Ne zaman gerçekten sizi ilgilendirmez?

epoxe

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Başkalarının hayatına ve mahremiyetine saygı göstermek çok önemlidir. Saygı, diğer insanların iyi yönlerini görmeyi seçmek ve onların yeteneklerini, becerilerini ve katkıda bulunabilecekleri şeyleri takdir etmektir.
İster aileniz, ister arkadaşlarınız ya da iş arkadaşlarınız olsun, başkalarının hayatlarına karışmak, muhtemelen birçoğumuzun bir noktada yapmak istediği bir şeydir.

Bir başkasının işine karışmak isteyen ya da karışması gerektiğini düşünen biri olabilirsiniz ya da olmayabilirsiniz. Bazı insanlar başkalarının hayatlarına karışmak ister, bazıları ise gerçekten istemez. Aslında, bazen karışmak çok fazla kızgınlığa neden olabilir ve kişiyi inadına yanlış karar vermeye itebilir.

İdeal olarak, birinin işine karışmanın amacı yapıcı olmaktır, incitici değil.

Bir başkasının işine karışmadan önce derin bir nefes almalı ve bunu neden yaptığınızı düşünmelisiniz.
En iyisini bildiğinizi düşündüğünüz ve herhangi bir sınır kavramı olmaksızın kendi fikrinizi sunmanız gerektiği için yapıyorsanız, tekrar düşünün.

Sizin ve deneyimlerinizin diğer kişiden ve onun deneyimlerinden farklı olduğunu tam olarak takdir edin. Bazı insanlar bu ben-öteki ayrımını diğerlerine göre daha iyi yapabilirler. Net bir benlik algısına sahip olmak, diğer insanlardan ne kadar farklı olduğunuzu takdir etmenizi ve kendinizi zihinsel olarak onlardan ayırmanızı kolaylaştırmalıdır.
Kim olduğunuz konusunda daha net olmak, sizin nerede bittiğinizi ve başka bir kişinin nerede başladığını algılamanızı ve onların duygularına yardımcı olacak şekilde yanıt vermenizi kolaylaştırabilir.
Değerlerinizin - olmak istediğiniz kişiyle tutarlı olan nitelik ve eylem türlerinin farkında olun.

Başka bir kişinin hayatına müdahale etmenin kabul edilebilir olduğu zamanlar vardır, özellikle de niyetiniz o kişiye yardım etmek veya saçma bir şey yapmasını önlemekse. Başkalarının hayatına müdahale etmeden önce izin isteyin.

Tavsiye verdikten sonra üzerinize düşeni zaten yaptınız ve karşınızdakinin fikrini değiştirip değiştirmeyeceği artık tamamen ona bağlı. Yine, söylemeniz gerekeni söyleyin ama zorlamayın. Bir fikri ifade etmek, diğer kişinin sizin tavsiyenize uymasını gerektirmez. Sizi dinlemeleri sizinle aynı fikirde olmaları gerektiği anlamına gelmez. Onları nasıl destekleyebileceğinizi sorun ve sorun çözmeye girişmeyin. Bunu kabul etmek ve "size nasıl destek olabilirim?" veya "yardımcı olmak için ne yapabilirim?" diye sormak, onlar için neyin en iyi olduğunu bildiğinizi varsaymadan yardımcı olma arzusunu ifade eder. Yardım isteme ve yardım verme becerisi değerli bir yaşam becerisidir.

Dedikodudan uzak durun. İnsanların arkanızdan konuşmasını ve mahremiyetinizi ihlal etmesini istemezsiniz, bu nedenle dedikodudan uzak durmaya çalışın. Bunu yapmak sadece istenmeyen müdahaleleri durdurmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda etik ve ahlaki açıdan daha dürüst bir insan haline gelmenize de yardımcı olacaktır.
Birinin zarar gördüğünü görüp bu konuda bir şey yapmayı reddetmek sorumsuzluktur, ancak dedikodunun kötü niyetli ve ahlaksızca olduğunu unutmayın.

"Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranın."

Sınırlara saygı gösterin.

Kendinize düşüncelerinizin her zaman doğru olmadığını ve onları her zaman dinlemek zorunda olmadığınızı hatırlatın.

Bir kişi için yararlı olabilecek bir şeyin bir başkası için gerçekten de acı verici veya yararsız olabileceğini düşünün.

Duyarlı olun.
İnsanların yaptıkları şeyin yanlış olduğunun farkında olmadıkları için yanlış bir şey yaptıkları anlar vardır.

Düşüncelerinizi kendinize saklayın.
Sadece izlememiz gerekirken konuşuruz ya da sadece seyretmemiz gerekirken eleştiririz. Bazen gereken tek şey hiçbir şey yapmamaktır.

Her zaman harekete geçmeden önce düşünün.

Dürüst olun.
Karşınızdaki bireyin gerçeği hak ettiğini ve bundan daha azını hak etmediğini bilin. Ancak dürüstlük ile patavatsızlık arasında ince bir çizgi vardır.
Önce söyleyeceğiniz sözleri düşünün. Düşünceleriniz ön yargılı mı? Bunu söylerseniz kulağa kötü mü gelir? Dürüst olun ama bunu asla başkalarını incitmek için kullanmayın. Bir konuda haklı olabilirsiniz ama bunu söyleme şekliniz yanlış olabilir. Dürüst olun ve insanlara bunu gösterin.

Eğer meramınızı anlattıysanız ve sizi dinledilerse, ancak kişi hala yapmakta olduğu şeyi yapmaya devam ediyorsa (ve kendisini ya da başkalarını tehlikeye atmıyorsa), yolunuza devam edin.

Gerçek gözlemlerinize ve düşüncelerinize dayanan net noktaları ifade etmeye çalışın, kızınızın erkek arkadaşı söz konusu olduğunda "ondan hoşlanmıyorum" demeyin.

İş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde, dinleyin ve sorulduğunda dürüst olun, ancak gereksiz yorumlar yapmayın.

İdeal olan, başkaları istediğinde; onların bize ulaşmaya çalıştığını hissettiğimizde; kendimiz için neyin işe yarayacağı değil, onların neye ihtiyaç duyabileceği perspektifinden düşündüğümüzde onlara ulaşmaya çalışmaktır.

*Notlarımdan derlenmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazıyı okudum ve katılmıyorum. Buradaki tavsiyelerinizle siz de başkalarının sınırını aştınız ve onlara baskı kurmaya çalıştınız. Bu da sizi bir çelişkiye ya da paradoksa itti. Birisine karışmamalısın öğüdü aslında birisine karışmak anlamına geliyor. Bunu kendin için bile söylesen. Bizi ilgilendirmeyen nokta bırakınız efendim ne yaparlarsa yapsındır. Doğrusuyla yanlışıyla her insan kendine bir yol bulacaktır(ki doğru ve yanlış da bireye özgüdür). Bu dünyada Hz. İsa da var oldu, Adolf Hitler de(dünyanın çoğunluğu da bunda hemfikirdir fakat tam tersini düşünenler de vardır mesela mutlak olarak Hitler kötü, Hz. İsa iyi bile denilemiyor. İnsanların birçoğunun böyle düşünüyor olmasına rağmen). Ki kötülük olmasa bize göre iyinin tanımını nasıl yapacağız? Hata olmasa doğru neye diyeceğiz?... Objektif ahlak nasıl belirlenecek, etik nasıl temellendirilecek ve anlamlandırılacak? Her şeyi belirlediniz, ben insan değilim, homo sapiens değilim mesihim dediğim anda bütün etik ve ahlak çöküyor. Bundan sonrasında da bir ahlaktan bahsedemeyeceğiz, yaptıklarım kimine göre deccal'i çağrıştaracak kimine de mesihi. Misalen geçmişe gidip bebek Hitler'i öldürsem bu beni iyi bir insan mı yapar, dolaylı ve doğrudan milyonlarca insanı kurtarmış olacağım yoksa bir bebek öldürdüğüm için kötü mü yapar? Ya da cennete gitmek için, çevresinde göre kötü anılmamak için, yalancı olmamak için vs iyi şeyler yapan birisi sizce ahlaklı birisi midir?

Geri
Yukarı