Müslümanlardan neden nefret edilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bunu bazı müslümanlar'da yapıyor. Hatta çok Müslüman insanlar sadece nefret etmekle kalmıyor, adamı rezil ediyor sokakta evde rahat bırakmıyor. Müslüman'ım ama Müslüman'lar tarafından Hristiyan'lılara yapılanlar beni cidden üzüyor.
Bende bu son dönemlerde müslüman(gözüken)lerden soğudum. Müslümanım diyor adam dolandırıyor. Müslümanım diyor yapmadığı pislik kalmıyor.

Din, dil, ırk ayrımı yapmak yanlış tutumdur. İnsan ayırt edilmez. Afrikalı komşum var. Ne o bana ayrımcılık yapar ne de ben...

Bro Hristiyan propagandası yapma. Benim katolik Hristiyan Türk arkadaşım var. Her muhabbet ettiğimiz de benimle Müslüman'ım diye dalga geçtiği falan oluyor. İslam ile dalga geçtiği vs saysam bitmez.

Bende bu son dönemlerde Müslüman(gözüken)lerden soğudum. Müslüman'ım diyor adam dolandırıyor. Müslüman'ım diyor yapmadığı pislik kalmıyor.

Bir söz vardı tam hatırlamasamda şöyle bir şeydi.

Çocuğunuza Müslüman'lık öğretmeden önce iyi bir insan olmayı öğretin ki, çocuğunuz;

Namaz kılan bir dolandırıcı,
Oruç tutan bir tefeci,
Zekat veren bir hırsız,
Şehadet eden bir tecavüzcü,
Hacca giden bir gaddar.
Olmasın. Gibi bir şeydi ama cidden çok güzel bir söz bana göre.

Müslüman'lardan nefret eden binlerce kişi var. Size göre neden nefret ediyorlar veya siz ediyor musunuz? Nefret etmek insanın varoluşunda var zaten. İnsanlar en az bir şeyden nefret ederler. Bu bir eşya olur, insan veya hayvan olur, bazen de dinler ve onların topluluğu olur.
Şahsen ben genel olarak Müslüman'ları hiç sevmem (saldırmayın). Sebebi ise kime Hristiyan olduğumu söylesem, mutlaka konuşma bitimine kadar araya o malum soruyu sokuyor; "kuran'ı okudun mu? İslama geçmeyi hiç düşündün mü?" sanırsınız benim günahlarım yüzünden benimle beraber falan yanacaklar, öyle soruyorlar.

O dalga geçenlerin yaşları hep benimle aynı belki biraz büyük yani normal hayatta görsen takmayacağın insanlar internette bilge rolünde olurlar normal bir insan zaten dalga geçmez.

Müslümandan nefret edilmez, insandan nefret edilir. Herkesin dini kendine. Buraya Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin bir sözünü bırakayım.

- İnsanlara "Dinin ne, namazın var mı, oruç tutuyor musun?" gibi Allah'ın soracağı sorular sormayacaksınız! İnsanlara "Aç mısın, ne ihtiyacın var, bir sorunun var mı?" gibi kulun kula soracağı sorular soracaksınız.

Müslümanlardan nefret eden binlerce kişi var. Size göre neden nefret ediyorlar veya siz ediyor musunuz? Nefret etmek insanın varoluşunda var zaten. İnsanlar en az bir şeyden nefret ederler. Bu bir eşya olur, insan veya hayvan olur, bazen de dinler ve onların topluluğu olur.
Şahsen ben genel olarak Müslüman'ları hiç sevmem (saldırmayın). Sebebi ise kime Hristiyan olduğumu söylesem, mutlaka konuşma bitimine kadar araya o malum soruyu sokuyor; "Kuran'ı okudun mu? İslama geçmeyi hiç düşündün mü?" Sanırsınız benim günahlarım yüzünden benimle beraber falan yanacaklar, öyle soruyorlar.
Irkçılık yapanlardan nefret ediyorum. Ben müslüman olduğum için benden nefret edip sevmiyorsunuz. Ben de böyle insan ayırt edenleri sevmiyorum. Müslümanım diye beni de dışlarsınız siz?

Birden çok nedeni olabilir. Batı ülkelerinde özellikle İslamofobi eğilimlerinde artış var. Artması da normal. İslam ülkelerindeki terörü, Selefi cihatçıları, “ılımlı” müslümanların ülkelerinde bile insan haklarının ve özgürlüklerin nasıl da ihlal edildiğini görüp korkuyorlar ve nefret ediyorlar.

Yani İslam´dan nefret eden kişileri doğrudan suçlamak ya da onları düşmanlaştırmak yerine onları anlamaya çalışmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Elbette radikal İslamcılar gibi radikal Hristiyanlar, fanatik Yahudiler, neo-Naziler gibi uç fikirlere sahip tipler de vardır. Onları istisna etmek gerekir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı