Mühendislik bölümleri için Gaming PC gerekli midir?

Şu an lisedeyim oyun için bilgisayar alacaktım lakin ailem laptop olması taraftarı üniversitede kullanırsın diyorlar. Sorum şu. Üniversite için laptop gerekli mi? Laptop almazsam evde bilgisayarla halledemez miyim?

Dizüstü bilgisayarların ömrü masaüstü bilgisayarlar kadar uzun değil.
Liseye yeni geçtiyseniz alacağınız bilgisayar üniversitede mühendislik okuduğunuzda ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak.

Muhendislige gore degisir. Muhendislik icinde de yonelecegin alana gore degisir. Bilgisayar muhendisligi icin mesela MacBook'un avantajlari apayri ekran kartli guclu makinelerin avantajlari apayri. Biraz daha detay verirsen yardimci olabilirim. Bilgisayar muhendisiyim, makineci ve elektronikcilerle de cok zaman gecirdim.

Hocam bende bu bölümü okumayı düşünüyorumda size göre MacBook mu yoksa Windows mu?

Hocam bende bu bölümü okumayı düşünüyorumda size göre MacBook mu yoksa Windows mu?
Windows'dan Windows'a degisir. Ultrabook olarak alacaksan Mac al derim. Mobil sektorden ilerleyeceksen Windows baya ugrastirir, iOS'a kod ciktisi alamazsin. Detayli grafik tasarim gibi islerde, yapay zekada NVIDIA gucunu hissedersin.

Liseye yeni başlayan birisi şu anda 3060 Ti'li bir masaüstü PC alsa en iyisi. Üniversite yaklaşan sadece iş odaklı olsun diyenler Apple M1 oyunda olsun diyenlerde Lenovo IdeaPad Gaming 3 ya da Acer Nitro 5 bakabilir. Önerin parça kalitesi gerek yazılım kalitesi ve destek olsun. Lenovo. Mühendislik bölümüne bağlı olarak değisede illaki gerekecek. Sadece okul için alıp sonra satarım dersen M1 al geç.

Bilgisayar mühendisliği ise kesinlikle Linux. Şu anda aktif olarak okuyan birisiyim. Eğer Linux öğrenirsen diğerlerine 10 fark atarsın. Her yerde gerekiyor.

Mühendislik için alınan bilgisayarlara her zaman en iyisi linuxdur. Her programda kolaylık sağlar ayrıca aşırı hızlıdır. İnşaat mühendisliğinde belki isteyen AtlasOS kullanır ama Windows hiçbir zaman önermem.

Zaten şimdi Linux öğrnmezsen diğerlerinin sana fark atmasını geçtim. İş yerinde kullan dediklerinde de kabak gibi kalırsın. Stajda bile istediler. macOS önermem. Boşuna markaya işletim sistemine para verme. Alırsanda degistirmede zorluk çıkarır hatalı çalışır. Gaming 3 al içine Linux yükle ya da herhangi bir FreeDOS laptop al ona Linux yükle. Tek farkı içinde Windows olmadığı için 3 bin TL daha az veriyorsun zaten Linux'da neredeyse her şey bedava. AutoCAD vb de daha iyi olur.

Eski laptopumda kurulu ama Windows'tan sonra geçince affalıyor insan.

Düşün ki Linux ile bir şey gerekti ve sen bu afallamayı şimdi değil de senden proje istenince oldu? Sence o kadar işin içinde de mi Linux öğrenmek daha kolay şimdi rahat rahat mı? Ben rahat rahat öğrendim. Hatta şanslıyım ki Linux'la başladım bilgisayar piyasasına. Arkadaşlarımsa tam okula gelince öğretmenden talimatla yükledi. M1 diyorum ama M1 yüklerken sorun yaşatır. M1 diğer inşaat vb alanlar için. Zaten yasayan da çok oldu. Kimisi direkt yükleyemedi yenisini almak zorunda kaldı. Ya zaten Apple her şeyi kısıtlıyor. İstesem yapmam diyeceğin şeyleride boş ver. Senin yaptığın en iyisi.

İradesiz insanlar Apple gibi firmalara ihtiyaç duyar. Güvenlik gizlilik desen Linux bin basar hepsinem

Al FreeDOS. Yükle "Mint cinneamon" veya "Arch Xfce"'ya da "Arch KDE". Yaparsan da wayland hyperland kullan. Devam et yoluna. Yol yakınken önlem alırsan dar yollarda sorunsuz geçersin.

Son düzenleme:
Muhendislige gore degisir. Muhendislik icinde de yonelecegin alana gore degisir. Bilgisayar muhendisligi icin mesela MacBook'un avantajlari apayri ekran kartli guclu makinelerin avantajlari apayri. Biraz daha detay verirsen yardimci olabilirim. Bilgisayar muhendisiyim, makineci ve elektronikcilerle de cok zaman gecirdim.
Hocam lise 2. Sınıfım büyük ihtimalle bilgisayar, yazılım ve elektrik elektronik olacak

Merhaba peki bilg müh için mac mi windows mu önerirsiniz? Yeni başlayacağım bütçem 40k falan macin çok da iyi bir bilgisayarı yok o bütçede o yüzden işe başlayınca falan mı mace geçsem ünide windows mu kullansam diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı