Neden büyüklere karşılık vermek saygısızlık olarak görülür?

Yaslilara gereksiz hurmet gosteren bir toplumuz, sebebi bu.

Saygi otomatik olmaz, kazanilmasi gerekir. 70 sene hayatta kalmasi tek basina saygiyi hak edecek bir olgu degil. Ne yaptigina, nasil bir insan olduguna bakmak gerekir. Cop herifin teki de olabilir 70 yasindaki dede.

Bir insana cevap vermek saygisizlik olamaz, cevabin icerigine bakilir.

"Biz anamıza, babamıza öf bile demezdik!",
Saygı görmek isteyen karşı tarafa da saygısını gösterir, bu işin kesinlikle yaşla alakası yok. Benden büyük birisi bana her türlü saygısızlığı, yanlışı yapacak ve benim o olayı alttan almam beklenecek. Kesinlikle alamam, insanın da bir onuru ve gururu olur.

Yaslilara gereksiz hurmet gosteren bir toplumuz, sebebi bu.
Bizim millet bunu anlayamıyor. Adamın benden önce doğması nasıl bir saygı gerektiriyor hala onu anlamıyorum.

Benim ona saygı göstermemin tek sebebi benden önce mi doğması? :D Bu kafayla nasıl yaşıyorlar anlamıyorum.

Saygı, yaşa değil kişiye duyulur. 10 yaşındaki bir çocuk, 70 yaşındaki dededen daha saygın birisi olabilir. Yaşla olacak şey değil bu saygı. Öyle yaşın büyük olunca saygı kazanmıyorsun. Saygıyı yaptıklarınla, söylediklerinle, hareketlerinle kazanırsın. Öyle yaşın fazla olunca saygı falan yok.

Adam iki cümleyi bir araya getiremiyor, boştan yere öğüt veriyor millete. Bu adama mı saygı duyacağız?

Saygı yaşla olmaz, kazanılan bir şeydir. Ben kendi anneme babama bile ağzının payını veriyorum. Bu konuda dedem böyle bir şey yapsa muhtemelen bir daha ağzını açamazdı. Kendinizi ezdirmeyin.

Geri
Yukarı