Neden Android'ler iOS kadar ileriye dönük ve güçlü olamıyor?

166770

Kilopat
Makaleler
5
Benim anlamadığım bir konu. Neden Android telefonlar iOS kadar ileriye dönük ve güçlü olamıyor? Mesela ben 2017 yılında Casper VIA M3 aldım. İçerisinde Android 7 var. Ama ben bunu Android 10'a yükseltemiyorum. Ama 2017 yılı içerisinde iPhone 7 alan biri. Bu gün iOS 14 terfi edebiliyor. Ama ben yıllar öncesi Android'de kaldım. Google Play'de adam akıllı yeni çıkan oyunlar, uygulamalar gözükmüyor. Cihaz sürümü ile uyumlu değil diyor. İğrenç bir şey. Aynı zamanda kamera olayı. Sözde 2 tane arka kamerası olan P Smart 2019. ama 5 yıllık iPhone 6 daha iyi çekiyor. Hem de bana göre daha seri hareket eden bir telefon. Yani ben öyle gözlemledim. Kağıt üzerinde 1 GB RAM var. Ama telefon kaymak gibi akıyor. O ara sayfalarda, uygulama geçişlerinde yap gibi telefon.

Benim anlamadığım bir konu. Neden Android telefonlar iOS kadar ileriye dönük ve güçlü olamıyor? Mesela ben 2017 yılında Casper VIA M3 aldım. İçerisinde Android 7 var. Ama ben bunu Android 10'a yükseltemiyorum. Ama 2017 yılı içerisinde iPhone 7 alan biri. Bu gün iOS 14 terfi edebiliyor. Ama ben yıllar öncesi Android'de kaldım. Google Play'de adam akıllı yeni çıkan oyunlar, uygulamalar gözükmüyor. Cihaz sürümü ile uyumlu değil diyor. İğrenç bir şey. Aynı zamanda kamera olayı. Sözde 2 tane arka kamerası olan P Smart 2019. ama 5 yıllık iPhone 6 daha iyi çekiyor. Hem de bana göre daha seri hareket eden bir telefon. Yani ben öyle gözlemledim. Kağıt üzerinde 1 GB RAM var. Ama telefon kaymak gibi akıyor. O ara sayfalarda, uygulama geçişlerinde yap gibi telefon.

iOS'un RAM tüketimine bak bir, zaten Andorid her sürümde katlanarak kaynak tüketimini arttırıyor.

Tamamen Apple ekosistemi ile alakalı olan bir şey. Kullandıkları yazılım sadece kendi telefonları ile bütünleştiği için çok iyi uyum sağlıyor ve tabiri caizse cuk oturuyor. Android'de ise öyle değil, binlerce markanın binlerce modeli var, hepsi aynı yazılımı kullanıyor. IOS'un bu yüzden optimizasyonu iyi çünkü özelleştirme yapma imkanları daha çok.

Kamera konusu ise çok değişkenli bir konu. Yazılım, yapay zeka, sensör, CPU ile ilgili. Kamera sayısının fazla olması daha iyi kamera performansı vereceği anlamına gelmez.

Apple'nin başarılı olduğu 2 konu var bana göre.

1- Stabil yazılım, iyi optimizasyon.
2- Kamera performansı.

Sebep basit. İOS işletim sistemini kullanan 1 firma var oda Apple ve toplasan sadece 5 6 telefon için yazılım çıkarılıyor. Ancak Android açık kaynak kodlu olduğundan dolayı yüzlerce telefonda kullanılıyor. Her yiğitin yoğurt yiyişi farklı. Arayüzden arayüze stabiletisi artıyor. Ve tabii kide bukadar telefon için tek tek bir yazılımı kontrol etmek kolay bir iş değil. Google Play Developer Console Firebase ile cihazlarda test ediyor ama o kadar etkili olamıyor her app için.

ISO'ta yazılım telefona özel olduğundan daha geçerli.
Ama Android ise bir sürü model Android ile gelmekte e haliyle geçerli olamaz.
ISO'tan üstün olması için donanıma daha fazla ağırlık veriyorlar.

Apple yılda 3 4 tane telefon çıkarırken android tarafında haftada bir yeni cihaz duyuruluyor neredeyse, bu yüzdende telefonları optimize etmek zorlaşıyor. Ayrıca apple işlemciyi de kendisi ürettigi için kendi işletim sisteminde çok kararlı çalışıyor.

Tamamen Apple ekosistemi ile alakalı olan bir şey. Kullandıkları yazılım sadece kendi telefonları ile bütünleştiği için çok iyi uyum sağlıyor ve tabiri caizse cuk oturuyor. Android'de ise öyle değil, binlerce markanın binlerce modeli var, hepsi aynı yazılımı kullanıyor. IOS'un bu yüzden optimizasyonu iyi çünkü özelleştirme yapma imkanları daha çok.

Kamera konusu ise çok değişkenli bir konu. Yazılım, yapay zeka, sensör, CPU ile ilgili. Kamera sayısının fazla olması daha iyi kamera performansı vereceği anlamına gelmez.

Apple'nin başarılı olduğu 2 konu var bana göre.

1- Optimizasyon.
2- Kamera performansı.
Kamerası fena zaten hocam. Ön kamera kullanmam etmem. Ama arka kamera benim için çok önemli. Ve Apple bu işi yapıyor.

Bu ilke steve jobs ilkesi iOS çok özel ve kapalı olmalı steve jobs zamanında bile App Store'a uygulama yüklemede bile virüs riskine karşı pür dikkatli donanım konusunda kamera hakkında bir bilgim yok. Donanım konusunda tek o telefona ait bir donanım kafası olduğu için sorun olmuyor.

Geri
Yukarı