MSI Z87-G45 Anakart 9C Sorunu

ownerbyt

Hectopat
Daha fazla  
MSI marka Z87-G45 model anakartım var yıllardan beri kullanıyorum. Bugün yeğenlerim oyun oynarken biraz kestirdim kalktım, bilgisayarı kapatmışlardı açma düğmesine bastığımda karşıma bu ekran çıktı "9C". BIOS'a girme ekranından önce çıkıyor ve bekleyince de hiçbirşey olmuyor. Başka hiçbir şey yazmıyor. Internette baya araştırdım ama bir türlü çözüm bulamadım.

Denediğim Çözümler:
  • BIOS pilini çıkarıp taktım.
  • 2x4 RAM'leri tek tek çıkarıp farklı slotlarda denedim.
  • Anakartın 24 pin hariç diğer güç kablolarını çıkarıp taktım.
  • HDD ve SSD'yi söküp taktım.
  • Mouse ve klavyeyi söküp taktım (anakart la birlikte almıştım. Sorunun bundan kaynaklandığı yazıyordu çoğu yerde. Farklı şekillerde denememe rağmen olmadı.)

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler
1559313566448.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlar bir çeşit kod. Genelde harici bağlanan bileşenlerden olabileceği yönünde yazmışlar. Bazılarında ise bir kaç saniye sonra kod gidip boot etmeye devam ediyormuş. Beklemeye devam edin veya sadece Anakart, İşlemci ve ram kombinasyonuyla çalıştırmayı deneyin. Onboard varsa takın yoksa ekran kartı ile devam edin.

Bunlar bir çeşit kod. Genelde harici bağlanan bileşenlerden olabileceği yönünde yazmışlar. Bazılarında ise bir kaç saniye sonra kod gidip boot etmeye devam ediyormuş. Beklemeye devam edin veya sadece Anakart, İşlemci ve ram kombinasyonuyla çalıştırmayı deneyin. Onboard varsa takın yoksa ekran kartı ile devam edin.
Cevap için teşekkür ederim hocam. Hala aynı ama 9C başka hiçbirşey yok. Yaklaşık 10 dk dır da açıktı ama geçmedi bu ekranı.

USB girişlerine mouse klavye dışında birşey takılı olmadığına emin olduktan sonra bios boot bölümünde başlangıçta doğru donanımın olduğuna emin olun.
Konuya hakim değilim fakat birebir aynı olmasa da harici HDD mi taktiğim zaman sistem açılışta buna benzer hatalar veriyordu.

USB girişlerine mouse klavye dışında birşey takılı olmadığına emin olduktan sonra bios boot bölümünde başlangıçta doğru donanımın olduğuna emin olun.
Konuya hakim değilim fakat birebir aynı olmasa da harici HDD mi taktiğim zaman sistem açılışta buna benzer hatalar veriyordu.
Sadece klavyeyle ya da klavyeyi takmadan bile denedim hocam, Bios kısmına gelmeden 9c kısmında duruyor Anakartın logosu bile görünmüyor.

Anakarta takılı olan usb kablolarını çıkartıp takmadan deneyin. Az önce ilzediğim bir video da çok anlaşılır olmasa da sanıyorum yaptığı işlem buydu.
Yani kasadan gelip anakarta takılmak üzere ayrılmış usb kablo girişlerini anakarta takmayın.
Ayrıca bios pilini çıkarıp takmak çözüm olmayabilir bios resetlemek için. CMOS jumper ile yada pili söktüyseniz bile belli bir süre bekledikten sonra tekrar takarak deneyin.

Anakarta takılı olan usb kablolarını çıkartıp takmadan deneyin. Az önce ilzediğim bir video da çok anlaşılır olmasa da sanıyorum yaptığı işlem buydu.
Yani kasadan gelip anakarta takılmak üzere ayrılmış usb kablo girişlerini anakarta takmayın.
Yaptım hocam maalesef aynı. İlginiz için de çok teşekkür ederim. Umutlarım tükeniyor.

Sent from my MI 6 using Technopat mobile app

Bakın kasaya bağlı olan usb kabloları demiyorum, anakarta kasadan gelen yani kasa üzerindeki usb girişlerine bağlantı sağlanabilsin diye anakarta takılan kablolardan bahsediyorum, hem video da hem de yabancı bir forumda bunun çözüm olduğu belirtilmiş. Yanlış anlaşılma olmaması adına tekrarladım.

Bakın kasaya bağlı olan usb kabloları demiyorum, anakarta kasadan gelen yani kasa üzerindeki usb girişlerine bağlantı sağlanabilsin diye anakarta takılan kablolardan bahsediyorum, hem video da hem de yabancı bir forumda bunun çözüm olduğu belirtilmiş. Yanlış anlaşılma olmaması adına tekrarladım.
Arkadaşın dediği; Kasanın ön panelin den gelen USB kablolarını anakart a bağlamayın. Buna dahil olarak HD Audio kablosunu da çıkarın gerekirse SATA kablolarını da çıkarın.

Teşekkürler hocam, aynen onu yaptım ben de HDD led bağlantısına kadar söktüm sadece power sw bağlıyken bile aynı hata.

Yeni konular

Geri
Yukarı