"Ne mutlu Türk'üm diyene" ırkçılık olmuyor mu?

Ne mutlu Türk olana demek yerine söyleniyor. Tam Türk olmasan bile öyle hissetmen yeterli denmek istenmiş. Biraz daha ılımlı bir cümle. Ulusal bir görüş gibi.

Aynen hocam, benim çıkardığım anlam şu; Biz Amerikalıdan da üstünüz. Sizce çıkartılması gereken anlam ne?
Güldüm.

Atatürk'ün "Ne mutlu Türk'üm diyene!" dediği meşhur konuşmasının tamamı. Belki anlarsın.

"Büyük Türk milleti! On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, millî ülküye tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır. Türk milleti! Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim. Ne mutlu Türküm diyene!"

Kimine göre ırkçılıktır kimine göre değil benim düşüncem ırkçılık değildir bildiğim kadarı ile ırkçılık bir milleti diğer milletten üstün görmektir ama burada hiçbir üstünlük kurma anlamını görmüyorum ama bu kişiden kişiye değişir zaten bu söz mensup olduğu millet fark etmeksizin türküm diyene ne mutlu anlamını taşımaktadır.

Arkadaş yediremeyip kızgın atmış. 😂😂😂
"Göz Ardı Et" ne günler için var değil mi?

Ben orada "aradaki farkı anlamadın" demesine kızgın attım. Çok komik kahkaha atıyorum şu an hocam.(!)

Kimine göre ırkçılıktır kimine göre değil benim düşüncem ırkçılık değildir bildiğim kadarı ile ırkçılık bir milleti diğer milletten üstün görmektir ama burada hiçbir üstünlük kurma anlamını görmüyorum ama bu kişiden kişiye değişir zaten bu söz mensup olduğu millet fark etmeksizin türküm diyene ne mutlu anlamını taşımaktadır.

Hocam görüşünüz için teşekkürler, keşke diğer arkadaşlar da aynı sakinlikte cevap verselerdi. "Ciddi misiniz", "gülüyorum","komik"... (!)

Aynen hocam, benim çıkardığım anlam şu: Biz Amerikalıdan da üstünüz. Sizce çıkartılması gereken anlam ne?
Irkçılığın tanımına bir göz atın derim. Bir milletin, kendi içerisinde doğal olarak; gerek tarihinden, gerekse ırkının başarılarından, varlığından yola çıkarak övünürken, başka milletleri yerdiğine dair imada bulunuyorlarmış gibisinden; saçma, yanlış, sığ bir çıkarımda bulunmuşsunuz.

Ona bakılırsa "Benim çocuğum çok akıllı, çok seviyorum; iyi ki babasıyım." diyen bir baba da diğer çocukları aşağılamış, ayrım gözetmiş oluyor dediğinizden yola çıkarsak.

Geri
Yukarı