Neden derslerinize çalışmak yerine programlama öğrenmek için uğraşıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olay basit, kısa yoldan para kazanma isteği.

Temelini oturtmuyorlar, sonra konu açıyorlar şu bu nasıl yapılır diye.

Kişi orta okul mezunu, gelmiş dil değiştirsem nasıl olur diyor :D
Matematiği iyice öğrenip, derslerini iyice kavrayıp ardından bu tip işlere atılmak yerine direkt hedefe koşuyor.

Önce matematiği geliştir, sonra algoritmayı kavra. Ama öyle yapmıyorlar işte.

Basit örnek;

20210805_162712.jpg

Sektorun icinde olmayan bu isi basketbol, tenis, piano saniyor.
Zannediyor ki 3 yasinda C++ ogrenirse Kernel yazacak 15 yasina gelmeden.

Bu is muhendisliktir, gerekli alt yapi olmadan ogrendigin programlama sadece keyword ezberlemekten ve papagan gibi orda burada gorduklerini tekrarlamaktan ileri gitmez.

Ayrica 3 tane universiteye gitmeden basarili olan alayli yazilimci varsa 3000 tane bogazici mezunu olup basarili olan yazilim muhendisi var.

Bu isin raconu belli, yapilmasi gereken belli. 12 yasinda cocugun minecraft plugini yazarak "yazilimci" olabilecegini sananlar bilgi kirliligi yapiyorlar.

Universitenin gereksiz oldugunu universite okumamis cahil siniftan degil; saglam universite bitirmis birinin agzindan duymadan dikkate almayin. Kedi uzanamadigi cigere ne der?
Cok haklisiniz. Ve keske bahsedildigi gibi 12 yasindaki gencler minecraft plugini yazsinlar. Tek yaptiklari Skript denen baska bir pluginle kolay bir sekilde islevi bir yere kadar giden plugin(cik)ler yaziyorlar ve IDE ismi soyledigimde "o ne?" tarzi sorular soruyorlar. Ben de tabii ki sektorde tecrube edinmis bir yazilimci veya muhendis degilim, ancak durum maalesef bu.

Çevremde "tamamen" üniversiteden edindiği eğitim ile yazılım öğrenip bu işi yapan bir kişi görmedim. Okulun desteği illaki olur ama işi tamamen okula bırakmak yanlış bir düşünce. Bu sektörde insanlar kendi kendini eğitmek ZORUNDA, gelişime açık olmak ve araştırmak en temel gereksinimleri. İşi üniversiteye bırakana kadar lise ara tatil dönemlerinde, uzun yaz tatili döneminde kendini geliştirmek ve bir şeyler öğrenmek çok daha yararlı olur yoksa sadece üniversitenin verdiği eğitim ile hiçbir yere gelinmez.
Biliyorum. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, biliyorum merak etme. Üniversitede kendine öğretirsin yazılımı. Yazılım öğrenme yeri üniversite olsun, lisede o üniversiteyi kazanman lazım. Bu kısmını da yorumlayın artık be, bu kadarını da anlayın.

Patronun olmasını mı istersin, patron olmak mı?

Edit: Okumak da şart tabii.
1. Her yazilimci kendi isinin patronu oluyor saniyorsan, boyle bir dunya yok. Hele ki yazilim dunyasinda hic boyle bir kafa yok. Bu isler ekip isi. Bir cok farkli role ihtiyac var. Ne herkes yoneticidir ne de herkes motor gibi sabah aksam kod yazar. Bizim ulkede ici bosaltilan full-stack her seyi bilen zehir developer, joker eleman gibi bir profil de ciddi kurumlarda yok mesela. Cunku ayni ekipte ayni kidemde calisan iki kisinin bile tecrubesi, aliskanliklari, yetenekleri, zamanlamasi vs. bircok parametresi degiskenlik gosterir. Bu ekipleri en ergonomik sekilde calistiracak takim liderlerine, mimarlara, yoneticilere kisacasi bircok role ihtiyac var. Ve sandigin gibi herkes gunun sonunda yonetici olmak istemiyor. Belli bir kidemden sonra development tarafinda yukselmeyi tercih eden de bircok insan olabiliyor.

