarından m2SSD olarak yapmanız da gerekiyor.

Cevabınız için teşekkürler ancak Hali hazırda var olan Ssd ' min OS bootunda kullanılmasına devam etmek istiyorum. Depolama amacı ile kullanıcam büyük ihtimalle M.2 Diskimi. Tahminen en son bios sürümünü indirince , M.2 Ssd ' min kurulumunu yaptıktan sonra boş siyah ekrandaki 30 saniyelik "_" blink beklemesinin geçeceğine inanmaktayım .

Teşekkürler yanıt için

MSI Z170A GAMING M5 Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3600MHz(O.C.) USB 3.1 Anakart ım var ve Şu Ürünü Aldım : Samsung 970 Evo Plus MZ-V7S1T0BW 1 TB NVME M.2 SSD Aldım olurmu bu ana karta cevap verirseniz sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı