Ne zaman Amerika bizi gerçekten kıskanır?

Osmanlı geri gelinceden bahsetmiyorum. Osmanlı halkından bahsediyorum eğer özümüze osmanlı halkındaki zamana dönebilirsek neden olmasın?

Hahahah, hemen seni 1875'e gönderiyoruz canım, Osmanlı Abdülmecid döneminden bu yana tam 16 kere dış borç almış, hazinede beş kuruşun yok, Duyun-i umumiye aracılığıyla ülken İngiltere ve Fransa'ya ipotek çekilmiş, sanayi devrimini bırak matbaa bile yasak, ithalatta gümrük maliye politikası olmadığı için halk, esnaf kan ağlıyor, aşar vergisinden çiftçi kan ağlıyor, devlet büyükleri arasında yolsuzluk, rüşvet almış başını gitmiş... İyi eğlenceler!

Hahahah, hemen seni 1875'e gönderiyoruz canım, osmanlı abdülmecid döneminden bu yana tam 16 kere dış borç almış, hazinede beş kuruşun yok, duyun-i umumiye aracılığıyla ülken İngiltere ve Fransa'ya ipotek çekilmiş, sanayi devrimini bırak matbaa bile yasak, ithalatta gümrük maliye politikası olmadığı için halk, esnaf kan ağlıyor, aşar vergisinden çiftçi kan ağlıyor, devlet büyükleri arasında yolsuzluk, rüşvet almış başını gitmiş... İyi eğlenceler!

1875 döneminde Osmanlı yıkılışa girmiş bir devlet. Sen yıkılışta olan bir devletten ne bekleyebilirsin ki? Zaten 40-50 sene sonra yıkılmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu düşüncenin "Afrika'da çocuklar su bulamıyor. Şükredin." demekten bir farkı yok. İnsanların kendi ülkesinde eğitim alıp aldığı eğitimi uygulayabileceği yerler olmayınca insanlar yurt dışına gitmek istiyor. Yurt dışına giden insanlar vatan haini falan mı oluyor? Yurt dışında 12 yaşındaki çocuğun babasına dediği gibi bir ay içinde 500 birime aldığı ürünü bizim ülkemizde 20 yaş üstü kişiler 8000 birim kaç ay çalışıp almak durumunda kalıyorlar. Bu tek PS5 için geçerli değil, o sadece bir örnek. Hem bu duruma tepki göstermek size göre "kudurmaksa" bu ülke sizin zihniyetinizle hiçbir zaman gelişmez.

Ülke sorunlarını görmeyip bu şekilde düşünmeniz çok saçma. Kimse başka ülkenin vatandaşı olmak gibi bir hayali yok. Bir kaç kişinin fikri ile genelleme yapamazsınız.

Hükümeti eleştirmek yerine övelim mi? Burada bir saat uğraşıp sorunları yazmayacağım. Herkes biliyor neler olduğunu o sorunlar.

Biz bu ülkede emeğimiz karşılığını alamadığımız için farklı ülkelere gitmeyi istiyoruz. Bana bu ülkede imkan verirseniz neden kendi vatanım yerine başka yere gideyim?

Ülkeyi yönetebilecek nitelikte birisi de yok şu anda zaten. Hiç bir partiyi o yüzden çoğu genç desteklemiyor. Hepsi birbirinin aynısı ama hükümetin değişmesinin gerektiği de kesin.
4. yazdığınız cümleye aynen katılıyorum. Sanki diğer ülkelerde hayat bedava. Gitsen büyük ihtimal asgari ücretle çalışacaksın. Örnek en basitinden Almanya'ya git. Asgari ücret 1300 Euro, en küçük evlerin kiraları bile 900-1000 Euro civarı. Sana kalan 300 Euro ile faturalarını bile ödeyemezsin. Aynı şey diğer ülkeler için de geçerli. Neymiş efendim, gidip garson olacağım, altıma araba alıp bir de PS5 alacağım. Çok beklersiniz.

Verdiğimiz vergi miktarını görünce Amerikan yöneticilerinin kıskanmama ihtimali yok.Orda böyle bir vergi verilse şuan Amerika 2 diye marsta ülke kurarlardı.
4. yazdığınız cümleye aynen katılıyorum. Sanki diğer ülkelerde hayat bedava. Gitsen büyük ihtimal asgari ücretle çalışacaksın. Örnek en basitinden Almanya'ya git. Asgari ücret 1300 Euro, en küçük evlerin kiraları bile 900-1000 Euro civarı. Sana kalan 300 Euro ile faturalarını bile ödeyemezsin. Aynı şey diğer ülkeler için de geçerli. Neymiş efendim, gidip garson olacağım, altıma araba alıp bir de PS5 alacağım. Çok beklersiniz.
Dedi evinin odasında.

Hocam benim amacım gidip Almanya'da veya başka yerde garson olmak değil. Türkiye'de de rahatça garson olursun ama ileri seviye meslekleri Türkiye'de yapacak alan kısıtlı ve bu alanlara da "torpil" ile giriliyor. Ondan ötürü yurt dışına gitmek istiyorum.

Kendi ülkemde bu imkanlar olsa benim çalıştığım alana yatırımlar yapılsa ve iş imkanı olsa ben neden başka bir ülkeye gideyim?

Bu düşüncenin "Afrika'da çocuklar su bulamıyor. Şükredin." demekten bir farkı yok. İnsanların kendi ülkesinde eğitim alıp aldığı eğitimi uygulayabileceği yerler olmayınca insanlar yurt dışına gitmek istiyor. Yurt dışına giden insanlar Vatan haini falan mı oluyor? Yurt dışında 12 yaşındaki çocuğun babasına dediği gibi bir ay içinde 500 birime aldığı ürünü bizim ülkemizde 20 yaş üstü kişiler 8000 birim kaç ay çalışıp almak durumunda kalıyorlar. Bu tek PS5 için geçerli değil, o sadece bir örnek. Hem bu duruma tepki göstermek size göre "kudurmaksa" bu ülke sizin zihniyetinizle hiçbir zaman gelişmez.

Ülke sorunlarını görmeyip bu şekilde düşünmeniz çok saçma. Kimse başka ülkenin vatandaşı olmak gibi bir hayali yok. Birkaç kişinin fikri ile genelleme yapamazsınız.

Hükümeti eleştirmek yerine övelim mi? Burada bir saat uğraşıp sorunları yazmayacağım. Herkes biliyor neler olduğunu o sorunlar.

Biz bu ülkede emeğimiz karşılığını alamadığımız için farklı ülkelere gitmeyi istiyoruz. Bana bu ülkede imkan verirseniz neden kendi Vatan'ım yerine başka yere gideyim?

Ülkeyi yönetebilecek nitelikte birisi de yok şu anda zaten. Hiçbir partiyi o yüzden çoğu genç desteklemiyor. Hepsi birbirinin aynısı ama hükümetin değişmesinin gerektiği de kesin.

Kardeşim birçok kişiye göre mantıklı konuşma gibi duruyor ama siz Avrupa'ya veya Amerika'ya gittiğinizde ayda 8000 euro bile alsanız onun 4000 eurosu aile bireylerine göre değişen vergidir. Türkiye vergilerini yiyecek vb. maddi eşyalardan alıyor. Avrupa'da ev almak ya da maaş almak vergi yuvasıdır. Gençler işte böyle kandırılıyor o kadar maaş varmış şukadar zengin diye.

Kardeşim birçok kişiye göre mantıklı konuşma gibi duruyor ama siz Avrupa'ya veya Amerika'ya gittiğinizde ayda 8000 euro bile alsanız onun 4000 eurosu aile bireylerine göre değişen vergidir. Türkiye vergilerini yiyecek vb. maddi eşyalardan alıyor. Avrupa'da ev almak ya da maaş almak vergi yuvasıdır. Gençler işte böyle kandırılıyor o kadar maaş varmış şukadar zengin diye.
Yukarda yazdığımı okur musunuz? Amacım benim yurt dışında para kazanmak değil.

Kendimi kandırma şeklim

Yeni konular

Geri
Yukarı