2. Patron olmak da sandigin kadar rahat bir sey degil. Ticaret ile ugrasmak, musteriyle iletisim, zamaninda teslimat yapabilmek, sermaye yonetimi ve finansal riskler, calisanlarin ergonomisi ve performansli calismasini saglayabilmek... Bir bilisim sirketi patronu olmayi gectim, 10 metrekare bir pizzaci dukkani bile acsan her gun yatip kalkip dusunmen gereken konular bunlar. Ha su olabilir belki, bir startup acarsin ve isler yolunda giderse kendi urununu pazarlarsin. Bu senaryoda bile yarin birgun yatirim aldiginda bu sermayeyi nasil yonetecegini bu isin egitimini almis insanlar bir yazilimcidan daha iyi bilir. Hangi sektor, hangi meslek olursa olsun, isini disiplinli bir sekilde yapan her insan global dunyada kendine bir yer bulabilir. Ama bir yerden tutunarak her yere degmek gercekten sandigin kadar kolay bir sey degil.

3. Bir ustteki maddeye ilaveten eklemek istedim; Belki ilginc gelebilir fakat cogu insan risk alip patron olmaktansa, gorece daha dusuk fakat sabit bir maasla calisip, is garantisinin olmasini tercih eder. Hatta ve hatta yine cogu insan yuksek bir ucretle stres altinda calismaktansa, daha dusuk ucret ile daha rahat kosullarda calismayi tercih eder. Yani ne patron olmak sandigin kadar kolay bir sey ne de insanlarin bu kadar arzuladigi bir sey.

Sektorun icinde olmayan bu isi basketbol, tenis, piano saniyor.
Zannediyor ki 3 yasinda C++ ogrenirse Kernel yazacak 15 yasina gelmeden.

Bu is muhendisliktir, gerekli alt yapi olmadan ogrendigin programlama sadece keyword ezberlemekten ve papagan gibi orda burada gorduklerini tekrarlamaktan ileri gitmez.

Ayrica 3 tane universiteye gitmeden basarili olan alayli yazilimci varsa 3000 tane bogazici mezunu olup basarili olan yazilim muhendisi var.

Bu isin raconu belli, yapilmasi gereken belli. 12 yasinda cocugun minecraft plugini yazarak "yazilimci" olabilecegini sananlar bilgi kirliligi yapiyorlar.

Universitenin gereksiz oldugunu universite okumamis cahil siniftan degil; saglam universite bitirmis birinin agzindan duymadan dikkate almayin. Kedi uzanamadigi cigere ne der?

Kesinlikle buna ek olarak şu da var. Mesela kişi mobil uygulama yapmak istiyor, hemen onu ortaya çıkartmak için uğraşıyor. Ya da sırf onu yapmak için hiç işine yaramayacak diller öğrenmeye çalışıyor.

Kendi adıma konuşmak gerekirse ben ikisini birlikte başarılı bir şekilde yürütebiliyorum. Eğitim hayatımdaki notlarım, deneme sonuçlarım vb. şeylerin hepsi olumlu olarak ilerliyor. Bir yandan da programlama üzerine kendimi geliştiriyorum, gelecekte yapmak istediğim mesleği şu anda da hafiften yapıyorum. Şu anda ağır mühendislik gerektiren, hesaplamaların havada uçuştuğu alanlarda değil de "Web Programlama/Geliştirme" alanında ilerliyor ve iş yapıyorum. Hem kendime harçlık çıkarmış oluyor hem de sektöre atılmış oluyorum.

