MX150 sistem durduk yere kasmaya başladı

SandraHoligan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarım yaklaşık muhtemelen 3 aydır eski performansını göstermiyor en yüksek ayarlarda açtığım GTA 5'de artık düşük ayarlarda bile donuyor.

Yaptığım şeyler:
BIOS, Windows, ekran kartı güncelledim.
Malwarebytes, Kaspersky, Bitdefender, Avast, ESET gibi programlarla tarama yaptım.
3 kere bilgisayarı sıfırladım.
Bakımı yeni yapıldı.
Termal macun yeni sürüldü.
Ekran kartı ayarlarında her şey performans modunda.
Güç ayarlarında nihai performans aktif.
Sysdm. Cpl performans ayarı yapılı.

Sistem özelliklerini resim olarak ekledim.

Dosya Ekleri

• ekrankartı.PNG
    ekrankartı.PNG
    5 KB · Görüntüleme: 51
  • sistem.PNG
    sistem.PNG
    8,6 KB · Görüntüleme: 46
Bilgisayarı sıfırlamak değilde sıfırdan kurulum yapmayı dene (Flash bellekle format atmayı kastediyorum)
Biraz uzun iş gibi görünse de eğer sorun windowstan kaynaklı hataysa kesin çözülecektir.
Sıfırlama işlemi hataya müsait işlemdir hiç bir zaman format atmanın yerine geçmez.

Bilgisayarı sıfırlamak değil de sıfırdan kurulum yapmayı dene (flash bellekle format atmayı kastediyorum)
Biraz uzun iş gibi görünse de eğer sorun Windows'tan kaynaklı hataysa kesin çözülecektir.
Sıfırlama işlemi hataya müsait işlemdir hiçbir zaman format atmanın yerine geçmez.

Tamamdır hatta şu anda flashı taktım bir an önce deneyeceğim. Geri dönüş yaparım.

@SandraHoligan şunu dener misiniz?

ThrottleStop indirin. Google'a ThrottleStop yazın. İlk çıkan siteden indirin. RAR'dan çıkartın. Programı çalıştırın. Ardından ana ekrandan BD PROCHOT tikini kaldırın. Sorun çözülecektir diye düşünüyorum. Çözülmezse başka şeyler deneriz.
İlk defa duydum ve hemen araştırdım bu dediğini.
BD PROCHOT işlemcinin ısınınca frekansları düşürüp kendini aşırı sıcaklıktan koruması olayıymış yani BD PROCHOT'u devre dışı bırakmak tehlikeli birşey.
Normalde işlemciler aşırı ısındıklarında sıcaklığı düşürmek için frekansı düşürüp kendilerini korurlar.
BD PROCHOT tikini kaldırmak şu demek: İşlemci istediği kadar ısınsın ama frekansı düşürmesin.
Yani normalde işlemci 95 derecede kendini korumaya almaya başlarken. BD PROCHOT tikini kaldırınca (başka deyişle devre dışı bırakınca) işlemci isterse 100 dereceye ulaşsın kendini korumaya almayacak.
Yani bunu neden arkadaşa önerdiniz onu anlamadım eğer arkadaşın bilgisayarı aşırı ısınıyorsa bunu yapmak sistemine zarar verebilir.
Bu dediğinizi yapmak için kullanıcının sisteminde kullandığı soğutucusundan emin olması gerekiyor. Yoksa sırf sorunu çözmek için bu ayarı kapatırsanız zarar verebilirsiniz.
Bilmediğim bir durum varsa lütfen düzeltin çünkü şuan araştırdım yanlışım ola bilir.

İlk defa duydum ve hemen araştırdım bu dediğini.
BD PROCHOT işlemcinin ısınınca frekansları düşürüp kendini aşırı sıcaklıktan koruması olayıymış yani BD PROCHOT'u devre dışı bırakmak tehlikeli birşey.
Normalde işlemciler aşırı ısındıklarında sıcaklığı düşürmek için frekansı düşürüp kendilerini korurlar.
BD PROCHOT tikini kaldırmak şu demek: İşlemci istediği kadar ısınsın ama frekansı düşürmesin.
Yani normalde işlemci 95 derecede kendini korumaya almaya başlarken. BD PROCHOT tikini kaldırınca (başka deyişle devre dışı bırakınca) işlemci isterse 100 dereceye ulaşsın kendini korumaya almayacak.
Yani bunu neden arkadaşa önerdiniz onu anlamadım eğer arkadaşın bilgisayarı aşırı ısınıyorsa bunu yapmak sistemine zarar verebilir.
Bu dediğinizi yapmak için kullanıcının sisteminde kullandığı soğutucusundan emin olması gerekiyor. Yoksa sırf sorunu çözmek için bu ayarı kapatırsanız zarar verebilirsiniz.
Bilmediğim bir durum varsa lütfen düzeltin çünkü şuan araştırdım yanlışım ola bilir.
Yanlış bilgilendirme. Kimse şu BD PROCHOT'u doğru öğrenemiyor İnternette.

Burada anlattığınız PROCHOT. BD PROCHOT değil. Aslında PROCHOT da değil. İşlemcinin TJ sıcaklığını geçmemesi için yaptığı yavaşlatma anlatılıyor. Ama BD PROCHOT bundan farklı.

BD PROCHOT anakart üstünde bir bileşenin sıcak olması dolayısıyla İşlemci sıcaklığına bakılmaksızın işlemciye yavaşlatma sinyali gönderilmesi olayıdır. Devre dışı bırakılır ise biraz sıcaklıklar artar ancak işlemci için korkunç boyutlara hiç ulaşmaz.

Yanlış bilgilendirme. Kimse şu BD PROCHOT'u doğru öğrenemiyor İnternette.

Burada anlattığınız PROCHOT. BD PROCHOT değil. Aslında PROCHOT da değil. İşlemcinin TJ sıcaklığını geçmemesi için yaptığı yavaşlatma anlatılıyor. Ama BD PROCHOT bundan farklı.

BD PROCHOT anakart üstünde bir bileşenin sıcak olması dolayısıyla İşlemci sıcaklığına bakılmaksızın işlemciye yavaşlatma sinyali gönderilmesi olayıdır. Devre dışı bırakılır ise biraz sıcaklıklar artar ancak işlemci için korkunç boyutlara hiç ulaşmaz.
Hah şuan oturdu ama acaba bu bilgiler kesin doğrumu. Siz nerden öğrendiniz ve en önemlisi deney yaptınızmı? Yani işin aslı nasıl? Gözle görüp kendin deneyimlemek daha doğru sonuç verir.

Hah şuan oturdu ama acaba bu bilgiler kesin doğrumu. Siz nerden öğrendiniz ve en önemlisi deney yaptınızmı? Yani işin aslı nasıl? Gözle görüp kendin deneyimlemek daha doğru sonuç verir.
Forumda sürekli bu işlerle uğraşan biri olarak güvenebilirsiniz.

Genelde iş bilgisayarlarına koyarlar bu dandik özelliği.

Geri
Yukarı