Bu tür durumları da düşünmek lazım yani, her genç yaştaki programlama öğrenen kişi derslerine önem vermiyor diye düşünmemek gerekli. İkisini aynı anda yürütebilen kişilerin de olduğunu bilmek de fayda var. İyi bir üniversite okumak zaten gerekli. Bu ilerlememin yanına İTÜ, Boğaziçi vb. kendini kanıtlamış bir üniversitede okursam hedefime ulaşırım.

Yazılım/Programlama sektöründe bilgi kirliliği çok fazla zaten. Her önüne gelen bir şey diyor. Garip tarafı ise; insanlar, işi bilenleri değil de bilmeyenleri dinliyor.

Üniversitede ikisi beraber yürür. Hatta üniversitede ben de bunu yaptım. Küçük-orta düzeyde startup tarzı sağlam firmalarda, eğer kendinizi onlara gösterebilirseniz ya da staj yolu ile iyi bir izlenim bırakırsanız, part time olarak çalışma teklifi gelebiliyor size, ya da siz onlara teklif edebiliyorsunuz. Çok da güzel oluyor. Üniversitede bu tarz projelerde / işlerde part time bulunmak ya da özellikle CS'ciler için freelancer çalışmak birçok şey katar.

Benim derdim insanların genç yaşta bir şeyler öğrenmek istemesiyle değil, tekrar ediyorum. :) Benim derdim öncelikler ve insanların enerjilerini nereye harcadıklarıyla ilgili.

Çevremde "tamamen" üniversiteden edindiği eğitim ile yazılım öğrenip bu işi yapan bir kişi görmedim. Okulun desteği illaki olur ama işi tamamen okula bırakmak yanlış bir düşünce. Bu sektörde insanlar kendi kendini eğitmek ZORUNDA, gelişime açık olmak ve araştırmak en temel gereksinimleri. İşi üniversiteye bırakana kadar lise ara tatil dönemlerinde, uzun yaz tatili döneminde kendini geliştirmek ve bir şeyler öğrenmek çok daha yararlı olur yoksa sadece üniversitenin verdiği eğitim ile hiçbir yere gelinmez.

Kimse bunu kast etmedi zaten. Ki, ister CS olsun ister EEE, kimse sadece okul ile bir yere gelemez. Bu yeni bir şey değil.

Ancak kendini, iyi bir üniversitede daha iyi geliştirebilirsin. Kast edilen bu. "Üniversitede öğrenirsin" demek, üniversite öğretecek demek değil. O yaşa geldiğin zaman, kendin öğreneceksin.

Kişi kendini lisede tabii ki geliştirebilir. Ancak bunun bir ölçüsü ve amacı olmalı.

He, üniversitenin verdiği eğitimle bir yere gelinir mi? Çok güzel akademisyen olursun mesela.

Tekrar ediyorum. Benim derdim kimin neyi öğrendiği ya da ne zaman öğrendiği değil. Benim derdim amaç, öncelikler ve gençlerin enerjilerini verimli harcamalarını sağlamak. :)

Son düzenleme:
Üniversitede ikisi beraber yürür. Hatta üniversitede ben de bunu yaptım. Küçük-orta düzeyde startup tarzı sağlam firmalarda, eğer kendinizi onlara gösterebilirseniz ya da staj yolu ile iyi bir izlenim bırakırsanız, part time olarak çalışma teklifi gelebiliyor size, ya da siz onlara teklif edebiliyorsunuz. Çok da güzel oluyor. Üniversitede bu tarz projelerde / işlerde part time bulunmak ya da özellikle CS'ciler için freelancer çalışmak birçok şey katar.

Benim derdim insanların genç yaşta bir şeyler öğrenmek istemesiyle değil, tekrar ediyorum. :) Benim derdim öncelikler ve insanların enerjilerini nereye harcadıklarıyla ilgili.
Sorun yok, sizi az çok tanıyorum forumdan. Nasıl birisi olduğunuzu biliyorum yani. Ben ikisini birlikte yürütme işine lisede başladım, inşallah üniversitede de devam edeceğim. Bilgiler için teşekkür ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı